apua!

kuuleeko kukaan?

Me laajoilla alueilla maaseutua asuvat ihmiset olemme todellisessa pulassa susien takia. On yritetty ottaa yhteyttä suurten puolueiden poliittisten vaikuttajien suuntaan, mutta vastaukset kaikkialta ovat käytännössä yhtä tyhjän kanssa. Kyläyhteisöissämme on kepulaisten, vasemmistoliittolaisten, demarien ja vihreiden edustajia. Vihreiden logiikan voi jotenkin ymmärtää, mutta muiden välinpitämättömyyttä ja puoluekurin vaientamaa käytöstä ei. Kokoomuslaisethan eivät juuri pesi harvempaan asutuilla alueilla, muutoi kuin hyväksikäyttäjinä ja riistäjinä. Sen vuoksi heiltä ei ole odotettavissakaan muuta, kuin dikisovittimien pakollisuutta ja ihmisten nöyryyttämistä. Puuttukaa nyt edes te pesut asiaan! Vai onko kuvitellut potentiaaliset kaupunkilaisäänetäjänne luulonne mukaan niin typeriä, että alkaisivat kääntymään teitä vastaan jos puolustaisitte pikkulasten ulkoilumahdollisuuksia ja mummojen marjastus ja sienestysoikeuksia. Käytännössä 30km Jyväskylästäkin useaan suuntaan susiongelma on todellinen arkelämää haittava ongelma. Minä ja moni muukin on valmis kohta äänestämään vaikka aidanseivästä, joka vaan todella ryhtyisi ajamaan asiaa julkisuudessa rajulla voimalla. Hymistelyjä on hymistelty vuosia. Nyt on mitta täynnä.

7

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SOSIALISTI II

      suuhunsa!

      Kiihkein YLISTYS niille susille, jotka syövät VENNAMOISET suihinsa!

      • vaikkapa

        sosialistiII niin tulisi susille niin huono olo että kuolisivat pois


    • veteraanin perillinen

      Aluksi haluaisin neuvoa Sinua unohtamaan kaksi edellistä kysymyksesi synnytämää vastausta. Sitävastoin neuvoisin Sinua tutustumaan mitä sanotaan Poliisilain 25 §:ssä (19.1.2001/21):

      Eläimen kiinniottaminen ja lopettaminen

      Poliisimiehellä on oikeus ottaa kiinni tai lopettaa eläin, joka aiheuttaa vaaraa ihmisen hengelle tai terveydelle. Sama oikeus poliisimiehellä on, jos eläin aiheuttaa huomattavaa vahinkoa omaisuudelle tai vakavasti vaarantaa liikennettä. Eläin saadaan lopettaa myös, jos se on sellaisessa tilassa, että sen hengissä pitäminen olisi ilmeistä julmuutta sitä kohtaan.

      Edellisen pykälän perusteella neuvoisin Sinua ottamaan asian johdosta yhteyttä kihlakunnan, jonka alueella asut, poliisipäällikköön. Hänellä on valtuudet ja velvollisuus edellisen pykälän perusteella toimia.

      Jos kuitenkin tarviit apua asian suhteen, totean että on todella harvinaista avun saaminen tältä palstalta.
      Siksi neuvonkin Sinua tutustumaan Perussuomalaisten omaan nettisivuun. Sieltä löydät kyllä asiantuntijan tässäkin tapauksessa.

      Kuitenkin turvallista elämää niin sinulle kuin ympäristöllesi.
      toivottaa veteraanin perillinen

      • Olli Sademies

        Harva täällä Helsingissä ymmärtää susien aiheuttaman ongelman korpikylissä. Hyvän lintukoiran kasvattamiseen menee vuosia. Mökin ukon/akan toimeentulosta voi suuri osa muodostua metsäkanalintujen tuomasta tulosta. Näitä metsäkanalintujen rintalihoja EU-komissaarit ja muut byrokraatit sitten nauttivat juhlaillallisillaan.

        Kun hyvä lintukoira päätyy pihapiirissä suden suuhun, merkitsee se elintason romahdusta koiran oamistajlle. Metästyskoiran jatkuva pitäminen turvassa sisätiloissa taas pilaa sen metsästysvaistot. Metsällä ollessaan se on täysin susien armoilla, jotka pitävät lintua haukkuvaa koiraa "hot dogina".

        Kaikkein hulluita "valitustyötä" on tehnyt "Susi-Pulliainen", joka istui susien kanssa samassa häkissä selittäen, että sudet ovat vaarattomia ihmisille.
        Aluksihan susi pelkää ihmistä ja inhoaa ihmisen hajua. Kun se jonkin aikaa ihmisen läheisyydessä oleskeltuaan totuu ihmisen hajuun, lähestyy se ihmistä tutustumismielessä, kuten koiraeläimet yleensä ja haistelee tarkemmin.
        Jonkin ajan kuluttua susi toteaa oudon olion olevankin syötävää ja hyökkää. Tässä vaihessa "Susi Pullianen" selittää suden käyttävtyneen poikkeavalla tavalla, ja että normaaliasti ei susi ihmisen kimppuun hyökkää.

        Aivan samoin ovat toimineet ja toimivat "citykarhut", jotka totuttuaan ihmisen hajuun ja läheisyyteen muuttuvatkin arvaamattomiksi hyökkääjiksi.

        Susilla ja karhuilla on aivan riittävästi tilaa Venäjän suurissa metsissä, ne eivät kuulu Suomen ihmisasutuksen joukkoon.

        Brysselissä on suuri keskuspuisto. Miksi sinne ei siirretä muutamaa sutta viihdyttämään belgialaisia ja varsinkin EU-komissaareja ja muita "suojelubyrokraatteja". Kyllä susille kelpaavat välipaloiksi ihan yhtä hyvin Brysselin puudelit siinä missä suomalaiset metsästys-, talonvahti ja palveluskoirat sekä tietysti komissaarien ja byrokraattien lapsukaiset.

        Ilmeisesti vasta muutaman elävän suden irtilaskeminen Brysselin keskuspuistoon herättäisi nämä suojelubyrokraatit painajaiseen, joka tuo muutoksen järjettömään susien suojeluun.

        Mihin on unohtunut EU:n subsidiaritettiperiaate tässä asiassa? Tämä on paikallinen asia, josta päättäminen kuuluu Suomelle, sillä susia ei jolkottele uhkana koko EU:n alueella.


      • ei vaan ole

        noihin susiin. Sormo lukee mieluimmin uudestaan nuo kohdat ennekuin antaa moisia ohjeita. Kuka mhataa olla susiasian asiantuntija persuissa? Jos Vistbackaan viittasit, niin eipä taida olla asiantuntemusta.


    • KPS-Lady

      Olen maaseudulta kotoisin, vaikka asunkin Helsingin Kontulassa.
      Uskon että hätä on suuri silloin kun on omista lapsista kysymys.
      Jos on susivaara, koulutie tulee turvata - se on ehdoton vaatimukseni.
      Jos ei tule tappolupia, niin sitten pitää tulla taxikyyti.

      • veteraanin perillinen

        Mielestäni silloin kun meillä on laki, jota noudattamalla me selviämme kysyjän ongelmista, emme tarvitse mitään lupia, vaan lain kirjaimellista noudattamista.
        Mielipidettäsi ajallisesti lähinnä mielipiteensä esittäneen kaltaiset kanssamatkustajat ovat yhtä vaarallisia lähimmäisilleen kuin sudet.
        Heidän negatiiviset toimintamahdollisuutensa ajatuksineen on eliminoitava mahdolisimman perusteellisesti.

        Miten ?

        Tuohon meille tulee vaalilakimme avuksi seuraavan kerran ensi maaliskuussa.
        Ja keino on oma äänestyskäyttäytymisemme.
        He ovat varsin vaarattomia kunhan äänestyskäyttäytmisellämme emme anna heille valtaa.

        Kaikki edellinen on syytä pitää mielessä, sillä mielestäni yksinkertaisimmista vanhemmista lähtöisin oleva syrjäkylän ihmislapsi on arvokkaampi kuin rouva presidentin lemmikkieläin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      402
      6974
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      53
      4083
    3. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      26
      2402
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      61
      1634
    5. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      98
      1554
    6. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      3
      1549
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      6
      1427
    8. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      261
      1418
    9. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      102
      1189
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      23
      1117
    Aihe