Mikä elokuva?

Scifisti77

Tällainen outo muisto tuli mieleen sellaisesta 70- tai 80-luvun elokuvasta. Elokuvan aihe oli aika samanlainen kuin tämä vanha The Omen, eli Ilmestyskirjan asioita käsiteltiin. Mutta tässä tämä Peto oli sellainen musta mörkö ja se tuli peilistä. Samoin Pedolla oli poika, jonka tämä varsinainen Peto koitti vetää toisen peilin kautta todellisuuteen. Sitten oli ryhmä ihmisiä ja taisipa olla katolinen pappi, jotka sitten koittivat estää Pedon maailmanvalloitusaikeet. Jokainen näistä ihmisistä alkoivat näkemään unta joka olikin tulevaisuudesta lähetetty viesti REM-unen taajuudella. Viestin olivat lähettäneet tulevaisuuden maailmasta katoliset papit. Siellä tulevaisuudessa peto hallitsi ja nämä papit halusivat estää pedon valtaannousun lähettämällä viestin takaisin päin ajassa. Lopulta, kuten odotettavissa, peto voitettiin siten, että joku ihminen pääsi jotenkin peilin sisälle ja veti tämän pedon mukaansa ja sen jälkeen toinen ihminen rikkoi tämän kyseisen peilin palasiksi. :)

Kuulostaa aika mielenkiintoiselta B-luokan elokuvalta vissiin, mutta haluaisin tietää tämän elokuvan nimen. Peto, The Beast on varmaan nimessä, mutta googlettamalla ei oikein löydy mitään.

Kiitoksia etukäteen avusta!

Scifisti77

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Max T W

      John Carpenterin viimeinen hyvä elokuva vuodelta 1987.

      Scary shit, ainoa elokuva joka aikuisiällä on todella pelottanut.

      • Scifisti77

        Kiitos todella paljon! Pitääkin alkaa etsimään tätä!
        Kieltämättä minunkin muistoni tästä elokuvasta ovat ahdistavia. Tosin olin sellainen reilu 10 vuotias kun tämän näin, joten pelottihan se. Varsinkin se uni juttu. Siinä on jotai psykologisesti karmivaa...:)

        Kiitos vielä kerran!

        Scifisti77


      • Veteranfan
        Scifisti77 kirjoitti:

        Kiitos todella paljon! Pitääkin alkaa etsimään tätä!
        Kieltämättä minunkin muistoni tästä elokuvasta ovat ahdistavia. Tosin olin sellainen reilu 10 vuotias kun tämän näin, joten pelottihan se. Varsinkin se uni juttu. Siinä on jotai psykologisesti karmivaa...:)

        Kiitos vielä kerran!

        Scifisti77

        Tämäkin leffa on julkaistu DVD:llä vasta 2005 keväällä, saksa julkaisuna jo 2003.
        Pimeyden Valtias hakkaa vieläkin monet nyky-kauhu pätkät mennen tullen.
        Johtuneekohan siitä että se on tehty perinteisellä tavalla ilman sen kummempia tehosteita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      135
      2870
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      59
      1882
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      96
      1838
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1789
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1650
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1332
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1309
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1223
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe