ja siihen Haataisen vastaus sisältää seuraavan tiedon.
>>Sosiaali- ja terveysministeriö on käynnistämässä tapaturma- ja ammattitautilainsäädännön kehittämiseksi työryhmätyön, johon osallistuisivat työelämän osapuolet ja vakuutusjärjestelmä. Tarkoituksena on, että työryhmä laatisi vakuutusperiaate huomioon ottaen ehdotukset tapaturmavakuutuslainsäädännön rakenteen ja sisällön uudistamiseksi. Työryhmän olisi myös arvioitava, vastaako nykyinen tapaturmavakuutuslainsäädäntö työelämän muuttuneita olosuhteita. Kysymyksessä esitetty ongelma on mahdollista ottaa esille tämän työryhmätyön yhteydessä.
Eduskunnan linkeistä
5
515
Vastaukset
- Jos asetettava työryhmä
on yhtä tehokas kuin edellinenkin, niin tulos = veromarkat valuvat näiden työryhmissä palkkansa ansaitsevien työpaikkojen ylläpitämiseen. Homesairaan kannalta tulos on jälleen yhtä tyhjän kanssa.
>>Ammattiyhdistysten toiminta työolojen parantamiseksi ei tunnu ainakaan edellisen Työtapaturma- ja ammattitautilainsäädännön kehittämistyöryhmän (TAKE) muistion perusteella vakuuttavalta: ”…Työryhmä…jolla oli mahdollisuus ottaa käsiteltäväksi kaikki ne asiat, joita työmarkkinajärjestöt pitivät tarpeellisina…ei pitänyt tarpeellisena käsitellä kosteusvauriohomeen aiheuttamiin ammattitauteihin liittyviä kysymyksiä.” (Ministeri Maija Perhon vastaus KK:een 276/2001). - teki lain?
Muistaisko joku tai löytäsikö joku sen listan, jossa oli nimettynä ne eduskunnan valiokuntajäsenet, jotka vaativat ja saivat vakuutusoikeudelle lausuntoja antavien lääkärien lausunnot ja näiden lausunnonantajien nimet pidettäväksi salassa monta kymmentä vuotta? Siis että potilas itsekään ei saa tietää, millä väitteillä hänen eläkkeensä tai hänelle kuuluvat homekorvaukset terveyden menettämisestä torpedoidaan.
Eihän silloin etujaan menettänyt sairas voi todistaa vääriksi edes lääkärin tahallisia virheitä eikä valheita, vaikka uhrin elämä ois pantu niillä ihan tahallaan loppuiän ajaksi kirjaimellisesti nollalinjalle. Ja kukaan muu niitä virheitä ei tehdyiksi todista. Eikä ne lääkäritkään erehtymättömiä ole. Ihmisiksi kai ne vielä kuiteskin luetaan työterveyslääkäritkin, erehtyväisiä siis.
Nyt vaalien lähestyessä se nimilista pitäs saada kunnolla julki. Muistan vain, että valiokunnassa oli joitakin kotikaupungissaan pahiten homesoppaan kätensä lyöneitä edustajia. Ja sitten ne muuttivat lakia niin, että melkein ikuisiksi ajoiksi salaisiksi jäävillä lausunnoilla diskataan homesairas työelämän ulkopuolelle ilman mitään korvauksia.
Se laki piilotettiin jotenkin kummasti ja ovelasti sosiaalipuolen varojen jakamista koskevien lakien sekaan, vaikka se pantiin koskemaan kaikkia homesairaita oli hän sitten sosiaalitoimen asiakas tai ei.
Niin että oli siellä varsinaiset pukit kaalimaan vartijoina. Näillä sattui vain olemaan lainsäädäntövalta käsissään ja tulivat sitä käyttäneeksi ihan "passelisti" omaksi ilokseen ja sairastuneitten murheeksi. - keskustelun avauksia
näkee palstalla jonkin verran. Silti niihin ei vaivauduta vastaamaan, vaikka kyseisten asioiden selvittäminen ja eteenpäin vieminen vaikuttaisi homesairaiden asemaan paljon paremmin, kuin iänkaikkinen jankkaus ja toisten haukkuminen.
Muuttakaa energianne toiminnaksi ja tehkää asioille jotain.- Homeherkkä
Moitit meitä siitä, että emme vaivaudu vastaamaan aloitusviestiin ja kehoitat meitä myös muuttamaan energiamme toiminnaksi.
Aloitusviestin sisältö oli, että STM asettaa työryhmän pohtimaan vakuutusperiaate huomioonottaen ehdotukset tapaturmavakuutuslainsäädännön rakenteen ja sisällön uudistamiseksi.
Työryhmä koostuu työelämän ja vakuutusjärjestelmän edustajista.
Faktatieto on, että työryhmä on perustettu ja sen koostumus selvitetty. Siitä, mitä uudistuksia työryhmä suunnittelee ja saa aikaiseksi, tulemme kuulemaan jossain vaiheessa.
Et kai luule, että yksittäisillä homeallergikolla on mitään vaikutusvaltaa tuon työryhmän toimintaan.
Yhdistyksinä, niin TYHOSA ry kuin RAKKULA ry:kin, voisi tuoda tuolle työryhmälle äänensä kuuluviin.
Tosiasia kuitenkin on, että olemme EU:n jäsenvaltio, eikä missään muussa EU-maassa työpaikan ns. kosteusvauriomikrobialtistuksen aiheuttamat sairaudet kuulu ammattitautilain piiriin. Ruotsikin muutti lainsäädäntöään 1990-luvun alussa.
Miksi pitäisi kuulua Suomessakaan, koska maamme joka ikinen lääkäri väittää, että ns. kosteusvauriomikrobialtistuksen ja niiden aiheuttamien sairauksien välistä syy-yhteyttä ei pystytä toteamaan kuin poikkeustapauksissa.
Kun ammattitautien tutkinta kuuluu TTL:lle, niin miksi veronmaksajien (veronmaksajat 80 % ja työnantajat 20 %) pitäisi rahoittaa tutkimusyksikköä tutkimuksista, johon sen lääketieteellinen osaaminen ei riitä.
- hilkkaliisa
Tässä vuosien mittaan olen ollut moniin päättäjiin yhteydessä.
Kesällä 2006 lähetin opinnäytetyöni Satu Taiveaholle ja hänen avustajansa soitti minulle, että Satu lupasi tehdä "jotain" meidän homesairaiden sosiaaliturvan parantamisen ja kuntoutuksen hyväksi.
Viimeksi kesäkuussa annoin referaatin Oulun Rotuaarilla peruspalveluministeri Liisa Hyssälälle ja koko työni lähetin nyt syksyllä sähköpostilla Hyssälälle. Muutama päivä sitten laitoin kyselyä, miksei Liisa Hyssälä vastaa kysymyksiini.
Syksyllä otin julkisesti homesairaiden sosiaaliturvan ja kuntoutuksen puutteet esille kyselemällä Paula Lehtomäeltä julkisessa yleisön kyselyhetkessä Oulun Anttilan kahvilassa.
Vuonna 2003 lähetin muutaman homesairaan kanssa yhdessä "ihmettelymme", presidentin puolisolle, Kelalle sosiaaliturvan toteutumisesta väitöskirjansa tehneelle tohtori Pentti Arajärvelle. Kiitos tuli - ei muuta.
Ministeri Mönkäreeltäkin tuli kiitoskirje ja "lupaus laittaa asiamme eteenpäin päättäjille".
Tammikuussa lähetin koko opinnäytetyöni Presidentti Tarja Haloselle ja Pentti Arajärvelle ja kiitos "erittäin tärkeään asiaan puuttumiseta" tuli Presidentin kansliasta.
Monilta muilta tahoita on tullut "kiitosta" ja myöntäminen "erittäin tärkeä asia".
Minulla on monta sataa sivua muistutuksista, kanteluista, valituksista, tutkimuksista, diagnooseista ja lehtikirjoituksia, joissa olen julkisesti homesairaiden asioista puhunut.
Kiitosksia satelee. Muuta ei näytä tapahtuvan.
Aika monta kertaa tuota asiaa on käsiteltyu joka "kantilta" Eduskunnassakin.
Odottelen tässä nyt Liisa Hyssälän sähköpostia
ja jotain muutakin kuin "Kiitos erittäin tärkeään asiann puuttumisestanne" !
VAALITKIN LÄHESTYVÄT !
Taidanpa seuraavaksi kirjoittaa ihanalle sinkkumiehelle Matti Vanhaselle - tiedä vaikka syntyisi romanssi (vitsi-vitsi) !
Terveisin "kansalaisaktivisti"
homesairas työkyvytön eläkeläinen Hilkka
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760