oikeasti isomahaiset

Onko täällä OIKEASTI ISOMAHAISIA odottajia. Mulla nyt rv. 30 on maha jo sen näköinen että olisin sen koon perusteella valmis synnyttämään. Taitaa olla ympärys 110 senttiä. Olen ihan normaalimittainen ja painoinen (166 cm ja 62 kg) siis normaali tilassa :)
Painoarvio vaaville oli 29 viikolla 1300g. Eli siinä keskikäyrillä... Kuitenkin nyt sitten vähän pelottaa että masussa asustaa jättiläinen.
Edellisestä raskaudesta alkaa olla kaksi vuotta ja silloinkin maha oli jättisuuri ja tyttö kuitenkin 3,5 kg eli "normaali".
Alkaa vain olla olo jo ihanasti tukala kun on jättimahainen...
8981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

pakko kirjoittaa ku alkoi itseä hirvittään...Ku laitoit tossa että mahan ymrärys ois 110cm...niin itse tuossa mittasin niin mulla oli sen 107cm ja nyt viikkoja vasta 20 ...heh meinas alkaa naurattaan!!mut hyvää loppu odotusta!

Äänestä
  • Olin ihan hoikka ennen raskautta.
    Nyt rv 20 3 ja masunympärys 115 cm, enkä ole juurikaan lihonut muuten. Vatsa vain pönöttää tuossa edessä! :)

    Äänestä

Mä näytän siltä, että odotan norsua, viikkoja on 35 enkä ymmärrä, että miten ihmeessä tää maha enää voi kasvaa!! Olin kyllä viime kerrallakin iso, ja vaavi oli vain 3,5kg. Itse olen suht hoikka enkä raskaanakaan ole lihonut ylimääräisiä. Maha vain on valtava verrattuna suht samoilla viikoilla oleviin ystäviini.

Äänestä

Minulla tutkittiin esikoista odottaessa rv 14 asti monikkoraskauden mahdollisuutta kun oli niin valtavaa kohdun kasvu. Koko raskausajan sain kuulla, että "pianhan tuo sitten jo syntyykin" :) Puolivälin jälkeen ihan kaikki luulivat monikkoraskaudeksi. Noh, yksi vauva oli, eikä mikään mahdoton jööti, himpun yli 4kg ja 53cm. Mutta itse kyllä olen 153cm, joten se vaikutti ihan varmasti. Toista odottaessa ei sitten enää ihmetelty asiaa, varmuudeksi kävin sokerirasituksessa (ei mitään ongelmia siinäkään).

Välttämättä ei siis ole mitään häikkää vaikka kohtu kasvaisikin ihan älytömästi.

Äänestä
  • nyt mulle tuli ihan jättiläisolo. vyötärön ympärys on 119cm, viikkoja mulla kylläkin jo 37. eikä tuossa vyötäröllä mitään ylimääräistä ole, se vauvamaha vaan.
    en tiedä mikä tuota mahaa kasvattaa kun vauvan syntymäpainoksi on arvioitu 3.5 kg tai alle..

    Äänestä

jokaisen neljän lapsen kohdalla ollut ihan valtava pötsi, nytkin kun odotti viimeisintään niin hirvitti että halkeaako tuo ihminen vallan. Vauva ei kuitenkaan mikään jätti ollut, 3800g.

Kaipa se vähän riippuu siitäkin, onko kohtu sen mallinen että kaikki "tavara" työntyy eteenpäin. Itselläni kun on taaksepäin kallistunut kohtu, niin menee tosi pitkään ennenkuin koko vauvamassu alkaa näkymään.Esikoista odottaessani ja ollessani laihemmassa kunnossa, olin jo 5-6 kuulla kun masu alkoi näkymään

Äänestä

Luin kirjoituksesi ja oli pakko etsiä mittanauha. Olimmehan mieheni kanssa eilen illalla ihmetelleet ja ihastelleet mahani kokoa. Miten se jo näin äkkiä on tullut ja noin isona?

Vikkoja on kasassa 23 3 ja "vyötärön" ympärys seisoaltaan oli 109 cm. Istuessa tuntuu kuin maha moninkertaistuisi ja lukema olikin 116 cm (ennen raskautta vyötärön ympärys oli n. 88 cm).Kolmessa ultrassa käyneenä olen varma, että vain yksi vauva siellä mahassa on.

Olo ei vielä ole tukala, mutta entäs sitten muutaman kuukauden kuluttua? Edelliset lapset (2kpl) ovat olleet syntyessään 4 - 4,5 kg. Painoarvio tulokkaalle tehdään vasta ensi vuonna.

Äänestä

..kuulla että en suinkaan ole ainoa =)
Täällä kanssa mennään viikkoa 30, viimeviikolla ultrassa vauvan painoksi arvioitiin 1,2kg, lapsivettä normaalisti, ja kaikki muutenkin hyvin.
Maha vaan kasvaa ihan hurjaa vauhtia. mielenkiinnosta sitten mittasin ympäryksen, ja mittanauha sanoo 108cm. sf-mitta huitelee reilusti yläkäyrän yläpuolella. sokerirasituskin on tämän takia käyty ja arvot ok.
en siis ainakaan henk. koht usko että mahan koko on verrattavissa vauvan kokoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertokaas kirjoitti:

Onko täällä OIKEASTI ISOMAHAISIA odottajia. Mulla nyt rv. 30 on maha jo sen näköinen että olisin sen koon perusteella valmis synnyttämään. Taitaa olla ympärys 110 senttiä. Olen ihan normaalimittainen ja painoinen (166 cm ja 62 kg) siis normaali tilassa :)
Painoarvio vaaville oli 29 viikolla 1300g. Eli siinä keskikäyrillä... Kuitenkin nyt sitten vähän pelottaa että masussa asustaa jättiläinen.
Edellisestä raskaudesta alkaa olla kaksi vuotta ja silloinkin maha oli jättisuuri ja tyttö kuitenkin 3,5 kg eli "normaali".
Alkaa vain olla olo jo ihanasti tukala kun on jättimahainen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu