maailman hädänalaisia ihmisiä nykyään. Kävin 70-luvulla vl-seuroissa ja silloin ei saanut laittaa ropoa kirkon kolehtiin, koska ei haluttu tukea väärähengellistä auttamistyötä. Nyt Antti Pentikäinen johtaa Kirkon ulkomaanapua ja kysynkin, onko se lisännyt teidän auttamishaluanne esim. avustusjärjestöjen tarjoamien eettisten lahjojen ostamisena.
Jeesuksen ydinsanomaanhan kuuluu lähimmäisen rakastaminen ja mikä on parempi lahja kuin antaa vaikka vuohi tai starttiraha köyhälle afrikkalaiselle. Jos vl haluaa levittää hyvää sanomaa kaikkialle maailmaan, se tapahtuu juuri rahallisena auttamisena, ei niinkään evankeliumin sanallisena saarnaamisena. Kirkon ulkomaanavun lehdestä saamme nimittäin lukea, että Kosovon albaanit ihmettelevät kovasti, miksi kristityt auttavat heitä, vaikka he ovat muslimeja. Kysynkin, onko tämänkaltainen hädänalaisten auttaminen ja tukeminen teidän mielestänne Kristuksen opin todellista toteutumista?
Kuinka paljon autatte
6
297
Vastaukset
- -?-
Eikös se Jumala pidäkkään huolta lapsistaan?
- huolta...
vanhoillislestadiolaisten mielestä vain vl:t ovat Jumalan lapsia, muut eivät ole. Paitsi pikkulapset ympäri maailman tiettyyn ikään asti ovat myös Jumalan lapsia. Kyllä vl:t seuroissa kuulevat miten Jumala pitää lapsistaan huolta. Mutta jos vl uskoisten mielestä muut eivät ole Jumalan lapsia niin onko muiden selviämisellä niin merkitystäkään vl:lle?
- entlesta
huolta... kirjoitti:
vanhoillislestadiolaisten mielestä vain vl:t ovat Jumalan lapsia, muut eivät ole. Paitsi pikkulapset ympäri maailman tiettyyn ikään asti ovat myös Jumalan lapsia. Kyllä vl:t seuroissa kuulevat miten Jumala pitää lapsistaan huolta. Mutta jos vl uskoisten mielestä muut eivät ole Jumalan lapsia niin onko muiden selviämisellä niin merkitystäkään vl:lle?
ns hyviä kysymyksiä, joihoin ei koskaan saa mitään järkevää vastausta ja kuitenkin sanotaan, että Jumala on rakkaus ja haluaisi kaikkien pelastuvan, mutta vähän huonolta kyllä näyttää, ainakin vl-näkökulmasta.
Ehkä näihinkin kysymyksiin tulisi vastata: usko ei ole järjen asia (niin eihän todellakaan tässä ole mitään järkeä). - on huonolta
entlesta kirjoitti:
ns hyviä kysymyksiä, joihoin ei koskaan saa mitään järkevää vastausta ja kuitenkin sanotaan, että Jumala on rakkaus ja haluaisi kaikkien pelastuvan, mutta vähän huonolta kyllä näyttää, ainakin vl-näkökulmasta.
Ehkä näihinkin kysymyksiin tulisi vastata: usko ei ole järjen asia (niin eihän todellakaan tässä ole mitään järkeä).näyttää että pyöreästi arvioituna maailman noin 160 000 vl uskosta pääsee taivaaseen, mut yli 6 miljardia maailman ihmistä menee helvettiin. Pikkulapset tietysti pääsee taivaaseen vl uskoisten mielestä tiettyyn ikään asti. Mikä se on se ikä sitten, sitä en tiedä. Joskus vl:t puhui että seitsemän vuotta ikänä on se raja, eli 7 vuotias vielä pääsee? Mutta kyllä oikeasti joku 160 000 maailmaan vl:ää on pieni määrä yli 6 miljardista ihmisestä.
- auttaja minäkin
voidaan vaikuttaa hyvinkin vaikka eettisin lahjoin. meitäkin autettiin sodan aikana ja jälkeen, niin miksi emme auttaisi itse nyt, kun olemme niin rikkaita.
- paljo auttaneet
Meillä päin ainaski uskovaiset laittaa kirkossa kolehtiin rahhaa, millon minkin hyväks.Mitäs pahhaa siinä on.Ihmisiähän pittää auttaa joka puolella maalimaa. Miks se pittää aina sotkee hengelliseks
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186