Kuvailkaa painijoiden luonteita.. miten erilaisia painijoita on?:)
Luonnekuvaukset
^hya-cintti^
5849
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä kaksi harrastaa painia: toinen tekee ensin ja sitten miettii ja toinen ihan päinvastoin.
Ehkä kuvitellaan, että vilkkaat ovat parempia painissa, mutta....hmm...onhan se kovasti paljon taitolajikin, pelkillä impulsiiveilla ei kovin pitkälle pötkitä.
Molemmat nuoret meillä hyviä ja tykkäävät "vetää täysillä".
Ota siitä sitten selvää...
Painijoita on monenlaisia. Koska painissa tarvitaan räjähtävää nopeutta, niin juuri siksi
persoonalliset sekä impulsiiviset henkilöt ovat aina matolla etulyöntiasemassa.
Joku väitti täällä aiemmassa keskustelussa että
painijat olisivat tyhmiä tai juntteja, ellei yksinkertaisia hölmöjä. Tuosta asiasta olen eri mieltä. Paini vaatii älyä eikä tyhmä ihminen tulisi menestymään matolla.
se impulsiivisuus kostautuu äkkiä. näiden nuorempien matseissa usein pisteet ottaa se, joka ei tee itse muuta kuin passaa ja odottaa, että toinen tekee virheen ja rokottaa siitä.
Se on totta. Impulsiivisuus kostautuu hyvinkin lyhyellä juoksulla ellei ole taottuna korvien väliin sata ja sata kertaa että tämä hetki on väärä vaikka tilanne olisi hyvä. Kilpailuissa kokeneen kaverin tunnistaa siitä että heitot lähtee alitajunnasta eikä niitä edes jää harkitsemaan sitä sekunnin sadasosaa jolloin vastustaja on jo passaamassa.
taiteellisia ja luovia painijoita:
1. pertti ukkola
2. john irving
... tietääkö kuka lisää?