Pitäisi asnentaa kattokruunu ja sille virrankatkaisin entisen tilalle.
Tuli pieniä ongelmia
1. katkaisijan osalta, sillä siinä on takasivulla kakai kaavakuvaa, joissa on merkinänt L1 ja x1 ja xX, sekä l2, joiihin tuntuisivat liittyvän x2 ja x2; katkaisijaan johtaa kolme johtoa kaksi samanväristä ja yksi erivärinen;lisäksi katkaisimeen johtaa kolme johtoa, kaksi samanväristä ja yksi erivärinen; tuntuisi järkevältä: yhdistetäänkö ainut erivärinen,vaiheiden tuoja, katkaisimen L-1 tai L-2-kohtaan ja kaksi samanväristä, sähköä vievää johtoa kohtiin x1 ja x2, voi onko päin vastoin niin että, yksi erivärinen tule kohtaan x1 (tai x2) ja kaksi samanväristä kohtiin L1 ja L2?yhdistetäänkö siis vaiheita tuova johtoa x vai L-kijaimen kohtaan ja mihin silloin yhdistetään kaksi muuta johtoa?
2. kyseisessä kattokruunussä on kolme täsmälleen samanväristä johdinta; onko väliä, miten ne yhdistetään kaitkaisimesta tuleviin kahteen johtimeen; nollajohdin (sininen) on vielä erikseen.?
Sellainen ongelma on ollut että palamaan saa joko puolet lampuista kirkkaina tahi tosin kaikki , mutta himmeinä. Kaikkia ei ole saanut palamaan smananaikaisesti kirkkaina.
Missä vika?
kattokruunun ongelma
12
1587
Vastaukset
- sähkäri paikalle
köyhä!
- kirjekurssilla
opettaa kun ei tiedä mitkä kyvyt oppilaalla on ja mitkä välineet apunaan.
Edes virtakynä pitäisi olla koska aina pitää tarkistaa koska väreihin ei saa luottaa.
En jaksa näin yöllä edes miettiä noita kirjaimia, päivällä nuo menee heittämällä oikeisiin reikiin.- ben -3
Kerrataan vielä vähän
Kyllä virtakynä on ja muut vehkeet.
Kyse on siis siitä, onko tunnus L (käytännössä L1 tai L2) virrankatkaisimessa tulevan vai lähtevän virrana tunnus; siinä on tällaiset kirjaintunnukset.
Viittaisi mieluumin siihen, että tulevan, koska on kaksi x1.
PÄinvastaisella puolella katkaisinta on myös johdon liittmismahdollisuus, siellä on L2 ja siihen tavallaan liitty kaksi kertaa x2.
Vaikuttaa siis siltä, että tuleva virta voidaan yhdistää joko L1- tai L2-kohtaan ja kaksi lähtevää vastaavasti vastaavasti kahteeen x1- tai kahteen x2-kohtaan.
Sokeripalaan kyllä tulee oikein kaksi vaihetta ja nollajohto.
Millään ilveellä ja yhdistelmällä ei vain saa palamaan kaikkia lamppuja kirkkaasti, himmeästi kylläkin.
Kiitokset edelliselle kirjoittajale kuitenkin jo tuosta vastauksesta.
- hyyry ..
Enpä ole asiantuntija, tai ehkä juuri siksi, hämmästyttää kaksi seikkaa: se että
- kaikki kattokruunun lamput (ilmeisesti 6 kpl.) palavat tietyssä tilanteessa himmeinä ( ei täydellä teholla) ja se että
- kaikki kattokruunun johdot (3) ovat samanvärisiä; onko sitten niin, ettei ole lainkaan väliä, mitkä yhdistetään vaiheelle ja mikä nollajohtimelle? - kokeilla
niin heitä kaikki ruunun kolme johtoa kiinni johonkin samaan vaiheeseen ja nolla tietysti nollaan niin pakko kaikkien on palaa erittäin kirkkaasti.
Siis tee em kokeilu ja kysy sitten minulta lisää niin kerron!- ben 3
Täsmennykseksi vielä.
Valaisimessa on kaikkiaan kolme johtoa, kaikki aivan samanlaisia. Mistä tietää, mikä niistä on nolla? Vain kokeilemallako?
Tuntui vain siltä, että jokainen niistä saattoi toimia nollajohtimena. - ja erivärisiä?
ben 3 kirjoitti:
Täsmennykseksi vielä.
Valaisimessa on kaikkiaan kolme johtoa, kaikki aivan samanlaisia. Mistä tietää, mikä niistä on nolla? Vain kokeilemallako?
Tuntui vain siltä, että jokainen niistä saattoi toimia nollajohtimena.ehkäpä jopa merkittyjä ?
- sininen ja
ben 3 kirjoitti:
Täsmennykseksi vielä.
Valaisimessa on kaikkiaan kolme johtoa, kaikki aivan samanlaisia. Mistä tietää, mikä niistä on nolla? Vain kokeilemallako?
Tuntui vain siltä, että jokainen niistä saattoi toimia nollajohtimena.muut vaihteita.
- ben -3
sininen ja kirjoitti:
muut vaihteita.
Vielä kerran: kaikki lampusta tulevat johdot aivan ovat samanlaisia, siis myös samanvärisiä (kullattuja), joten päältä päin lienee asiantuntijankin mahdoton päätellä, missä niistä pitäisi kulkea vaiheita ja mikä on nolla.
- hyväksyttyyn
ben -3 kirjoitti:
Vielä kerran: kaikki lampusta tulevat johdot aivan ovat samanlaisia, siis myös samanvärisiä (kullattuja), joten päältä päin lienee asiantuntijankin mahdoton päätellä, missä niistä pitäisi kulkea vaiheita ja mikä on nolla.
malliin jossa johdot on merkitty kytkentärimalle tai joissa on liitäntätulppa valmiina.
Mittarilla tuonkin voi ammattimies tai pätevä harrastaja selvittää. - topi-39
hyväksyttyyn kirjoitti:
malliin jossa johdot on merkitty kytkentärimalle tai joissa on liitäntätulppa valmiina.
Mittarilla tuonkin voi ammattimies tai pätevä harrastaja selvittää.Voisiko sitten joku ammattimies tai pätevä harrastaja tällä palstalla selittää, miten tuo selvitys kävisi mittarilla päinsä?
- avataan
topi-39 kirjoitti:
Voisiko sitten joku ammattimies tai pätevä harrastaja tällä palstalla selittää, miten tuo selvitys kävisi mittarilla päinsä?
kytkentäpiste ja mitaan mikä lanka on nollana siellä varren päässä ja merkataan se sinisellä teipillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872748- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182257Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591464Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2301204Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3711089