Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

MITÄ KAUTTA?

hakeudun testeihin? paikallisen terveyskeskuksenko? entinen soitti ja sanoi että hänellä on klamydia. voi perkele..
2384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Otahan se puhelin kätöseen ja pirauta terveyskeskukseesi.

Todennäköisesti prosessi tulee etenemään näin (riippuen tietenkin paikkakuntasi terveyskeskuksen tavasta toimia):

1. otat puhelimitse yhteyttä terveyskeskuksen sairaanhoitajaan
2. sanot, että sinulla on aihetta epäillä klamydiaa (ÄLÄ SYYTTELE KETÄÄN: muista että aina on kaksi osapuolta sinä ja se toinen ja se että kumpi on kumpi ei ole välttis tiedossa)
3. saat mitään sen kummemin selittämättä puhelimitse lähetteen näytteenottoon laboratorioon
4. menet joko samana päivänä tai seur. päivänä antamaan virtsanäytteen laboratorioon. HUOMIOI, että tulee olla virtsaamatta KAKSI TUNTIA ENNEN NÄYTTEENOTTOA.
5. soitat tuloksista terkkarista riippuen parin päivän tai viikon kuluttua näytteenotosta.

ja riippuen testin tuloksesta jatkotoimenpiteet vaihtelevat. Jos on positiivinen niin silloin tulee mennä jatkoneuvotteluihin sairaanhoitajan kanssa ja saat ilmaiset lääkkeet tautiin.

Äänestä

on sukupuolitautien poliklinikka, kannattaa vaikka netistä katsoa, milloin sinne voi mennä testeihin. Yleensä näillä poliklinikoilla on joka päivä tietty aika, jolloin ihmiset voivat mennä ilman ajanvarausta ja ottavat sitten vuoronumerot, joiden perusteella kutsutaan terkkarin/lääkärin/ensin toisen ja sitten toisen vastaanotolle ja välissä annetaan virtsanäyte. Muista tosiaan olla virtsaamatta ainakin kaksi tuntia ennen näytteen antamista!

Saat muuten olla tyytyväinen, että exäsi soitti. Tiedän tapauksen, jossa eräs henkilö oli niin katkera exältään saamasta klamydiasta (no voihan olla, että exäsi ei saanut sitä sinulta vaan sinä tartutit hänelle, mutta enivei), että ei exälle ilmoittanut taudista mitään, kun sai tietää siitä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


coooper kirjoitti:

hakeudun testeihin? paikallisen terveyskeskuksenko? entinen soitti ja sanoi että hänellä on klamydia. voi perkele..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu