Tämänpäiväisessä sanomalehti Keskipohjanmaassa haastatellaan Mikko Alataloa, hänen osallistuttua johonkin kepun kissanristiäisiin Haapajärvellä.
Etusivun kolmelle ja kakkossivun viidelle palstalle venytetyssä, kahdella suurella kuvalla höystetyssä jutussa, Alatalo kertoo osallistumisestaan Juise Leskisen hautajaisiin. Tuohon siunaustilaisuuteen oli Juisen vaimo kutsunut vain hyvin pienen joukon mestarin läheisimpiä ystäviä.
Miltähän leskestä mahtaa tuntua, kun Juisen läheisin ystävä kertoo tuosta suljetusta tilaisuudesta seuraavan päivän sanomalehdessä.
Toki HÄN kertoo vain, kuinka HÄN oli kantamassa arkkua ja kuinka HÄN piti puheen ja mitä HÄN puheessaan sanoi ja mitä mieltä HÄN on Juisesta ym ym.
Tuo poliittinen tilaisuus jonka yhteydessä haastattelu oli tehty oli muuten "unohtunut" koko jutusta pois.
Kun tuota juttua luki, alkoi väkisinkin tulla mieleen, Juisen tekemä, Olavi Virrasta kertovan laulun sanat. Eikö niissä sanota jotenkin näin.
"kun oli hän valmis luopumaan, vielä saapui myyntimies"
Ainahan suosituilla on ollut omat hyväksikäyttäjät.
Toiset kärkkyy rahaa ja toiset mahdollisia sympatia ääniä, tulevissa vaaleissa.
Inhottavia molemmat.
Mikko Alatalon ja kepun mauton vaalityö.
Topi.
2
159
Vastaukset
- ei ollut
mitään inhoittavaa. Lämpimästi puhui ystävästään. Ei hän itse ollut tilannut haastattelua. Hautajaisiin oli kutsuttu vain kaksi muusikkoa, Alatalo toinen. He olivat TODELLISET ystävät. Sinä kommaripenikka et tiedä mitään.
- Laulaa
...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1291132
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1441069- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891