Laitoin krookuksia pataan odottamaan kevättä viileään varastotilaan. Nyt huomasin että sieltähän ne pukkaavat esille niin että muutama sentti on jokaista näkyvissä. Mitäs teen? Jos tuon sisätiloihin padan, niin voisiko alkaa kukkia tähän aikaan vuodesta, vaiko kasvattaakohan pelkkää vihreää?
krookukset padassa
1
199
Vastaukset
- Onttomukulakiurunkannus
Veikkaisin, että kukkivat kyllä. Kukkavanat luultavasti kasvavat järisyttävän pitkiksi, koska yrittävät päästä kohti valoa. Lisävalo ihan lähelle kasveja voisi auttaa.
Käsittääkseni krookus lataa kesällä kukinnon valmiiksi ja työntää sen vaan sitten esiin sopivissa olosuhteissa, yleensä siis keväällä.
Jos kastelet vain niukasti, krookuksilla ei ehkä riitä ytyä kasvattamaan kukkavanaa kovin pitkäksi.
Jos meinaat saada ne kukkimaan joskus tulevaisuudessakin, kannattaa kukinnan jälkeen pyrkiä luomaan niille mahdollisuus ladata seuraava kukinta: riittävästi valoa, ravinteita, kosteutta.
En ole varma, oliko krookus niitä kevätkukkijoita, jotka ovat alkuperäisessä ympäristössään tottuneet kukinnan jälkeiseen kuivuuteen, mutta äkkiä ajatellen näin saattaisi olla. Joten ei liikaa vettä.
Korjatkaa mahdollinen disinformaatio, viisaammat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475285Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511790Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1361707Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151619- 141355
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41240No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol26121981-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171077Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771028Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60877