Ensin meni estot...

Olihan aika outoa herätä sängystä alasti - onneksi sentään tutusta seurasta. Heräsi vain muutama kysymys: toisten kertoman mukaan oli minulla hauskaa, mutta onko siinä mitään järkeä - hauskuutta ilman muistoja. Toisaalta voiko seksistä nauttia ellei muista mitään... ja mitä yleensä tulikaan tehtyä. Petikaveri kertoi asioita mistä ei ollut hajuakaan, maanantaina työkaverit kertoivat lisää. Ja suurin osa kertomuksista oli ihan uskottavia.

Sellainen käsitys minulla on tuosta muistin menetyksestä ollut, että se on jonkinlainen suojautuminen - on sattunut jotain, mitä ei halua muistaa...
102817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"käsitys minulla on tuosta muistin menetyksestä ollut, että se on jonkinlainen suojautuminen - on sattunut jotain, mitä ei halua muistaa..."

No, tuskin kuitenkaan tässä tapauksessa.
Otit liikaa alkoholia, joka sitten aiheutti muistin menetyksen. Jos juot paljon kerralla, saat muistinmenetyksen vaikka joka ilta.

Äänestä
  • Omasta mielestäni join kohtuullisesti, kävellen poistuin kapakasta ja vaatteiden kosteuden perusteella tanssin koko illan... ei satanut vettä. Ainoastaan tuo vaatteiden hikisyys ja sateettomuus on omia havaintoja, muussa pitää luottaa toisten kertomuksiin.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Omasta mielestäni join kohtuullisesti, kävellen poistuin kapakasta ja vaatteiden kosteuden perusteella tanssin koko illan... ei satanut vettä. Ainoastaan tuo vaatteiden hikisyys ja sateettomuus on omia havaintoja, muussa pitää luottaa toisten kertomuksiin.

    Ilmiselvästi sinua on käytetty hyväksi naisten taholta, olet saanut shokin ja viimeisenä henkisen terveytesi puolustuskeinona olet sulkenut asian itseltäsi alitajuisesti. Sairaslomaa kesälomaan asti.

    Äänestä

Tutkitko herättyäsi itseäsi? Oliko mestat arkana, ne intiimit? Tuoksuko paikat, ne intiimit?
Kyllä sitä pystyy jäljittämään vaikka ei mitään muista.

Äänestä
  • Paikat ei ollu arkana mutta vähän tahmeat. Yritetty ainakin on jotain...

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Paikat ei ollu arkana mutta vähän tahmeat. Yritetty ainakin on jotain...

    Jassoo. Viittaa siihen että sait tai annoit. Mutta väliäkö sillä. Vaikka ei muista mitään, niin pannessa ihan varmaan on tajuissaan ja sen hetken on mukana täysillä.
    Joka tapauksessa onnittelen. Kyllä se hyvää teki, lohduttaudu sillä.

    Äänestä

  • Hapan haju kirjoitti:

    Jassoo. Viittaa siihen että sait tai annoit. Mutta väliäkö sillä. Vaikka ei muista mitään, niin pannessa ihan varmaan on tajuissaan ja sen hetken on mukana täysillä.
    Joka tapauksessa onnittelen. Kyllä se hyvää teki, lohduttaudu sillä.

    ... ainakin senssejä on jatkoa ajatellen ;) Edellyttäen tietenkin ettei tuossa alla mainittuja "löytöjä" tule...

    Äänestä

Noh, lähinnä tuon kirjoitin kun en oikein tiedä pitäisikö hävetä vai ei... En onneksi ollut ainoa, enkä ensimmäinenkään niissä bileissä muistin menettänyt. Kieltämättä työkaveri tuli vähän arastellen töihin =)

Minulla nimittäin on vastaavassa tilanteessa ennen sattunut jotain todella noloa. Kuten esimerkiksi käväissyt kusella vaatekaapissa tai kaverin sängyssä. Näissä tapauksissa sain kuulla siitä aamulla... Tuo nainen jonka sängystä heräsin, ei vaikuttanut vielä illallakaan kovin vihaiselta eli ilmeisesti näin ei käynyt nyt. Tai sitten on "löytö" vielä tekemättä...

Toisten kokemuksia vähän kaipaisin - kerrotaanko niistä mokailuista yleensä päin naamaa vai puhutaanko vain selän takana...?

Äänestä
  • Kyllä se pääasiallisesti tuntuu, että selän takana puhutaan. Joskus joku saattaa pienen vinoilun heittaa asiaa liipaten mutta muuten joskus saattaa kuulla kiertotietä jotain juttuja itsestä. Mun kohdalla mä tiedän, että liikkuu juttuja et oisin käyny pikkujouluissa panolla mutta ehkäpä mulle tärkeintä on se, että tiedän itse mitä olen tehnyt ja mitä en. En täysin viatonkaan ollut mutta en mä kyllä seksiäkään harrastanut.

    Äänestä

  • näin on kirjoitti:

    Kyllä se pääasiallisesti tuntuu, että selän takana puhutaan. Joskus joku saattaa pienen vinoilun heittaa asiaa liipaten mutta muuten joskus saattaa kuulla kiertotietä jotain juttuja itsestä. Mun kohdalla mä tiedän, että liikkuu juttuja et oisin käyny pikkujouluissa panolla mutta ehkäpä mulle tärkeintä on se, että tiedän itse mitä olen tehnyt ja mitä en. En täysin viatonkaan ollut mutta en mä kyllä seksiäkään harrastanut.

    Samaa mieltä tuosta. Totuus on tärkeintä, ei se mitä puhutaan... Ja sehän minulla tässä ongelmana onkin kun en tiedä sitä totuutta. Mitään negatiivista tosiaankaan ei ole minun korviini tullut. "Sinulla näytti olevan hauskaa" tai "näitte vain toisenne" (tietysti nuokin voi negatiivisesti tulkita, minusta se kuitenkin oli ihan normaalia jutustelua). Kyselin naisystävältäni ja hänen mielestään ei mitään noloa tapahtunut eli voin kai sitten huokaista helpotuksesta... :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sitten meni muisti kirjoitti:

Olihan aika outoa herätä sängystä alasti - onneksi sentään tutusta seurasta. Heräsi vain muutama kysymys: toisten kertoman mukaan oli minulla hauskaa, mutta onko siinä mitään järkeä - hauskuutta ilman muistoja. Toisaalta voiko seksistä nauttia ellei muista mitään... ja mitä yleensä tulikaan tehtyä. Petikaveri kertoi asioita mistä ei ollut hajuakaan, maanantaina työkaverit kertoivat lisää. Ja suurin osa kertomuksista oli ihan uskottavia.

Sellainen käsitys minulla on tuosta muistin menetyksestä ollut, että se on jonkinlainen suojautuminen - on sattunut jotain, mitä ei halua muistaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu