Kone hidastelee

Virustarkistukset ym. tehty, kaikki ok. Kone hidastelee kovasti eikä välillä avaa ohjelmia lainkaan, vaan jää juntturaan jo aloituksessa. Voiko kone hidastella siksi että muisti alkaa olla kokonaan käytössä? Voisiko joku tietäväinen auttaa, miten saisin koneen taas reippaaksi? Kiitos etukäteen.
4642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

15% kovalevystä kannattaa pitää tyhjänä mikäli mahdollista.
tarkkaile task managerilla muistin ja prosessorin käyttöä, mikäli esim prosessori vie 100% jatkuvasti, katso mikä prosessi tätä kuluttaa (anteeksi f-secure seuraavasta) monesti esim f-securen tuotteen fssm32.exe prosessi jää juntturaan tiettyihin suurehkoihin tiedostoihin, käytönaikaisen suojauksen ollessa päällä, voit kiertää tämän laittamalla esim tiedostot exclude siles listaan.

Olethan myös tarkastanut haittaohjelmat?

Suorita levyn siivous ja eheytys

Tarkista tapahtumien valvonnasta application ja system osion virheet ja kerro niistä mikäli on ihmetyksen aihetta.

siinä alkuun koitahan saada kone toimimaan

Äänestä
  • Fyysistä muistia: Yht. 523632, käytettävissä 155496, järjeslmäväimuistia 229504
    Miltä vaikuttaa?
    Suoritinkäyttöikkuna näytää 2-35%, vaihdellen.
    CCCleaner on ajettu ja putsattu sillä. ADAdwarella putsaan päiviitäin(lähes).Virustorjunta on Avast ja haittaohjelmat hävitä AVG:lla. Mitä vielä vois tehdä torjunta/puhdistuspuolella?

    Äänestä

Ensimmäiseksi voisi kokeilla seuraavaa:

avaa DOS -komentokehoiteikkuna (sellainen musta ruutu), ja kirjoita siihen:

fdisk /f

ja käynnistä kone uudelleen. Jos kiintokevyllä on vikaa, tai jos ohjelmien asennuksissa on vikaa, tämä prosessi korjaa viat.

Tutki myös Scandisk -ohjelmalla kiintolevyn kunto, ja aja Defrag -ohjelma (levyn eheytys). Jos Scandisk löytää levyvirheitä, on syytä vaihtaa piakkoin koko kiintolevy uuteen, koska varoitukset tapaavat ilmetä vasta silloin kun alkaa olla liian myöhäistä tehdä mitään. Windows voi käyttää jonkin aikaa täysin viallista levyäkin, koska ei osaa diagnotisoida sen virheitä, ja loppu tulöeekin sitten kuin salama kirkkaalta taivaalta.

Windowsissa pyörii taustalla suuri joukko ohjelmia, joista suuri osa on täysin tarpeettomia. Näistä voisi osan karsia pois. Ellet ole etähallinan tarpeessa, voisi esimerkiksi Windows Messengerin disabloida, ja poistaa ideksointitoiminnon käytöstä, sillä se viel vain turhaan muistia, eikä merkittävästi nopeuta systeemin toimintaa normaalikäytössä.

Hanki myös EasyCleaner - niminen ohjelma, ja aja se, ja poista kaikki sen poistettavaksi ehdottamat rekisterimerkinnät. Tällä ohjelmalla voit myös estää taustaohjelmien käynnistymiset, eli disabloida sellaiset ohjelmat, jotka eivät tee muuta kuin ottavat yhteyttä johonkin palvelimeen, jossa ei ole kuitenkaan mitään noudettavaa, kuten monet äänikorttiin kuuluvat ohjelmat tekevät, tai jotkut skannereihin ja muihin laitteisiin kuuluvat ohjelmat.

Palomuuriohjelman voisi hyvinkin korvata rautapalomuurilla, jotka eivät maksa paljoa. Ne ovat sellaisia sikaarilaatikon kokoisia laitteita, joita ei tarvitse sen kummemmin edes viritellä - normaalisti - ja niitä saa toisinaan myös käytettyinä. Senjälkeen palomuriohjelmaa ei oikeastaan tarvita, vaan ainoastaan jokin kevyt virustorjuntaohjelma, jos konetta käyttää netissä.

Muistia olisi hyvä lisätä, jos mahdollista, ja se ei ole erityisen vaikeaakaan, sillä lisätty muisti joko toimii, tai sitten se ei toimi, tai koko kone jää käynnistymättä. Kun lisätyn muistin poistaa, kone toimii taas normaalisti.

Windows vaatii AINA tietyn määrän swappitilaa levyltä, sillä se ei osaa, linuxin tapaan, käyttää pelkkää keskusmuistia, vaan jyrryyttää aina kiintlevyä, vaikkei olisi niin kovin tarpeenkaan, ja vaikka keskusmuistia olisikin tarjolla. Windowsin muistinhallintakaan ei ole kovinkaan kaksinen.

Äänestä
  • KIITOS ihan älyttömästi avustasi ja vaivannäöstäsi. Nyt kirusta tyrkkää, mutta noudatan oheitasi ja palaan asiaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


LeenaP. kirjoitti:

Virustarkistukset ym. tehty, kaikki ok. Kone hidastelee kovasti eikä välillä avaa ohjelmia lainkaan, vaan jää juntturaan jo aloituksessa. Voiko kone hidastella siksi että muisti alkaa olla kokonaan käytössä? Voisiko joku tietäväinen auttaa, miten saisin koneen taas reippaaksi? Kiitos etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu