Niin Mersun valmistus Ladalla johtaa varmaan uuteen pikku-mersumallin syntymiseen. MB:ltä onkin puuttunut henkilöautomalli pikku luokassa. Lada 110 pohjalevylle alustarakenteineen on siis käyttöä. 110 pohjalevy luo hyvät puitteet MB:lle. Tulee olemaan ehdoton myyntimenestys. Lada 110 jatkaa myynnissä perusmallina ja "MB 110" tulee olemaan luxusmalli. Sellainen tarvitaan ihmisille, jotka ovat tottuneet ylimääräisiin ja turhiin hilavitkuttimiin. Kuten ilmastointi, ABS, sutimisenesto, parkkitutkat, cruise control jne.
Uusi MB malli Ladan pohjalevyllä
7
555
Vastaukset
- tuc
Mersulla on ollut A-sarja 90-luvun lopusta alkaen. Eniten kuitenkin ihmetyttää, että tuollaista mukahauskaa mussutusta jaksaa kirjoittaa rivikaupalla.
Venäjällä osataan kasata autoja, onhan melkein jokaisella isolla merkillä jo kokoonpanolinja tai useita Venäjällä. Esim. BMW:n laatu ei käsittääkseni ole huonontunut, vaikka Venäjälle osa tuotannosta siirrettiinkin!- ei ole
oikea pikku-auto se on enneminkin pieni tila-auto!!
Voit olla varma ilman huumoria, että togliatista tulee mersulle pieni henkilöauto ja suunnitelukin tapahtuu siellä venäläisten insinöörien toimesta - Rönkä
ei ole kirjoitti:
oikea pikku-auto se on enneminkin pieni tila-auto!!
Voit olla varma ilman huumoria, että togliatista tulee mersulle pieni henkilöauto ja suunnitelukin tapahtuu siellä venäläisten insinöörien toimestaTäällä haihatellaan Mersun "sopimuksesta", joka on olemassa vain huhujen asteella. Mitään konkreettista ei ole kukaan esittänyt vain venäläistoimittajien arvailuja.
Mersun A-malli kuten myös B-malli ovat tila-autoja. Pienin sedan on c-sarja ja aika askeettinen siihen hintaluokkaan. Taitaa Lada 110:ssä olla myös paremmat tilat. Usko pois niin MB:ltä ja Ladalta tulee yhteisprojektiauto lähivuosina. Lada ja Mersu ovat pian kuin Audi ja VW/Seat/Skoda.
- Papa-Joe
ReiskaS kirjoitti:
Mersun A-malli kuten myös B-malli ovat tila-autoja. Pienin sedan on c-sarja ja aika askeettinen siihen hintaluokkaan. Taitaa Lada 110:ssä olla myös paremmat tilat. Usko pois niin MB:ltä ja Ladalta tulee yhteisprojektiauto lähivuosina. Lada ja Mersu ovat pian kuin Audi ja VW/Seat/Skoda.
Mistään malliyhteistyöstä ei ole kysymys eli molemmat merkit valmistaisivat autoja omilla hihnoillaan, paitsi että Autovaz saisi käyttöönsä Mersun teknistä konsulttiapua uusien automalliensa kehittämiseen. Mitään Mersu/Ladaa ei ole suunnitteilla. Molemmille uudesta tehtaasta olisi synergiahyötyjä.
- Kaliningradissa
BMW:n kaliningradin tehtaalta valmistuvat BMW:t ovat ainoastaan venäjän markkinoille tarkoitettuja 3- ja 5-sarjalaisia. Suomesta tai ylipäätään euroopasta ei voi ostaa siellä tehtyä bemaria. Laadussa ei ole kuitenkaan moittimista.
- Spaddu
"110 pohjalevy luo hyvät puitteet MB:lle."
Aivan totta. Siinä olisi Mersu laadukkaiden lähtökohtien kera. Ei hullumpi juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse814620Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.632062Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1281125
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891