Tahdoton Hallitus?

kansalainen kysyy

Hesarista saimme lukea, että Fortumin sähkökorotusten epäonnistumisen myötä yhtiö päätti korottaa yksipuolisella ilmoituksella Espoossa kaukolämmönhintaa.

Miten tämä sitten liittyy hallitukseen?
Kaiketi edelleen valtio on Fortumin, ahneuden perikuvaksi mielletyn yhtiön, pääomistaja. Joten myös hallitus on viime käsissä hierargian huipulla vastuussa energiayhtiönsä mellastamisesta.

Mielestäni edelleen yhtiön, virkamiesten ja poliittisten päättäjien toimet optioita myöten tulisi tutkia suurennuslasina kanssa. Ei voi olla mahdollista että kansalaisten ja päättäjien oikeudenmukaisuuskäsitys on näin ristiriidassa lain ja yleisen moraalin kanssa.
Suurvoittoja nettoava yhtiön johtajat nauttivat yltiöoptioista samaan aikaan, kun he irtisanovat yhtiön työntekijöitä ja korottavat mielivaltaisesti hintoja monopoliaseman turvin.
Ja kaikki tämä tapahtuu enemmistöosakkaan hiljaisella suostumuksella.

Pekkarisen, virkamiesten ja aiempien KTM:n selitykset ovat jo nähty. Olisiko jo aika tehdä jotain lasiliikkeessä törmäilevälle norsulle?
Vai levitteleekö PM Vanhanen käsiään kuten Pekkarinen?

Jos on halua ja tahtoa, niin asioihin voi vaikuttaa...mutta jo nähdyn perusteella taitaa olla niin ettei Fortum-ongelmaan edes haluta puuttua.

2

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lämpökin kallista

      Se on niin monesti jo todettu, ettei Pekkarisen
      älyn lahjat riitä Fortumin hillintään.
      Lilius tekee mitä haluaa ja Mauri vain seisoo
      tollona vieressä ja ihmettelee, että on se Lilius vaan kova jätkä.
      Vaihtoon siltarumpu Pekkarinen.

    • kyllä näin on!

      Fortum on vain yksi ylimääräinen piilovero, jolla kansalaisilta voi kerätä lisää rahaa ja samalla palkita hyvä veli-verkoston nokkamiehiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9112
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7816
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5454
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2305
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2071
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1705
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1651
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1388
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      435
      1318
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1190
    Aihe