Kyselen tyhmiä, mutta auttakaa silti

Hermoilija23

Hei kaikille! En ole varma kuuluuko kysymykseni tälle palstalle mutta kokeillaan...asiani koskee muutama vuosi sitten tapahtunutta juttua. Ensin kerron hieman taustoja. Minulla oli lopuillaan antibioottikuuri virtsatietulehdukseen, ja jostain syystä pämppäämään piti päästä samana päivänä kun se kuuri loppui. Mietin kyllä silloin että onko turvallista juoda kun on se lääkekuuri vielä menossa vaikka lopuillaan onkin, mutta päädyin sitten olemaan idiootti ja vedin aikamoiset humalat. No yöllä mulle tuli tosi paha olo, kovia vatsakipuja ja oksentelua. Poikaystäväni säikähti ja halusi viedä mut lääkäriin mutta minä kielsin, tyhmä kun olin. Heräsin kuitenkin aamulla muistaakseni ihan "normaalissa" krapulassa, eikä siitä seurannut mitään ihmeempiä oireita tms., ja se virtsatietulehduskin parantui ihan kiltisti. Nyt minua on kuitenkin alkanut vaivaamaan, että aiheutinko tyhmäilylläni jotain peruuttamatonta vahinkoa elimistölleni? Jostain luin, että jos ottaa alkoholia virtsatietulehdukseen tarkoitetun lääkekuurin aikana, voi tulla antabusreaktio. Voiko tämmöisestä antabusreaktiosta jäädä jotain häikkää elimistöön? Kiitos jos jaksoit lukea pitkän juttuni, asialliset vastaukset ovat tervetulleita! Vaikka tapauksesta on nelisen vuotta aikaa, vaivaa se silti mieltä - harmi, jos olen idioottimaisuuteni takia tehnyt jotain pysyvää vahinkoa itselleni.

3

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lege(doctor)

      Ole huoleti,mitn.pysyvää ei ole jäänyt.Ei varmasti mutta älä tee toiste!

      • Hermoilija23

        Joo, en missään nimessä ajatellut enää koskaan heittäytyä niin tyhmäksi että tekisin saman uudestaan...saa minun puolestani olla ensimmäinen ja viimeinen kokemus sitä lajia.


    • _______

      Kuvailemasi kertatapaus ei ole elimistöäsi pysyvästi vaurioittanut. Mietit ja muistelet tapausta liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe