rahoista

utelias

Tietäisiköhän kukaan seuraavista venäläisistä rahoista:3 rupalan seteli vuodelta 1937. 100 ruplan setelit vuodelta 1919 kaksi kappaletta vielä irti leikkamatta eli toisissaan kiinni. 500 ruplan seteli vuodelta 1919. Liekö minkäänlaista keräily tms arvoa? Suomen rahat: 2mk vuodelta 1865 ja 1866 1mk vuodelta 1890 ja 1874 10mk seteli vuodelta 1922 20 seteli 1945.Jos jollain on enemmän tietoa em.rahoista olisin kovin kiitollinen vastauksista.

2

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olennaisesti keräilyarvoon. Nuo rupla-setelit ovat arvottomia lukuun ottamatta tuota "leikkaantumatonta" seteliä. Tuo voi kiinnostaa jotain joka näitä venäläisiä seteleitä kerää.

      2 markaa vuodelta 1865 on hinnaltaan (jonkin verran kulunut ja naarmuinen)10-20 euroa. Tuo vuoden 1866 2-markkanen on noin kolmanneksen kalliimpi saman kuntoisena.

      Markat 1874 ja 1890 5-15 euroa.

      Jos 10- ja 20 markan setelit ovat nuhjuisia ja ryppyisiä ja paperi on "pehmeää" niin niillä on ainoastaan tunnearvo.
      Kohtuukuntoisen vuoden 1922 10mk:sen hintaan vaikuttaa lisäksi sarjanumero, kirjain sarjanumeron edessä sekä setelissä oleva Litt. merkintä (Esim. Litt.A tai Litt.B .....).
      Eli ilman tarkempaa tietoa kolikoiden ja seteleiden kunnosta on melko mahdotonta antaa muuta kuin suuntaa-antavia arvioita. Esimerkiksi tuo vuoden 1866 kolikko on hyväkuntoisena hinnaltaan jo pitkälle toistasataa euroa.

      • utelias

        Kiitos vastauksesta! Käsittääkseni tämä leikkaamaton seteli on sotasaalista.On ilmeisesti kuulunut isompaan arkkiin ja jäljelle on jäänyt kaksi.Valitettavasti rahojen "löytäjä/evakuoija" ei ole enään kertomassa tarinaa mistä ja miten hän rahat on saanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      149
      5706
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      209
      3892
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      54
      3257
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      59
      2186
    5. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      42
      1328
    6. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      41
      1246
    7. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1206
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      33
      1206
    9. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      1
      1182
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1076
    Aihe