Meilla nain joulun allakin kiivaasti paneudutaan perhesuunnitteluun. Toden teolla! Meidan mielestamme ratkaisumme ei ole mitenkaan vaara, pikemminkin painvastoin.
Emme ole enaa ihan nuoriakaan. Lapsemme on pian 4-vuotias. Toivoisimme hartaasti, etta saisimme viela toisenkin lapsen.
Nailla palstoilla ollaan aivan oikeilla jaljilla. Taytyy paneutua perhesuunnitteluun eika se ole edes synti. Paha vain, etta aina eivat meidan suunnitelmamme ja toiveemme toteudu. Kun katselemme tuota pian nelivuotiastamme nii... ... ei semmoista oikein omilla suunnitelmilla ole saatu aikaan.
Ollaan me suunniteltu (= toivottu) sita seuraavaakin kohta nelja vuotta. Jahka viela pari vuotta kuluu, meidan aikamme alkaa olla ohi. Vaikkei se Abrahamkaan katsellut Saaransa kuollutta kohtua, vaan kasiksi kavi.
Meidan perhesuunnittelu
9
1495
Vastaukset
- *----------------*
:-D
No käyhän käsiksi. Toivottavasti onnistuu. :-)- alatyyli
Ei kaikki saa 12 lasta , vaikka haluaisikin.Ei edes yhtäkään.-Kyllä me ihmiset olemme pieniä ja avuttomia suuren Jumalan edessä.
Ei sitä vielä tiedä ,meillä kyllä on Hyvä Isä taivaassa .
Hyvää ja onnellista Joulua teidän perheelle! - Vikertäjä
alatyyli kirjoitti:
Ei kaikki saa 12 lasta , vaikka haluaisikin.Ei edes yhtäkään.-Kyllä me ihmiset olemme pieniä ja avuttomia suuren Jumalan edessä.
Ei sitä vielä tiedä ,meillä kyllä on Hyvä Isä taivaassa .
Hyvää ja onnellista Joulua teidän perheelle!>Kyllä me ihmiset olemme pieniä ja avuttomia suuren Jumalan edessä.
Tässä valossa meuhkaaminen jotain kondominkäyttöä vastaan on ihan turhaa. Kyllä Jumalalla on konstinsa saada raskaus alkamaan ihmisen yrittelyistä huolimatta.
- Läpilukenut
"Meilla nain joulun allakin kiivaasti"
Kunpa avoimuus lisääntyisi ja voisimme kaikki kertoa
häpeilemättä toimistamme! - kukinto
Minulla tauti tuhosi suvunjatkamisvälineen. Olen vielä suht nuori mies, lapsia ehti muutama syntyä. Mietityttää vaan, että kuinkahan laajasti ja tarkasti minun pitäisi tehdä selkoa sisarille ja veljille ongelmastani. Pikkasen tuntuvat jo kuiskuttelevan selkäni takana. Ehkä lääkärinlausunto ry:n johtokunnalle riittäisi.
- Sointula
Sinun ei missaan tapauksessa tarvitse eika pida (eika ole edes suotavaa!) tehda mainitsemastasi asiasta selkoa sisarille ja veljille puhumattakaan, etta toimittaisit laakarinlausunnon ry:n johtokunnalle.
Nailla palstoilla totuus ikaan kuin hamartyy ja sita tavallinenkin uskovainen ihminen alkaa kuvitella, etta tama on jotakin auktoriteettiuskoa, jota SRK, rauhanyhdistys tms. valvoo.
Olet vain uskomassa ja iloisella mielella sellaisena kuin olet ja iloitse perheestasi ja niista lapsista, jotka teilla on. Jos teidan perhekokonne ja lapsilukunne kiinnostaa jotakuta lahimmaistanne, se on enemmankin lahimmaisen oma hapea ja synti kuin teidan. - pitää
näyttää koko vehje
- maallikkosaarnaajaalta
Hän antaa joko luvan, tai ei perhesuunnitte-
luille. - mies vain välikappale
-jos pystyy-et silleen!!!!!!!!!!!!!!!
Meijän perheessä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792698- 1642519
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182207Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2061439Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073