Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Miksi neitsyys niin iso asia?

Mikä siinä neitsyydessä ja sen menettämisessä on niin ihmeellistä?

Tuskin mikään muu ensimmäinen kerta (tyyliin, eka kerta, kun kävin uimahallissa, eka kerta, kun tein tentin, eka kerta, kun ajoin autoa yms) ole niin latautunut ja suurenneltu kuin tuo. Mutta miksi?
Historiallinen jäänne ajoilta, jolloin nainen oli kauppatavara ja tällaisena korkkaamaton jos hän oli neitsyt? (Olenko ainoa, josta moinen on lievästi sanottuna naurettavaa?)

Vai olenko minä ainoa, jolle ei ole väliä jos kaveri tai partneri on tai ei ole neitsyt?
Joka ei itse neitsyyden menettäessä kokenut sitä sen kummemmin koriva huumaavan ihanana tai traumatisoivan kauheana?

Ei ole tarkoitus halveksia kenenkään maailmankatsomusta tms mutta en vain kerta kaikkia ymmärrä tätä neitsyysvouhotusta...(Huom, ei tällä palstalla vaan noin yleensä.)
61292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei ole ollenkaan sama, että teet tentin ensimmäistä kertaa tai rakastelet ensimmäistä kertaa. Seksuaalisuus on hyvin henkilökohtainen ja arka asia. Huono ensimmäinen kerta luo pohjan muillekin myöhemmille seksikokemuksille. Siksi ensimmäiseen kertaan kannattaa panostaa ja tehdä se ihmisen kanssa jota rakastaa ja joka rakastaa sinua.

Nuorena neitsyyden menettäminen kuvaa yleensä huonoa löysää kasvatusta, jo aikaisempaa hyväksikäyttöä esim. insestiä tai raiskausta, tai että ei arvosta itseään. Nuorena tapahtuvat ensimmäiset kerrat tehdään monesti ilman kondomia ja sukupuolitaudit tarttuvat, joten tässä ei ole mitään järkeä. Vielä kun yhdynnästä voi tulla raskaaksi, on syytä ymmärtää asian vakavuus.

Eihän sillä olekaan merkitystä, onko kumppani neitsyt vai ei, mutta kovin nuorena aloitettu seksielämä ei ole hyvä asia ja onneksi suojaikäraja suojaa nuoria tässä, että hyväksikäyttöä ei tapahtuisi. Jos pitäisi yli 30-vuotiaana olla neitsyt, niin aika harvahan olisi. Silti pitää kunnioittaa toisen neitsyyttä. Jos ei kunnioita, niin on hyvä vaihtaa toisen kumppaniin tai miettiä itsekseen, miksi ei osaa arvostaa toista ihmistä.

Äänestä
  • Totta kai täytyy olla varovainen ja huolehtia ehkäisystä (sekä raskauden, että sukupuolitautejen) mutta tämähän pätee käsittääkseni KAIKKIIN yhdyntöihin eikä vain siihen ensimmäiseen?

    Äänestä

  • ihmettelevä... kirjoitti:

    Totta kai täytyy olla varovainen ja huolehtia ehkäisystä (sekä raskauden, että sukupuolitautejen) mutta tämähän pätee käsittääkseni KAIKKIIN yhdyntöihin eikä vain siihen ensimmäiseen?

    Aloituksesi oli kyllä asiaa. Kyllä se ensimmäinen kerta on tärkeä asia, muistathan sinäkin ekan kertasi. Että sitä korostetaan on tavallaan hyvä asia. Kun mies tai nainen joutuu siihen ekaan kertaan on hyvä että tajuaa sen merkityksen mikä sillä on tulevaisuuden kannalta. Kun asiaa on vähän korostettu niin seksiin ryhtyvät (toivottavasti) ottavat huomioon sen kuinka arasta asiasta on kyse. Ei sen ekan kerran tarvi olla täydellistä ja päättyä hirveisiin orgasmeihin, mutta hyvä jos siitä saa oppia tuleviin kertoihin. Hyvä jos se poistaa pelkoja ja antaa pohjan tulevalle kehitykselle kohti avointa ja luottamuksellista ja vapautunutta seksielämää. Fyysinen kokemus poistaa henkisiä estoja ja toisinpäin. Ihminen on henkinen ja ruumiillinen olento ja kumpikin puoli vaikuttaa toisiinsa. Toisaalta ekan kerran korostaminen luo paineita joita kokemattomalla on muutenkin. Ne paineet voivat olla liikaa ja estävät vapautumisen. Kannattaa ottaa rauhallisesti, jos eka kerta ei "onnistu" se on vain osoitus inhimillisyydestä. Olisi ihmeellistä jos se eka kerta ei aiheuttaisi mitään paineita ja tunteiden myllerrystä. Sehän olisi osoitus tunnekylmyydestä.

    Äänestä

Tuskin neitsyys on niille neitsyille mikään ihme asia jotka masturboivat päivittäin ja sisään mahtuu vaikka hk sininen. Niille jotka eivät tee sitä ollenkaa tai harvoin varmasti arvostavat ja pelkäävät ensimmäistä kertaa.

Äänestä
  • Öh... Miten näistä keskusteluista saa mun mielestä sellasen kuvan, kuin vaan naiset jännittäisivät ekaa kertaa?

    Äänestä

  • RRR kirjoitti:

    Öh... Miten näistä keskusteluista saa mun mielestä sellasen kuvan, kuin vaan naiset jännittäisivät ekaa kertaa?

    Mies tässä kertoo että kyllä oli jännitystä minullakin. Pelkäsin tulevani sekunnissa mutta en tullut ollenkaan. Naistakin jännitti vaikka oli kokenut. Mitäs tuosta, jatkettiin hyväilyjen merkeissä. Otetaan kohta uusiksi, jos olis paineet ja jännitys helpottaneet. Orgasmeja saa yksinkin mutta se hellyys ja läheisyys ja lämpö mitä saa toisen sylissä on jotain vielä parempaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelevä ex-neitsyt kirjoitti:

Mikä siinä neitsyydessä ja sen menettämisessä on niin ihmeellistä?

Tuskin mikään muu ensimmäinen kerta (tyyliin, eka kerta, kun kävin uimahallissa, eka kerta, kun tein tentin, eka kerta, kun ajoin autoa yms) ole niin latautunut ja suurenneltu kuin tuo. Mutta miksi?
Historiallinen jäänne ajoilta, jolloin nainen oli kauppatavara ja tällaisena korkkaamaton jos hän oli neitsyt? (Olenko ainoa, josta moinen on lievästi sanottuna naurettavaa?)

Vai olenko minä ainoa, jolle ei ole väliä jos kaveri tai partneri on tai ei ole neitsyt?
Joka ei itse neitsyyden menettäessä kokenut sitä sen kummemmin koriva huumaavan ihanana tai traumatisoivan kauheana?

Ei ole tarkoitus halveksia kenenkään maailmankatsomusta tms mutta en vain kerta kaikkia ymmärrä tätä neitsyysvouhotusta...(Huom, ei tällä palstalla vaan noin yleensä.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu