Tulin tälläinen linkki vastaan http://web.archive.org/web/20050302095541/http://www.muslimtents.com/pisara/jihaad/siskojenjihaad.html
Alkuperäinen sivusto on jo poistettu internetistä(näytti olleen 2003 - 2005), jos ihmisiä kiinnostaa kyseinen sivu kuriositeettina, suosittelen tallentamaan sivun itselleen.
Kuitenkin, linkissä on aika rajua tekstiä; Pyydetään opettamaan oma lapsi taistelemaan ja ihannoidaan uskonnollista fundamentalismia. Tämä tuntuu kauhealta ja ellei sivu ole provo, kertoo suomalaistenkin muslimien keskuudessa olevan avoimesti demokratiaa vihaavia aineksia. En luonnollisestikaan syytä kaikkia muslimeja, sillä tunnen pari joskin etäisesti(olen kysynyt näitä myös heiltä, mutta he ovat nuoria eivätkä ja hyvin sekulaareja, joten heiltä ei saa todellista vastausta)
Haluaisin kysyä suomalaisilta muslimeilta asiasta. Ovatko tämä tavallista, vai erittäin harvinaista?
Onko teillä keskinäisiä riitoja suhteesta länsimaisuuteen?
Mitä mieltä itse olet sivusta?
Sympatisoitko sivua, vaikket olisikaan samaa mieltä(vrt. osa maltillisista kommunisteista tuomitsi Baader-Meinhofin, mutta ymmärsi sitä ja tavallaan suhtautui myötämielisesti)
Kysymys muslimeille
3
157
Vastaukset
- Sananvapaus
Nähdään, että jihaad-sisko ei kykene moderoimaan puolueettomasti!
- mmmz
"olen kysynyt näitä myös heiltä, mutta he ovat nuoria eivätkä ja hyvin sekulaareja, joten heiltä ei saa todellista vastausta"
Oletko aivan varma, että et saa todellista vastausta noista syistä?
Nuorethan ovat tunnetusti varsin sanavalmiita plus maallistuneella muslimilla ei luulisi olevan vaikeuksia tuomita väkivaltakasvatusta! - eipä oo
en jaksanut lukea kokonaan niitä tarkennuksia. kun vain ajattelenkin sotaa tai taisteluita,tulee paha mieli. elämme kuitenkin sitä aikaa, jolloin PITÄISI olla edellytykset rauhanomaisiin keskusteluihin, kiivaisiin väittelyihin ja boikotteihin.
toki on jääräpäisiä idiootteja aina välillä (melko usein) johtamassa kansaa sinne sun tänne. ei presidenttiä kiinnosta yksittäisen sotilaan kohtalo vaan kuinka peittää/selittää jälkensä, saada suurin osa kansasta puolelleen puhumalla ja päästä määränpäähänsä hinnalla millä hyvänsä.
luulisi että ihmisellä on oikeus valita mitä tekee, mutta sotaan kutsuttaessa on aika vaikea sanoa vastaan.
olen melko nuori mutta tämä on todellinen vastaukseni. en usko että tulen muuttamaan mieltäni tässä asiassa koskaan.
toivon että jo tästä ja seuraavasta sukupolvesta eteenpäin keskityttäisiin kasvamaan ja kasvattamaan itseämme ja toisiamme ymmärtäväisiksi, empaattisiksi ja ajatteleviksi ihmisiksi. meidän pitäisi etsiä jatkuvasti eri vaihtoehtoja, olla tarpeen tullen joustavia ja kuitenkin pitää periaatteemme kirkkaina päässämme. ei saa antaa yleisen mielipiteen tai kunnianhimoisen johtajan sumentaa harkintakykyämme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1323173Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732104Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371795Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241687- 1201665
- 1381345
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1001157Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441035"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!47995Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29927