Kia alkoi valmistaa Slovakiassa Ceed-mallia Golf-kokoluokkaan. Tässä vakava kilpailija Octavialle. Jokainen, joka on käynyt koeajamassa Kian (tai Huyndain) tietää, että esimerkikisi laatuvaikutelmaltaan Kia ei häviä yhtään Oculle. Sama pätee Sonataa ja Superbia tarkasteltaessa.
Lisäksi ajo-ominaisuudet näillä on samaa luokkaa. Kialla etuna viiden vuoden takuu ja havelmpi hinta.
Kilpailu kiristyy ja luulen, että Skodan on pakko alkaa laskea hintoja, koska jo nyt tiedämme että VW pystyy valmistamaan Skodan tehtailla Skodan osista kevyesti alle 10keuron auton.
Kian ennakkoluuloton asenne Euroopassa voi alkaa syödä myyntiä näiltä muilta kansanautomerkeiltä. Ja kun laatukin on saatu kuntoon on odotettavissa kovaa kilpailua!
Kia Ceed-Vakava kilpailija
20
5195
Vastaukset
- . ...
HAH HAH
- mutta varmasti Hyundai!
Kia on emon halpis, joka näkyy ja ennenkaikkea tuntuu autoissa. Emo on jo varteenotettava peluri maailmanlaajuisestikin. Kia vain Suomessa. Pitkä miinus Suomessa Kialla on myyjäorganisaatio.
Mielenkiintoinen pointti onkin, mitä tapahtuu tojotille ja muille japseille.......... Eli, kilpailu kiristyy, ei ainoastaan hinnoissa, vaan myös itse tuotteissa. Jo nyt Korealaiset ovat ominaisuuksiltaan japsien tasoa. Tai, jopa parempia.
Tuskin Skoda on hätää kärsimässä, mutta VW varmasti on. Ja muutkin perinteiset Eurooppalaiset ja jenkit.
Aika erikoinen juttu, että itäblokki (entinen) noteerataan nykyisin korkealle. Muutama vuosi sitten, kun Skoda teki tuloaan, vi##uilua valmistusmaasta riitti, vaikka Tsekit olivat entisistä sos.maista aivan omaa luokkaansa osaamisessaan. Ja, Skoda aivan huippumerkki ennen sotia.- mutta
Toyotan vastaus olikin tähän luokkaan aika tiuka, sillä samalla kun kilpailijat ovat siirtäneet tuotantoaan entiseen itäblokiin tai vaikka Meksikoon, niin uusi Corolla tuleekin suomeen Japanista - ei siis mistään halpatuontimaasta. Ainakaan vielä korealaiset eivät ole vaikuttaneet japsien myyntiin, putoajia ovat näköjään ranskalaiset.
- Tonavan alloilla
mutta kirjoitti:
Toyotan vastaus olikin tähän luokkaan aika tiuka, sillä samalla kun kilpailijat ovat siirtäneet tuotantoaan entiseen itäblokiin tai vaikka Meksikoon, niin uusi Corolla tuleekin suomeen Japanista - ei siis mistään halpatuontimaasta. Ainakaan vielä korealaiset eivät ole vaikuttaneet japsien myyntiin, putoajia ovat näköjään ranskalaiset.
Tsekit oli ennen sotia Euroopan ja maailman teollistuneimpia osia. Sitten tuli tunnettu synkkä ajanjakso rautaesiripun varjossa. Nyt Tsekin tasavalta on uusista EU-jäsenistä kehityksen kärjessä. Ei ne vahvat ja pitkät teolliset perinteet noin vain katoa...
- iuyhiouo
nämä halvat pikkuautot; Kiat, Hyundait ja Skodat tappelevat samoista ostajista. Jos vaatimustaso ole kovin korkealla, johonkin noihin varmasti tuulipuku- urvelot päätyvät.
- Nimetön
Ja samaan kilpailijoiden joukkoon kuuluu Passat, A4, A3 jne ja takseja käyttäneenä näyttää kuuluvan myöskin entinen tolppien kingikin!
- otit
Nimetön kirjoitti:
Ja samaan kilpailijoiden joukkoon kuuluu Passat, A4, A3 jne ja takseja käyttäneenä näyttää kuuluvan myöskin entinen tolppien kingikin!
puheenaiheeksi luokkaa laadukkaammat autot? Tässä aloituksessa puhuttiin kansanautojen välisestä kilpailusta.
Skoda on vielä tiukilla, kun alkaa hintasota halpisautojen kesken. - - ...
otit kirjoitti:
puheenaiheeksi luokkaa laadukkaammat autot? Tässä aloituksessa puhuttiin kansanautojen välisestä kilpailusta.
Skoda on vielä tiukilla, kun alkaa hintasota halpisautojen kesken.HEH HEH
- näiden
halpismerkkien Hyundain ja Skodan lisäksi tuo uutuus syö markkinoita myös melkein halpismerkeiltä Toyotalta ja Nissanilta. Muiden myyntiin tuskin vaikuttaa mitään.
- Oktaavia ylempää
otit kirjoitti:
puheenaiheeksi luokkaa laadukkaammat autot? Tässä aloituksessa puhuttiin kansanautojen välisestä kilpailusta.
Skoda on vielä tiukilla, kun alkaa hintasota halpisautojen kesken.Minulle kelpaa kyllä "halpismerkki", kun osoittautunut jopa premium-kilpailijoita paremmakisi, laadukkaammaksi ja luotettavammaksi:
AutoBild, Saksa 33/2006
"Kaksikko samasta kodista. Octavia ei ole vain halvempi kuin Audi A4, se on viidessä tärkeässä arvostelukohdassa sitä parempi."
1. Škoda Octavia Combi 2.0 TFSI RS 96p.
2. Audi A4 2.0 TFSI Avant 88p.
Auto Zeitung (25/2005)
"Škoda lyö premium kilpailijansa yleisellä vahvuudella kaikilla osa-alueilla."
1. Škoda Octavia Combi 2.0 FSI
2. Audi A4 Avant 1.8 T
3. Mercedes Benz C 180 T
Miksi minun pitäisi maksaa paljon enemmän että saisin huonomman auton?
- kilpailija
Lehdistössä on uutta Kiaa kyllä pidetty Corollan kilpailijana. Onhan Corolla Octaviaa halvempikin, tosin uuden mallin myötä Corollakin nousee Octavian hintaluokkaan. Ceedin hinnasta ei ole muuta tietoa kuin yli 17 tonnia tulee maksaamaan.
Juttuja:
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=kia ceed koeajo&meta=- te itkette ?
Suomessa kaikki autot ovat eurooppaan nähden kalllita ! Eikö ole hyvä, että markkinoille tulee uusia kilpailijoita, jotka vaikuttavat alentavasti hintakilpailuun. Onhan se nähtävissä, että esim maasturipuolella KIA:n tulo markkinoille on pudottanut hintoja. Heittona voisi kysellä, että mikä se on se tuulipukukansan ostetuin merkki, niiinpä, TOJO ! se voi tippua tuuliselta piikkipaikalta jo verotuksen vuoksi, jos euroopassa valmistettuja autoja suositaan esim. tuontiveroilla. Muistakaa pojat, että Lada oli pitkään Suomen eniten myyty automerkki 70-luvulla !
- TDI, siinä sen vahvuus
Skoda Octavia on suomen myydyin diesel auto-malli. Siinä on Skodan vahvuus. Diesel autojen osuus periferia-Suomessakin uusien autojen myynnistä kasvaa lähivuosina 50%:n hujakoille...
Ps. Odottelen lähiaikoina saavani uuden diesel-Octavian alle. Tilauksesta kulunut huomenna jo 11 viikkoa. (Toimitusajat venyy kovan kysynnän vuoksi.) Auto on kyllä jo maahantuojalla varusteltavana.- doppeli
Kiinnostaisi tietää, että mistä vedit tuon 50%. Uusista rekisteröinnestä ei todellakaan tule noin puolet olemaan dieseleitä, ellei verotus muutu totaalisesti. Sinulla imeisesti sellaista tietoa verotuksen muutoksista, joita minä en tiedä?
Muutenkin outoa verrata Corollaa Octaviaan, käykää herranjumala koeajamassa niin ehkä ymmärrätte, että kyseiset autot täysin erilaisia. Octavia kilpailee ominaisuuksiltaan, laadultaan ja kooltaan ihan eri kategoriassa kuin Corolla.
- skodistic
Skoda on noiseva haluttu merkki, Kia ei sitä hetkauta. Laatu aivan eri tasolla, sokea on jos ei sitä näe ja koe, ajettavuus myös omaa luokkaansa.
Skodalle ennustan parasta menestystä vag-leirissä Audin kanssa, volkkari menettää jatkossa myyntiä, ja Seat vaarantuu koko merkkinä (Seatteja rekisteröity tänä vuonna todella vähän). - nipponisti
sen verran olen kia ceratoa ajanut, ettei sen ajo-ominaisuuksia voi mitenkään verrata skodan oktaaviaan, ja fabiakin on huomattavasti parempi käytökseltään, kia muistuttaa -80 luvun loppuun ajettua japsiautoa parhaimmillaan.
- Toyotalle
Corollan myyntiluvut kun tulee muutenkin putoamaan uuden Auriksen myötä. Kia tuskin on Skodalla paha vastus, mutta muut enemmän myyvät merkit saattavat kokea notkahduksia.
Kia ja Skoda ovat varmasti varteenotettavia vaihtoehtoja monelle automerkille.- _takuu _
Joku tuossa mainitsi Kian hyviksi puoliksi viiden vuoden takuun. Eikös tuo viiden vuoden takuu ole sellainen, että kaikki huollot/korjaukset pitää tehdä Delta-Autossa? Ja mitä näitäkin palstoja olen lukenut, niin ei tuo Delta-Auton huolto oli saanut kovin suuriakaan kehuja... hinnatkin kuulemma pilvissä.
Omakohtaista tietoa ei asiasta ole, joten kaikki ylläoleva "tieto" on luettu muualta... - hattuun!
_takuu _ kirjoitti:
Joku tuossa mainitsi Kian hyviksi puoliksi viiden vuoden takuun. Eikös tuo viiden vuoden takuu ole sellainen, että kaikki huollot/korjaukset pitää tehdä Delta-Autossa? Ja mitä näitäkin palstoja olen lukenut, niin ei tuo Delta-Auton huolto oli saanut kovin suuriakaan kehuja... hinnatkin kuulemma pilvissä.
Omakohtaista tietoa ei asiasta ole, joten kaikki ylläoleva "tieto" on luettu muualta...Uudelle Kialle annetaan yhteensä 7 vuoden takuu. Viiden vuoden takuun lisäksi voimansiirto saa kahden vuoden lisätakuun.
Takuu on todellakin "takuu" lainausmerkeissä! Kuluvat osat ei sisälly takuuseen. Verrattavissa koritakuuseen, joka korvaa sisältäpäin ruostuneen reijän 12 vuoden aikana. Käytännössä juuri koskaan ei korvaa, ruostumisen aiheuttaja on ulkoinen tekijä.
Delta-Auto on suurin syy, miksi Kian koeajo ei edes kiinnosta, oli miten houkuttelevan hintainen hyvänsä. - takuukirja
hattuun! kirjoitti:
Uudelle Kialle annetaan yhteensä 7 vuoden takuu. Viiden vuoden takuun lisäksi voimansiirto saa kahden vuoden lisätakuun.
Takuu on todellakin "takuu" lainausmerkeissä! Kuluvat osat ei sisälly takuuseen. Verrattavissa koritakuuseen, joka korvaa sisältäpäin ruostuneen reijän 12 vuoden aikana. Käytännössä juuri koskaan ei korvaa, ruostumisen aiheuttaja on ulkoinen tekijä.
Delta-Auto on suurin syy, miksi Kian koeajo ei edes kiinnosta, oli miten houkuttelevan hintainen hyvänsä.Kun tätä jauhamista tästä kian ns. takuusta on ollut, päätettiin kaverin kanssa vähän vertailla takuukirjoja, meikäläisellä kia ja hänellä tojo, ei niistä löytynyt mitään oleellisia eroja, ei edes suurennuslasilla.....voisiko mun kia olla sitten joku erikoistakuu-versio :)... Todellakin tämä Ceed tulee olemaan kilpailija kaikille C-segmentin ostetuille autoille, Octavia tosin on tommosena pelkein porrasperänä hieman eri luokassa, puoli numero isompi joten luultavasti Ocun ostamista harkitseva hakee vähän isompaa porrasperätyylistä autoa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770