Aamu-uutiset on jälleen katsottu ja vieläkään ei uutista Halosen luvatusta matkasta Yhdysvaltoihin. Nyt alkaa vaikuttamaan siltä, että mitään matkaa ei tulekaan. Halonen ei tule pääsemään Valkoiseen taloon.
Missä USA:n matka?
Ei vieläkään!
1213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lainaus sunnuntain 26.11 Hesarista otsikolla Halonen ei kelpaa Bushille. Presidenttien tapaamistahti osoittaa, että Suomi on tärkeä Venäjälle, mutta ei Yhdysvalloille. Edes EU ei avannut Valkoisen talon ovia Haloselle.
"Vielä viime keväänä uskottiin, että Halosen ja Bushin tapaaminen järjestyy tänä syksynä varmasti. Silloin oli tiedossa, että Bush tulee Baltiaan ja osallistuu Naton huippukokoukseen, joka pidetään ensi viikolla Riiassa.
Tapaamisen mahdollisuuksia lisäsi se, että Suomi on tänä syksynä EU:n puheenjohtajamaa, jolla on Yhdysvalloille tärkeää asiaa. Riian huippukokouksessa käsitellään nimittäin suunnitelmaa, jonka mukaan Nato tiivistäisi kriisinhallintayhteistyötä viiden liittoutumattoman maan kanssa. Yksi näistä on Suomi.
Suomi on jo kymmenen vuotta osallistunut Nato-johtoisiin kriisinhallintajoukkoihin, ja yli viisisataa suomalaista rauhanturvaajaa palvelee Naton lipun alla Kosovossa ja Afganistanissa. Olisi ollut luontevaa, että Suomen presidentti olisi päässyt ennen huippukokousta puhumaan suoraan Bushin kanssa.
Tapaamista ei kuitenkaan järjestynyt. Suomalaisten diplomaattien mielestä syy on Bushin ja hänen esikuntansa. Yritykset ovat tyssänneet Bushin aikapulaan. Sitä on toki pahoiteltu vuolassanaisesti - kuten hyvä diplomaattinen tapa vaatii."