Smuglaus nykyajan

Niin, joitakin vuosia sitten sai vielä helposti neljänneksen palkkaan lisää viinan ja tupakan smuglaamisella, mutta mites asian laita on nykyään?
Eipä taida nykyään enää olla kannattavaa puuhaa? vai löytyykö nykyään enää sellaista yritteliäisyyttäkään? eipä sitä tietty parin tunnin satama-ajoilla kerkeä bisneksiä hoidella.

Ex. mestari
41204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

hangon satamaduunarit vetomestareilla kuskaa niin että iskarit vinkuu.

Äänestä
  • ...ahtaajien palkoilla varaa ostaa ihan Alkosta ne botlet...

    Äänestä

Viime syksynä ajellessani Lappohjan ulkopuolella katsoin ensiksi että kuka urpo on laittanut verkon väylälle. Tarkemmin katsoessa huomasin ettei ollut verkkomerkkejä vaan tupakkakartonkeja, ainakin parikymmentä.
Yhden koukkasin kyytiin - oli LM:ää venäläisillä teksteillä. Osa jopa vielä ihan kuivia.
Liekö jollekin tullut kiire päästä spadduista eroon?
Benkku

Äänestä
  • Lieköhän ollut kyseessä oldschool henkinen torpedon jättö?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


merenkulussa? kirjoitti:

Niin, joitakin vuosia sitten sai vielä helposti neljänneksen palkkaan lisää viinan ja tupakan smuglaamisella, mutta mites asian laita on nykyään?
Eipä taida nykyään enää olla kannattavaa puuhaa? vai löytyykö nykyään enää sellaista yritteliäisyyttäkään? eipä sitä tietty parin tunnin satama-ajoilla kerkeä bisneksiä hoidella.

Ex. mestari

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu