Maatalouden ökyistyminen

YLEn julkaisemista maataloustukien saajista voidaan tehdä yksi tärkeä havainto. Suurimmissa tukien saajissa on huomattavan paljon maatalousyhtymiä. Se jo tiedetään, että kaupungeissa asuvien kartanonherrojen osuus maatalouden harjoittajista on kasvanut.

Olen ottanut aiemmin esille tämän kansaivälisen suuntauksen eli maatalousyhtymien lisääntymisen sanoen, että tulevaisuudessa on meillkin tämä mahdollisuus. Nyt nähtiin, että maatalousyhtymät ovat olleet totta joa ainakin vuonna 2004. Oiva on tähän väitteeseeni aikanaa reagoinut sanoen sen olen täyttä puppua. Meillä ei kuulemma ole eikä tule maatalosuyhtymiä, vaan maatalous säilyy entisenlaisena perheviljelmäpohjaisena.

Sitä mukaa kuin maatalouden harjoittajien määrä on vähentynyt ja maatilojen koko kasvanut, ovat myös MTK ja Kepu jättäneet puheistaan pois sellaiset ilmaukset kuin "maaseutua ei voi tuoda" tai "koko Suomi pitää pysyttää asuttuna". Maatalouden ökyistyminen ei nimittäin tue mitenkään mainittuja tavoitteita vaan on ihan räikeässä ristiriidassa niiden kanssa. Kepu ja MTK näyttävät siis valinneen puolensa ja hyväksyvät maaseudun autioitumisen ja ökyistymisen.

Ei ole ihme, että kepulaiset ovat pyrkineet salaamaan tällaisen kehityssuunnan. Alkaa olla yhtiömuotoisia sonnitiloja, jotka omistavat ristiin toisiaan ja yhdessä vielä kolmannen. Siitä se yhtymämuotoinen maatalousmalli lähtee. Oivan mukaan tässä ei ole mitään sensisaatiomaista, vaikka hän on aiemmin kieltänyt koko ilmiön olemassaolon.

12

876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä ihmeellistä

      siinä on jos esimerkiksi kaksi veljestä perustaa maatalousyhtymän. Yleensähän ne ovat tällaisia. Ainakin ne jotka minä tiedän. Ehkä ne perustetaan etupäässä verotus ja lomitus ym. tämän kaltaisten syiden vuoksi sekä investoinnit saadaan pienemmiksi. Minusta se on täysin järkevää ja suositeltavaa näin tyhmällä maalaisjärjellä ajateltuna.

    • mvv

      ..ovat yleensä myöskin perheviljelmiä. Niissä vain on osakkaina esim. veljekset. Tai vanhemmat ja lapset. Sellaisia maatalousyhtymiä joissa on eri tiloja laitettu yhteen on hyvin vähän.

      Tukitiedoisa ei ole eroteltu erikseen mitkä tuet on kertaluonteisia ja mitkä jatkuvia, pinta-alan tai karjamäärän mukaan tulevia. Nyt jotkut ovat voineet rakentaa vuonna 2004 sikalan ja siihen saatu avustus näyttää olevan luvuissa mukana. Tämä vähän vääristää ja antaa väärän kuvan tukien suuruudesta.

      Muistaakseni Mielipidepankki on ollut pienviljelijävaltaisen maatalouden puolustaja, ei nykyisen elinvoimaisuutta korostavan linjan takana.

      • En väittänytkään, että maatalousyhtymät olisivat vielä kovin yleisiä. Oivan mukaan niitä ei pitänyt olla lainkaan. Varmaan suuri osan näistä on vielä perheyrityspohjaisia, mutta ainakin Hesarin kertomien tietojen mukaan mainitsemaani ristiinomistusta ja erillisiä yhteisomistukseen perustuvia tiloja oli mukana ihan eri paikkakunnilla.

        Sanomani oli se, että tässä on aukaistu tie yhtymämuotoiselle maatalousmallille. Näyttää siltä, että tilakokojen jatkuva suureneminen tulee vain suosimaan tällaista kehitysnäkymää.

        Muistat kyllä muuten ihan oikein paitsi adjektiivien kohdalla. Elinvoimaisuushan on kiinni tukien määrästä ja luonteesta niin isoilla kuin pienillä maatiloilla. Minä olen kannattanut sellaisia tuotantosuuntia ja pienimuotoista maataloutta, missä kannattavuus on parhainta. Esim. sokerijuurikkaan viljely ei ole kovin kannattavaa, mutta monialatyyppiset tilamallit ovat olleet kannattavampia, jos on uskominen MTK:ta. Mieluummin näkisin ihmistyövaltaista maataloutta, missä tukiperusteena on maisemanhoito, jolloin maisemanhoitoja saa muuten tehdä sitten mitä lystää.


      • mitä sattuu...
        Mielipidepankki kirjoitti:

        En väittänytkään, että maatalousyhtymät olisivat vielä kovin yleisiä. Oivan mukaan niitä ei pitänyt olla lainkaan. Varmaan suuri osan näistä on vielä perheyrityspohjaisia, mutta ainakin Hesarin kertomien tietojen mukaan mainitsemaani ristiinomistusta ja erillisiä yhteisomistukseen perustuvia tiloja oli mukana ihan eri paikkakunnilla.

        Sanomani oli se, että tässä on aukaistu tie yhtymämuotoiselle maatalousmallille. Näyttää siltä, että tilakokojen jatkuva suureneminen tulee vain suosimaan tällaista kehitysnäkymää.

        Muistat kyllä muuten ihan oikein paitsi adjektiivien kohdalla. Elinvoimaisuushan on kiinni tukien määrästä ja luonteesta niin isoilla kuin pienillä maatiloilla. Minä olen kannattanut sellaisia tuotantosuuntia ja pienimuotoista maataloutta, missä kannattavuus on parhainta. Esim. sokerijuurikkaan viljely ei ole kovin kannattavaa, mutta monialatyyppiset tilamallit ovat olleet kannattavampia, jos on uskominen MTK:ta. Mieluummin näkisin ihmistyövaltaista maataloutta, missä tukiperusteena on maisemanhoito, jolloin maisemanhoitoja saa muuten tehdä sitten mitä lystää.

        mieleen juolahtamaan.

        "Mieluummin näkisin ihmistyövaltaista maataloutta, missä tukiperusteena on maisemanhoito, jolloin maisemanhoitoja saa muuten tehdä sitten mitä lystää."?? :)

        Eikö se sinun mallisi tulisi vielä kalliimmaksi kuluttajille ja veronmaksajille?


      • mitä sattuu... kirjoitti:

        mieleen juolahtamaan.

        "Mieluummin näkisin ihmistyövaltaista maataloutta, missä tukiperusteena on maisemanhoito, jolloin maisemanhoitoja saa muuten tehdä sitten mitä lystää."?? :)

        Eikö se sinun mallisi tulisi vielä kalliimmaksi kuluttajille ja veronmaksajille?

        Kuluttajalle se ei tule kalliimmaksi. Veronmaksajan maksama hinta riippuu siitä, millaista suuruusluokkaa maisemien osalta havitellaan. Jos kyse on siitä, että maisema on lähinnä esteettinen arvo, asutuskeskusten, maanteiden ja rautateiden läheisyydessä olevat alueet kuuluvat silloin luontevimmin tuen piiriin.


    • olet....

      varsinainen tolkuttaja ja demarityyppinen uutistenlukija!

      Mikä puolue se olisi sinun mielestä parempi maalaisille kuin keskusta?

    • oivahärkönen

      ... edelleenkään koko maataloustukijärjestelmän ideaa.

      Sehän meillä syntyi siitä sosialidemokraattisesta vaatimuksesta, että sodanjälkeisinä vuosikymmeninä ei haluttu lakisääteistä maatatalustulon lisäystä kohdistaa suoraan tuottajhintoihin ja sitä tietä kuluttajahintoihin, vaan alettiin subventoida kuluttajahintoja.

      Tukiaisten saajien julkistamisella ei ole ollut sitä julkisuusarvoa, mitä sossut tavoittelivat. Kansa ymmärtää, etteivät tukiaiset ole sossiaalitukea, vaan ne yleensä tekevät mahdolliseksi tuotaannon. Nykyinen epäterve tilanne on näet se, että 40% maataloustuotannon tuloista on tukiaisia. Jokainen ymmärtää, ettei liiketoimintaa voi harjoittaa, jos tulot putoavat 40%.

      • Minkään asian ei vaan pitäisi olla kiveen hakatun. Sinun mielestäsi tätä järjestelmää ei saisi pyrkiä muuttamaankaan. Se pysyvämpi kuin Venäjän sosialististen neuvostotasavaltojen liitto.

        Nyt on kysymys siitä, onko Kepun mielestä hyväksyttävää autioittaa maaseutua sen varjolla, mikä maatalouspolitiikan tavoite on ollut 50 vuotta sitten.


    • Päässäsi on jostain syystä syntynyt käsitys, että maatalousyhtymien määrä kertoo maatilojen luisumisesta perinteisten maanviljelijäsukujen ulkopuolelle. Näinhän ei ole, vaan päinvastoin maatalousyhtymät varmistavat sukupolvenvaihdoksen ja näin tilojen pysymisen perinteisten viljelijäsukujen hallussa.

      Maatalousyhtymistähän valtaosa on perheen - lähinnä vanhempien lasten - keskinäisiä järjestelyitä.

      Yhtymiin on vanhempien ja lasten kesken päädytty esimerkiksi siksi, että 20-vuotias poika pääsisi tilanhoitoon käsiksi 45-vuotiaiden vanhempiensa kanssa jo nuorena, eikä hänen tarvitse lähteä 15 vuodeksi kaupunkiin odottamaan vanhempiensa eläköitymistä. Yhtymä siis varmistaa sen, että tilalla on jatkaja. Vanhalla järjestelmällä nimittäin moni poika ei sitten lopulta sieltä kaupungista palannutkaan.

      Toinen perinteinen tapa on ollut, että poika jäi tilalle töihin ilman isännän oikeuksia, paljon ilkutuksi peräkamarin pojaksi. Tämä ei ollut motivoivaa, eikä edes eduksi tilanhoidon kannalta.

      Nuorella miehellä on nimittäin paljon enemmän kehittämisajatuksia ja investointihalukkuutta kuin keski-ikäisellä. Yhtymässä hän toisena osakkaana ja toisena isäntänä pääsee investoimaan tilanhoitoon niin paljon kuin haluaa. Juristit tietävät, kuinka tämä yhtymässä käytännössä hoidetaan, jos vanhaisäntä ei ole henkilökohtaisesti halukas panostamaan tilaan lisää pääomaa.

      Lisäksi sisarosuudet voidaan hoitaa ainakin osaksi pois jo ennen lopullista sukupolvenvaihdosta. Tilan siirryttyä kokonaan nuoren isännän haltuun tämän ei tarvitse maksaa sisarilleen siitä pääomasta, jonka on itse tilaan investoinnut. Entisen peräkamarin poikien aikaanhan monissa perheissä pojan ja sisarusten välille tuli usein riitaa siitä, mikä merkitys pojan työskentelyllä tilan arvoon on ollut.

      Nuoren isännän työmotivaatio siis lisääntyy monella tapaa, mikä osaltaan varmistaa tilan pysymistä suvun hallussa.

      Itse asiassa aliarvioit maatalousyhtymien määrän tulevaisuudessa. Itse uskon, että yhtymästä tulee sukupolvenvaihdoksessa vallitseva käytäntö jo muutaman vuoden sisällä. Kun tähän lisätään muut yhtymän perustamiseen vaikuttavat seikat (sisarukset, naapurusten yhteisnavetat, veroedut yms.), niin on helppo uskoa, että kymmenen vuoden sisällä suurin osa Suomen maatiloista on omistuspohjaltaan yhtymiä.

      Eikä tuo kehityssuunta ole mitään ökyistymistä, vaan järkevä käytännön järjestely. Harva itsenäinen muurari ja maalarikaan enää kantaa ryppyistä verokorttiaan työpaikalta toiselle, vaan kuittaa tulonsa omasta firmastaan, jonka tilille kulloinenkin työnantaja on palkkarahat siirtänyt.

    • ----

      "Alkaa olla yhtiömuotoisia sonnitiloja, jotka omistavat ristiin toisiaan ja yhdessä vielä kolmannen."

      Tutkimus paljasti, että pieniä ovat vielä suomalaiset maatalousyritykset; ei niissä ole suurta rahaa takana. Ilmeisesti isännät ovat viittaamassasi tapauksessa laskeneet, että tuotanto on tehokkaampaa ja järkevämpää yhdessä, kuin että kaikilla olisi oma pieni navetta jossa muutama hassu mullikka ja sitten olisi talous nurin jos yhdeltä jalka katkeaisi.

      Yleisesti ottaen terveempään ja tehokkaampaan suuntaan ollaan menossa.

    • Jaba_43

      Omistuksen keskittyminen harvojen käsiin, johtaa ikävä kyllä yksipuolisuuteen monessa asiassa.

      Ensinnäkin keskittymiseen siihen, mistä saa vähimmällä vaivalla suurimman tuoton sijoitetulle pääomalle. Tämä johtaa keskittymiseen ja vaihtoehtojen vähenemiseen ja vapaan kilpailun eliminoitumiseen.

      Toiseksi siihen, että yritystoiminnan päätöksentekoa ohjaa omistajan etu lyhyellä aikavälillä. Tämä johtaa pitkäjänteisen kehitystoiminnan näivettymiseen, kasvun hakemiseen mieluummin laajentumalla ostojen kautta kuin investoimalla omaan kapasiteettiin.

      Ennen muuta tämä jotaa siihen, että maataloustuotantoa - elintarviketeollisuuden raaka-ainetuotantoa - ohjataan tukien avulla eikä asiakkaiden tarpeiden avulla.

      Huono tilanne kaikille.

      Veronmaksaja maksaa siitä, että kotimaisen elintarviketuotannon vaihtoehdot vähenevät, maaseutu autioituu, aluetuen tarve lisääntyy. maalla elävät köyhtyvät ja ökyisännät rikastuvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9097
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7784
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5408
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2292
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2069
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1698
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1646
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1381
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      434
      1310
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1186
    Aihe