Jahaas, tänään taas kerran Elisan ADSL-yhteys pätkii, eli yhteydessä tapahtuu 1-5 minuutin mittaisia toimimattomuusjaksoja, jolloin modeemikin näyttää linjan katkenneen. Äärimmäisen ärsyttävää, varsinkin kun tätä ajoittaista häiriötä on jatkunut jo pidempään.
No ei siinä mitään, kaiken lisäksi asiakaspalvelua ei huvita vastata puhelimeen. Elisan ilmoituksen mukaan Teknisen asiakaspalveun jonoaika on 0:04:27. Varttitunnin jonotuksen jälkeen ei vastausta kuulunut. Tavallisen asiakaspalvelun vastausaika on Elisan ilmoituksen mukaan 0:02:44. Eivät vastaa tuossa numerossa ollenkaan, sillä heti ensimmäisenä kuuluu tiedote "Emme voi ottaa vastaan puheluita teknisen ongelman vuoksi" tms.
Mahtavaa, teleoperaattori ei voi ottaa vastaan puheluita....
Milloinkas se ADSL-yhteyksien helppo vaihdettavuus tulikaan voimaan? Saattaisi olla tarvetta operaattorin vaihdolle hyvinkin pikaisesti.
Elisa pätkii eikä vastaa puhelimeen
11
1652
Vastaukset
- huoltomies.
Emme ehdi nyt valitettavasti korjata sinun kaapelia pikkujoulukiireiden takia.Täytyy tehdä glögiä,pipareita,tonttuvaatteita,boolia ja valmistella ohjelmia juhlaan.Mutta jos viitsit itse kaivaa kaapelisi maasta ja lähettää sen meille kelalle rullattuna,voimme mittarilla täällä katsoa onko mahdollisesti piuha oikosulussa.Saat kaapelin takaisin heti joulun jälkeen.
Elisan huolto toivottaa hyvää joulua. - omat laiteongelmat
Olethan jo eliminoidut mahdolliset omat laiteongelmat. Eli voiko olla syynä viallinen modeemi tai sen verkkolaite (ylikuumuminen?) tai katkoksia sisältävä puhelinjohto?
- puhelinjohtoon !
Itselläni oli aloittajan tarkoittaman kaltaisia ongelmia, kunnes huomasin vian olevan viallisessa puhelinjohdossa. Eli ei se vika todellakaan aina ole operaattorilla, vika voi olla niinkin simppeli kuin viallinen johto ja se on helppo korjata itsekin. Viallinen johto kun aiheuttaa juuri noita muutaman minuutin pätkimisiä. Jos operaattori pätkisi yhteyttä, silloin yhteys olisi pidemmän aikaa poissa.
- ---
puhelinjohtoon ! kirjoitti:
Itselläni oli aloittajan tarkoittaman kaltaisia ongelmia, kunnes huomasin vian olevan viallisessa puhelinjohdossa. Eli ei se vika todellakaan aina ole operaattorilla, vika voi olla niinkin simppeli kuin viallinen johto ja se on helppo korjata itsekin. Viallinen johto kun aiheuttaa juuri noita muutaman minuutin pätkimisiä. Jos operaattori pätkisi yhteyttä, silloin yhteys olisi pidemmän aikaa poissa.
Ihmettelen kyllä, jos tuo kolhuilta suojassa oleva piuhanpätkä muutaman vuoden käytön jälkeen yhtäkkiä lakkaisi kuljettamasta signaalia. Puhelinjohtokin on nyt vaihdettu, katsotaan mihin mittasuhteisiin tuo ongelma kehittyy, sitä kun on toistaiseksi hankalaa diagnosoida, kun mokoma esiintyy kuitenkin niin harvakseltaan. Vaan eipä tarvitsisi esiintyä ollenkaan, jos minulta kysytään...
Eikä omat ADSL-laitteet tai kaapelit juurikaan muuta sitä asiaa, että operaattorin asiakasneuvojia on äärimmäisen hankalaa saada kiinni puhelimitse... Alle varttitunnissa on turha toivoa vastausta, puolikin tuntia jonotusta on näköjään aivan normaalia edelleen...
- nyt katko?
Eilen ma. 11.12 n. klo 18 katkesi laajakaistayhteydet ainakin Espoon Siikajärveltä eikä ne koko iltana palanneet. Aikaisemmin kun parivuotta sitten soitin vastaavassa tapauksessa minulle ilmoitettiin että kukaan muu ei ole ilmoittanut viasta eli vika täytyy olla koneessani. Oton koneen ja menin siskolleni. Kone toimi moitteettomasti. Juttelin sitten naapurin kanssa, myös hänelle oli vastattu ettei kukaan muu ole ilmoittanut viasta. Myös Elisan matkavietinnässä oli häikkää, saldotiedustelua ei saanut tehtyä.
- miksi täällä
Miksi kitiset, vaihda parempaan, jos luulet sellaisia olevan olemassa.
- Elisan
Katkoksia olen minäkin ihmetellyt, ja sitä, että nopeus on usein 10%-luvatusta, mutta hinta nousee vaan...!
Jääpähän Elisalle enemmän aikaa vastailla jäljellejäävien asiakkaiden puheluihin, kun heitä ei ole niin paljon...! - utelias immeinen
Elisan kirjoitti:
Katkoksia olen minäkin ihmetellyt, ja sitä, että nopeus on usein 10%-luvatusta, mutta hinta nousee vaan...!
Jääpähän Elisalle enemmän aikaa vastailla jäljellejäävien asiakkaiden puheluihin, kun heitä ei ole niin paljon...!Auttoiko vaihto? Mitä vaihtui, pelkkä operaattori vaan? Vai vaihdoitko myös modeemin yms. mikäli sait ne liittymislahjaksi? Jos modeemi yms. vaihtui, niin kokeilitko myös vanhalla? Otitko saman nopeuden kuin aiemmin?
Minulla tosin kaikki on toiminut kuten kavereillakin. En ole vielä hlökohtaisesti tavannut ketään, jolla laajakaista ei toimisi, oli operaattori mikä vaan (paitsi yhdellä kaverilla kai oli takkuillut Hyvinkäällä Elisa, mutta oli saanut hyvitystä sitten). - Itse kokeillut
Elisan kirjoitti:
Katkoksia olen minäkin ihmetellyt, ja sitä, että nopeus on usein 10%-luvatusta, mutta hinta nousee vaan...!
Jääpähän Elisalle enemmän aikaa vastailla jäljellejäävien asiakkaiden puheluihin, kun heitä ei ole niin paljon...!"...Että nopeus on usein 10% luvatusta"
Kannattaa mennä: https://nettimittari.ficora.fi/nettimittari/mainPage.aspx
Rekisteröidy ja mittaa. Saat puolueetonta faktaa yhteyden nopeudesta ja näet samalla (ilman rekisteröitymistäkin) muiden tulokset. Vertailu on monipuolinen ja näppärä. Loppuu arpominen. Jos jäät omalla nopeudellasi muiden samanlaisten jalkoihin, vaadi nopeutusta tai alennusta hinnasta.
- ei toimi sonerakaan
Samanlaisia pelkästään rahastavia paskoja mollemmat!
PS. Älkää vaan luulko, että isolla rahallakaan saa enää mitään kunnollista, lähin Elisan palvelin sijaitsee kaiketi jo kiinassa ja sama lienee Soneralla. - ....................
Netti alkaa pätkimään joskus yöllä kahden jälkeen itsestään. Modeemi naksuu niks naks. Ja myös aamuisin, mutta päivällä toimii kuin unelma eikä mitään ongelmia. Tuntuu, että sekoilee vain silloin kun ei käytä :F
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2212926Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1071189Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321102- 681048
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2791002Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka338989Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788