Paniikkihäiriö?

leikkipuisto

Olen nyt marraskuun alkupuolesta asti kärsinyt päivittäisestä päänsärystä ja omituisesta sekavuuden tunteesta, tuntuu kuin en olisi paikalla. Lääkärin mukaan tämä kaikki johtuu niska-hartiaseudun kireydestä.

Kaiken lisäksi aloin saada kohtauksia, joiden aikana päätä painaa, tuntuu etten saa henkeä ja että on pakko päästä pois paikasta, jossa sillä hetkellä olen; kaikki on sumeaa ja pelkään pyörtyväni. Kohtaukset liittyvät selvästi jännitykseen, ja jo useampi koe on mennyt huonosti, koska kohtaus on alkanut juuri kokeen aikaan. Voivatko nämä kohtaukset liittyä paniikkihäiriöön?

Olen siis 15-vuotias tyttö.

5

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaamos

      Tutultahan nuo kuulostaa. Päänsärkyä ei mulla ole, muuten ihan samaa kamaa, kuin miten mulla aikoinaan nuo alkoi.
      Kuulemma niska-hartiaseudun jumit saattaa aiheuttaa samanlaisen olon tai ehkä jopa kohtauksen, itse en ole kiinnittänyt huomiota onko yhteneväisyyksiä. Ihan loogistahan se olisi.

      • ne..

        Voi olla paniikkihäiriötä. Itselläni aika samanlaista ja ikää myös saman verran kuin sinulla.


      • leikkipuisto

        Tuli vielä mieleen, että olen yläasteen aikana kärsinyt pari kertaa jonkinasteisesta masennuksesta. Ensimmäisen kerran paha olo ilmestyi jo seiskan syksyllä ja kesti melkein koko vuoden. Kasin syksyllä helpotti hetken, kunnes masennus tuli takaisin entistä pahempana. Satutin ja vihasin itseäni, kaikki tuntui toivottomalta. Jotenkin pääsin siitä eroon, ja tänä syksynä kaikki onkin ollut oudon hyvin.

        Nyt tuntuu kuin se kaikki olisi palaamassa takaisin. Väsyttää, mikään ei kiinnosta, tuntuu etten jaksa. Haluaisin satuttaa itseäni.


      • ....
        leikkipuisto kirjoitti:

        Tuli vielä mieleen, että olen yläasteen aikana kärsinyt pari kertaa jonkinasteisesta masennuksesta. Ensimmäisen kerran paha olo ilmestyi jo seiskan syksyllä ja kesti melkein koko vuoden. Kasin syksyllä helpotti hetken, kunnes masennus tuli takaisin entistä pahempana. Satutin ja vihasin itseäni, kaikki tuntui toivottomalta. Jotenkin pääsin siitä eroon, ja tänä syksynä kaikki onkin ollut oudon hyvin.

        Nyt tuntuu kuin se kaikki olisi palaamassa takaisin. Väsyttää, mikään ei kiinnosta, tuntuu etten jaksa. Haluaisin satuttaa itseäni.

        On välillä tollasia fiiliksiä varsinkin sillon kun on paniikkikohtaus.


    • MinäVain-87

      Itselläni koko rumba paniikkikohtauksien kansas alkoi kesällä. Syksyllä oli hengehdys tauko mutta noin kuukausi sitten alkoi juurikin nämä voimakkaat päänsäryt ja epätodelliduuden tunne.
      Minulle on siis diagnisoitu paniikkihäiriö, tämän taudin ongelma on siin että ei tiedä mikä on totta ja mikä mielenhäiriön tuottamaa "turhaa" kipua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3497
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      4
      2493
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      85
      2196
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      138
      1850
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      129
      1812
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      28
      1729
    7. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1395
    8. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1339
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1196
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      159
      1111
    Aihe