Mieheni väitöskaronkka on muutaman viikon päästä. Pari ohjelmanumeroa olemme jo yhdessä suunnitelleet, mutta haluaisin lisäksi järjestää hänelle yllätysohjelmanumeron. Olisi mukava, jos juuri mieheni joutuisi yllätyksessä valokeilaan, eli en siis suunnittele yhteisleikkejä tms. Yllätys saisi olla hauska ja rento mutta kuitenkin sivistynyt - ei juomaleikkejä eikä pikkutuhmuuksia siis. Olen yrittänyt miettiä sopivaa ohjelmaa, mutta pääni on tyhjä. Olisiko teillä ideoita?
Ohjelmaa karonkkaan?
2
1449
Vastaukset
- kokeiltu on
Miehesi sosiaalinen elämä on varmaan ollut nyt vähän vähissä, kun hän on vääntänyt sitä väikkäriä. Tämän ohjelmanumeron tarkoitus on muistutella siitä, että elämässä on joskus ollut muutakin elämää ja että sitä ehkä taas tulee ilmenemään :) - Tämäntyyppisellä tarinoinnilla ohjelman voi tilaisuudessa aloittaakin.
Mieti kirjoittajiksi sopivat ihmiset karonkkaan tulijoista, helpoimmin löytyy esim. miehen nuoruuskavereista. Pyydä heitä kirjoittamaan etukäteen hyvin lyhyt juttu/muistelo tapahtumasta, jossa he ovat törmänneet miehesi johonkin hyvään puoleen, tai vaihtoehtoisesti jokin hassu tapahtuma (tai anna ehdoksi että jompi kumpi, mutta ei mitään "sopimatonta"). Asia/tapahtuma voi mielellään olla jokin pienikin, jota joutuu vähän pähkäämään. Tarinassa ei saa kertoa muiden tapahtumassa mukana olleiden henkilöiden nimiä, eikä aikoja tai paikkoja.
Kerää nämä jutut huomaamatta tilaisuuden alussa, tai sovi ennakolta miten saat jutut. Juttuja saisi olla ehkä viisi-kuusi. Ja yhden jutun tietysti teet myös itse jostain seurusteluajan tapahtumista (mielellään jokin pieni heikkouden paljastus, koska se viihdyttää muita).
Esitys on sitten se, että otat miehesi kaikkien eteen esille (johdattelet kaikki aiheeseen) ja luet yhden jutun kerrallaan. Miehesi tehtävänä on tunnistaa missä, milloin ja keiden kanssa juttu on tapahtunut. Ellei hän heti keksi, tarinan antaja nousee ylös ja alkaa antaa vihjeitä (ellei asia heti paljastu kun ihmisen näkee).
Palkinnoiksi (pisteiksi) teimme lasten kanssa itse "sosiaalisen elämän tohtorinhattuja" (pieniä monenvärisiä "tohtorin"paperihattuja), joita sai aina oikeasta vastauksesta. Yleisö sai päättää oliko vastaus riittävän oikein.
Ja lopuksi lakitin mieheni uudella baskerilla (kannattaa ostaa sellainen hattu, jota miehesi oikeasti käyttää) ja painoin sen hänen päähänsä muistutukseksi sosiaalisen elämän tärkeydestä tutkijanelämän koukeroissa.
Tämä oli lämminhenkinen ja mukava huomionosoitus, johon myös ystävät pääsivät mukaan.
Ai niin ja onnea koko perheelle! Kyllä se väikkäri usein on koko perheen ponnistus.- Tyhjäpää
Kiitokset hyvästä vinkistä. Ei kun tarinoimaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399112Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737816Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605454William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542305Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62071Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821705Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191651Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921388Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4351318Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801190