tuskin gallupeihin kysytään tavallisen köyhän/puliukon/työttömän mielipiteitä vaan kyseisiin otantoihin pääsevillä henkilöillä on jonkunlainen sosiaalinen status tai vähintään opiskelijoita.
mutta gallupit ovat hyvä keino manipuloida kansaa,reilusta tuhannesta valitusta henkilöstä niin ja niin moni& on tyytyväinen pääministeriin/hallitukseen/presidenttiin niin koko suomen kansa on.
ja puheet suomalaisten luottamuksesta talouskasvuun ovat lähinnä kiihdyttämään kulutusjuhlaa..monikohan uusi asunto ja auto on hankittu velkarahalla vaikka isoista irtisanomisista saa lukea lähes viikoittain....työllisyystilastot ovat sitten ihan oma lukunsa missä hallitus jos ei nyt suoraan valehtele,ainankin sumuttaa kaiken mualiman tilastokikkailuilla.
mutta suomihan rakastaa gallupeja,tilastoja ja keskiarvoja???
Gallupit/media
2
203
Vastaukset
- Suomipojan poika
Minuun eivät gallupit vaikuta millään tavalla. Jokainen omilla aivoillaan ajattelija ja kokija näkee miten maa makaa ja tekee sen mukaiset johtopäätökset.
Mutta suurin osaan suomalaisia ne gallupit vaikuttavat. Suomalaislla on niin heikko itsetunto että ne haluavat aina olla voittajien puolella vaikka he olisivat kuinka VÄÄRÄSSÄ.
En äänestä kolmea suurinta puoluetta. - Kauan kummastellut
Minulta ei ole koskaan kysytty yhtään mitään, ei luottamusta tulevaisuuteen eikä mihinkään muuhunkaan.
Jos olisi kyseessä todelliset satunnaisotannat, kyllä se kysymys olisi joskus minullekin osunut.
Eli: ovat potaskaa ja tarkoitushakuisia. Miksi pitää kysyä pääministerin henkilöstä, kun on edessä eduskuntavaalit? Pitäisi kysyä ASIOISTA?
Tuo suomalaisten luottamus tulevaisuuteen on varsinainen bluffi, katotaanhan vähän matkaa eteenpäin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv92259Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441865- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938