Painin arvostus muiden lajien joukossa.
Painin arvostus ei taida olla oikein huudossa tänä päivänä muuta kuin painijoiden keskuudessa.
Ei vaikka useimmiten arvokilpailuista mitallintuojana on painija.
Katsomoissa ei paljon lajin ulkopuolelta tulevia katsojia ole.
Mitalistit unohtuu aika nopeasti kun ne otsikoista häviää.
Ei ole kukaan keksinyt millä laji saataisiin arvostetummaksi eikä liittokaan hirveästi ole lajiaan esille tuonnut.
Meillä on loppupelissä kuitenkin erittäin vähän edustus painijoita jotka pystyvät kampailemaan mitalleista arvokilpailuissa.
Kyllä esimerkiksi miesten SM kilpailuista pitäisi saada jonkinlainen kooste telvisioon(ei minnekkään urheilukanavalle)vai näytettiinkö tai onko jossain sellainen ollut??
Kyllä se on media jota pommittamalla ja esillä olemalla saadaan ihmiset kiinnostumaan lajista.En tarkoita että tarvitsee alkaa harrastamaan mutta katsomoihin.
Painin arvostus ei taida olla oikein huudossa tänä päivänä muuta kuin painijoiden keskuudessa.
Ei vaikka useimmiten arvokilpailuista mitallintuojana on painija.
Katsomoissa ei paljon lajin ulkopuolelta tulevia katsojia ole.
Mitalistit unohtuu aika nopeasti kun ne otsikoista häviää.
Ei ole kukaan keksinyt millä laji saataisiin arvostetummaksi eikä liittokaan hirveästi ole lajiaan esille tuonnut.
Meillä on loppupelissä kuitenkin erittäin vähän edustus painijoita jotka pystyvät kampailemaan mitalleista arvokilpailuissa.
Kyllä esimerkiksi miesten SM kilpailuista pitäisi saada jonkinlainen kooste telvisioon(ei minnekkään urheilukanavalle)vai näytettiinkö tai onko jossain sellainen ollut??
Kyllä se on media jota pommittamalla ja esillä olemalla saadaan ihmiset kiinnostumaan lajista.En tarkoita että tarvitsee alkaa harrastamaan mutta katsomoihin.
Vastaukset 42
Vanhimmat
ennen painista mitään tiennyt enkä välittänyt, tietämys rajoittui myhiin ja nalleen. hämärästi oli muistissa nimet övermark ja salomäki. yhtään ei ollut väliä, tuliko telkusta painia vai kalevan kisoja - katsoin jopa mieluummin kalevan kisoja.
nyt omat lapset ovat ravanneet salilla ja kisanneetkin. tietämys ja kiinnostus on kasvanut.
tahdon vain sanoa, että ellei yleisöä kiinnosta, ei kiinnostu mediakaan. yksi mm-mitalisti (aikuisten) ei vielä jaksa kiinnostaa - pitäisi saada niitä enemmän.
Painin arvostus on mielestäni huippuluokkaa, sen voi kysyä jokaiselta muiden lajien edustajalta, ihmisiltä yleensä.
Painia pidetään äärimmäisen kovana lajina! Lajin harrastaja mielletään leveäharteiseksi, vähän "kirveellä veistetyn näköiseksi ruttukorvaksi. Luonne on Hiljainen ja "juro"
Yleisö ei ole tottunut "suupaltti" painijaan: Sellainen pitäisi löytää!
Mielestäni nykyiset maajoukkuepainijat ovat muutamassa vuodessa kehittyneet tv haastatteluissa tosi paljon!
Mielestäni pitää lopettaa painin harrastajien määrään vertaaminen joukkuelajeihin esim. jääkiekkoon. PAINI EI TULE KOSKAAN PÄÄSEMÄÄN SAMANLAISEEN HARRASTAJA MÄÄRÄÄN!
Painin tavoite voisi/ pitää olla yksilölajien no1. (harrastus hiihto pois lukien)
Jos ajatellaan media näkyvyyttä kokonaisuutena, niin paini kokonaisuutena pitäisi näkyä medissa, painikoululaisten harjoituksia/ kilpailemista, poikapainikisoja, juniorikisoja, aikuisten kisoja sekä huippupainia! Jos näytetään vain huippupainia, niin vanhemmat/ lapset eivät saa oikeaa käsitystä painista!
KOULUPAINI ON TÄMÄNHETKEN "AVAINSANA" PAINILLE!
Harrastaja määräät nousee varmasti kunhan valmentajat/ seurat tekevät kunnolla "työnsä"
Ollaan ylpeitä lajista ja kunnioitetaan valmentajia ja painijoita sekä kaikkia painissa mukana olijoita.
Itse olen saanut lasten harrastuksista kertoessani vain positiivista palautetta, olen saanut vaikutelman että Paini on arvostettu laji!
Tero Luostarinen
Elixir esittää 10 - osaista ohjelmaa painista
Urheilukanavalla painista
Lehdissä yleisestikin , on ollut Iltasanomissa ainakin, Apu-lehdessä,Pirkassa jne.jne
Paikallisella tasolla olen huomannut ainakin 10 juttua vuoden aikana : http://www.javo.fi/fi/tiedotteet/73
Turun alueella lehdistössä paljon ( linkkejä runsaasti ollut tälläkin palstalla ) ja Pohjanmaalla samoin
Eli kyllä paini näkyy harrastajamäärään nähden hyvin ( harrastajia n. 4500 kpl )
Tero Luostarinen
painin arvostus on muissakin urheilulajeissa aivan kärkipäässä (tarkoitan huippu-urheilijoita, en amatöörejä enkä näitä sössöttäjiä) samoin kuin urheilutoimittajissakin.
Kun se nyt on niin hyvin esillä ja arvostettu niin missäs katsojat katsomoista.
Se on vaan ihme kun niitäkin joissain lajeissa vielä siellä istuu pilvin pimein.
Ei kyllä painissa.
Ja kyllä meidän pitää pönkittää koko ajan itseämme esille ja näkyviin.Jos nyt jossan ollaan kerran puoleen vuoteen esillä se ei riitä.
Se on hienoa että ollaan noissakin oltu esillä mitä Tero mainitsi.
Mutta en usko että tyytyväisiä ollaan.
Mikä on huippu niitä ei sitten montaa ollutkaan, mutta hyviähän meillä sitten on enemmänkin.
Mutta kuinka kauan jos poikien rahan tulo esimerkiksi on mitä on.Jaksaako se työ määrä kiinnostaa loppupelissä minkä joutuu tekemään painin eteen.
Jos olet vaikka valmistunut ja hyvä työ esimerkikis olisi saatavilla niin se taitaa ottaa voiton painista.
Ja arvostus lajiin on myös suora yhteys rahantulo lähteisiin joka taas on yhteys menestykseen.
Näin se vaan poijaat menee tänä päivänä.
Aika vähän paini on kuitenkin saanu näkyvyyttä kun vertaa muihin lajeihin.
muihin lajeihin verrattuna?
http://www.kihu.fi/faktapankki/lisenssit/
sieltä näet mikä on fakta lajien harrastajamäärien kanssa.
media palvelee kaikkia, ja varmaan tietävät mitkä lajit ovat suuria.
Tero Luostarinen
Voidaanhan rakennella vaikka minkä laisia tilastoja.
Ja vähän niinkuin pakko myydä lisenssejä.
Saadaan harrastaja määrät näyttämään liitoissa hyvältä ja meillä menee hyvin katsokaa kuinka paljon on myyty tänäkin vuonna lisenssejä.
Osittain väärän kuvan antaa.
Vaikka joku tuossa ennätti epäillä, etteivät luvut ole luotettavia, niin kyllä ne luotettavimmat, joilla lajien harrastajamääriä voidaan verrailla.
Painin harrastajamäärissä näkyy ennen muuta se, ettei painia ole osattu/haluttu kehittää kuntoilumuotoja. Ei Suomessa todellakaan ole noin paljon kilpailevia tai judokoita. Luvuissa on mukana kaikki keski-ikäiset kuntoilijat, jotka maksavat kunnon korvauksen siitä, että pääsevät hakkaamaan säkkiä, jumppaamaan ja ottamaan kunnolla hien pintaan mukavassa porukassa. Myös meidän lajissa pitäisi jatkossa lähteä kehittämään entistä aktiivisemmin kuntopainia.
Ja tiedänhän minä mistä se kiikastaa, ei ole rahaa ja ei ole aikaa. Tuttu juttu. Sitä vain joskus olen pohtinut, että onko noilla muilla lajeilla enemmän rahaa ja aikaa?
Ja mitä tulee itse asiaan eli näkyvyyteen, niin mikä harrastajamääriltään samaa luokkaa oleva laji on saanut yhtä paljon näkyvyyttä esimerkiksi Ylen kanavilla. Ei minulle tule mieleen ainuttakaan.
No puretaampa sitten pikkasen toisesta päästä.
Tuudittaudutaanko tähän nykyiseen tilaan vai pitäisikö ottaa isompia askelia eteenpäin.
Minusta liiton pitäisi ottaa jonkunlainen kamppanja tai vastaava vaikka kouluille syksyllä (ei keväällä)jota myös tuotaisiin esille tiedotusvälineissä.(syksyllä alkavat myös painikoulut monella seuralla)
Koulupaini ryhmä mikä kiersi oliko toivottua vaikutusta.Eipä tainnut olla,eikä siintä paljon vissiin huudeltukkaan ja sekin on hiipumaan päin.
Eikä sekään potki eteenpäin jos opettajat sitä vievät tai ovat vievinään.
Ja juuri tuollainen aikuis kuntoryhmä ajatus olisi hyvä.
Painia pitäisi taas tuoda sinne missä on yleisö.
Onhan sitäkin joskus yritetty tuomalla painit ravintoloihin.(ihan molskille)ja rahapalkinnot niihin niin auttaisiko se saamaan isoja poikia liikkeelle ja näkymään.
En tiedä??
Monesti pääsee perille ottamalla pieniä askelia, kunhan ne vievät oikeaan suuntaan.
Koulupainissa ei riitä pelkkä esittely. Meidän seura kävi vetämässä 2 eri kouluun koulupaininäytöksen, lähetettiin palautelomakkeet heille vuoropuheluna, ja kutsuttiin loppiaispaineihin joukkueena kisaamaan koulupainissa vastakkain. http://www.javo.fi/tiedostopankki/KILPAILUKUTSU Loppiaispainit(2).pdf
Kuulin koululta yhdeltä oppilaalta että ovat 2 eri luokalta hakeneet 12 oppilaan ryhmän joilla alkanut koulussa kolulupainivalmennus loppiaiskisoja varten, valitsevat niistä 5 painijaa sinne. Loppiaisten jälkeen ei tietenkään voi lopettaa tähän, vaan kouluille pitää ehdottaa minimissään koulupainikerhon aloittamista tai että he ottavat koulupainin osaksi liikuntatunteja, eli vuoropuhelua täytyy käydä.sen jälkeen taas pitää koettaa ottaa parin uuden koulun kanssa projekti, mutta ei ennen kuin noiden parin ekan koulun kanssa toimii jo.
Tietysti liitto on tuottanut koulupainidvd:n ja esitteen, jonka avulla pitäisi saada markkinoitua tehokkaasti koulupaini-ideaa isommalla tasolla, meidän seura tekee vain oman osansa tällä alueella. Siihen pitäisi mielestäni liiton satsata, ja panostaa suunnitelmallisuuteen ja tuloksien mittaamiseen.
Tero Luostarinen
mutta toiseen malliin kuin viimeksi. Jos oikein olen ymmärtänyt, niin koulpainiryhmät kiersi vät sellaisten paikkakuntien kouluissa, missä toimi painiseura - laskekaas montako niitä on. Eli sellaisissa kouluissa, missä paini potentiaalisena lajina oli jo tiedossa. Meidän paikkakunnalla ei toimivaa painiseuraa ole. Eikä painijoita - minun kahta lastani lukuunottamatta, joita kuljetan - n 50 kilsan päähän harjoituksiin. Eikä ole näkynyt yhtä ainoaa ryhmää painia esittelemässä.
Isot paikkakunnat ovat erikseen, mutta myös pikkupaikkakunnilta löytyisi varmasti potentiaalia unohtamatta syrjäkylien kouluja, joissa harrastusmahdollisuuden ovat vähissä ja koulupaini helppo toteuttaa,.
kiertäneet Suomen kouluja painia esittelemässä.
Kyllä painia arvostetaan. Nytkin on juuri alka-
massa painilähetys MTV3:lla. Siis torstaina
14.12. klo 23.30.
Joo jos ei paini paremmaksi muutu kuin tuo oli ei ole ihme jos ei arvosteta.
No joo eipä siinä ollut kuin yksi yhtälö painiin sekin ALKO huonosti.
Ohjelma oli tosi hyvä ja siitä sai tallainen
eiurheilijakin asiallista tietoa. Luulen nyt
ymmärtäneeni lajin syvimmän olemuksen.
Jos se on noin mukaansatempaavaa, niin taidan
tulla sinne Herman Karelin-turnaukseen.
Kylläpä jaksatte narista lajinne ? arvostuksesta. Mitä itse olette valmiit tekemään sen eteen? Oman pesän likaamalla laijin arvostus ei ainakaan onnistu.
Muuten "mielenkiintoinen" ja aktiivinen palsta eksyä.
On paljon niitä tekijöitä jotka puurtavat koko ajan , narisematta, ja pyyteettömästi, ja yleensä syynä on yhteinen hyvä tai rakkaus lajiin.
Heitä ovat seurojen vetäjät,valmentajat,tuomarit,ja muut vapaaehtoiset,jotka yleensä toimivat puhtaasti talkoilla!
Onneksi heitä on !
Tero Luostarinen
painiväki likaa omaa pesäänsä, katso vaikka tuolta alempaa vaasan SM kisoista poikinutta "keskustelua".Sehän on täyttä loan heittoa vasten talkooväen ym vapaaehtois puurtajien kasvoja, samaa lajia harrastavien suusta!!!!painiväki ilmeisesti on kykenemätön yhteistyöhön muuten kuin oman seuran sisällä, sitten vielä ilmassa löyhkää seurojen välinen kateus joka nakertaa yhteistyötä.esim vaasan voima-veikot hukuttiin pataluhaksi joka saralla, tuomarit haukuttiin ,tilat haukuttiin, talkooväki sai osansa...jne..jne en jaksa kaikkea toistaa katso itse alempaa tais olla otsikko kehuja ja se toinen tais olla vaasan SM, siinä sinulle hiukan "yhteistyötä"toki voi olla että vain pieni ryhmä kiertelee kisoja vikoja etsien mutta saman lajin sisällä olevat ihmiset eivät saisi mielestäni kirjoitella moisia arvosteluja, noiden kirjoitusten perusteella voi joku herkkä heittää hyvästit talkoille tai pahimmassa tapauksessa koko lajille!siis tuntuu että vaikka mukana oli kauan kuvioissa olleita sekä huom.tosi paljon keltanokkia niin kaikki meni päin vittua, miettikääpäs keskustelun, arvostelun, kritiikin, vittuilun, yhteistyöhaaveiden yhteensopivuutta, voipi olla että ei tuu mittään, siis edes oman lajin porukalta ymmärrystä ja apua ja neuvontaa silloin kun sen aika on eikä jälkikäteen loukaten.
Kritiikin pitäisi olla asiallista.
Ja kun kritiikkiin laittaa oman nimensä, varmasti siihen suhtaudutaan vakavammin kuin anonyyminä heitettyyn "lokaan" jonka moni onneksi osaa jättää omaan arvoonsa.
Tero Luostarinen
Saattaisi auttaa asiaa jos paini tulisi mukaan isoihin kamppailu- ja fitnesstapahtumiin. Varsinkin vapaapaini voi olla todella näyttävää jos tekniikoita esitellään näytösluonteisesti ja näyttävyys on se asia joka niitä katsojia tuo.
mediaa täytyy saada enemmän, plus painin niin sanottuja oriita esille, upeat kropat ym..naiset tykkää kunhan vain näkee.Siitä se lähtee kun kysellään perään niinkuin laihian naislentopallo joukkueen kalenterille kävi, vietiin käsistä.
Painin ongelma on vaikeus. Helpot, "tuohon minäkin kykenisin" -lajit ovat tutkimusten mukaan niitä urheilulajeja, jotka keräävät suurimman yleisön. Esimerkkinä perisuomalainen jääkiekko. Jokainen on nappulana luistellut ja pelannut jääkiekkoa. Jokainen pystyy myös sanomaan jotain näiden(usein kaljamahaisten)Suomen sankareiden tekemisistä kaukalossa.
Painin näyttäminen mediassa on myös nykyisellään säälittävää. Mieleen tulevat eräätkin tv-painit, joissa tunnelmaan viritettiin soittamalla HUMPPAA kisojen introna ja aina taukojen välillä. Kiitos YLE. Kiesus.
Painista ei ole myöskään olemassa hyvää keskustelupalstaa, ei edes painijoille itselleen saatika sitten siitä kiinnostuneille. Mistä kiinnostuneet saavat siitä tietoa? Missä esittää kysymyksiä? Painiliitto HUOMIO!
Myös koko painin imago on jäänyt vanhahtavaksi. Vauhdikkuus lajiin ei synny tapahtumista (vrt. mäkihyppy: hop-boing ja seuraava) vaan mielikuvista. Yksinkertaisimmillaan tämä on nykyaikaisia webbisivuja, vauhdikkaan musiikin käyttöä(vrt. jääkiekko, lentopallo) ja uusien medioiden mahdollistamien keinojen yleistä hyödyntämistä.
Emme elä enää 1940 -lukua. Nuorisoa ei kiinnosta pelkkä urheilu, vaan urheilusta syntyvät mielikuvat ja yhteisöön kuulumisen tuntu. Paini ei tällaisenaan kykene näitä antamaan. Valitettavasti.
-Don Mog
näinhän se on. olet ihan oikeassa; tässä jutussa.
Tosi on. Valitettavasti uudet trendikkäät lajit syövät perinteisen painin imagoa. On kaiken maailman hyppyjumppaa ym. Asiaa voisi tarkastella siltäkin näkökantilta että ovatko jotkut painiseurat väsyneet aidon ja alkuperäisen painin imagon säilyttämisessä? kyllästytään ja turhaudutaan niin paljon että ei potkita enää kuin palloa harjoituksissa kuten vantaan sammossa,
ja sitten jos jotakuta huvittaa niin voi painia ahtaalla matolla.
Otetaan esimerkkejä oikeista ja toimivista painiseuroista, joista kärkipäässä ykkösenä HPM.
huippuluokan valmennus on ohjattua,henki hyvä, ja jokainen tietää mitä tekee. Painijoilla on keskenään hyvät välit. Ei siis ihme että klisee "sivistys tulee Helsingistä" pitää tässäkin tapauksessa kutinsa.
Yleisömäärä ja näkyvyys televisiossa ei ole
mikään lajin arvostuksen mittari.
Katsomon saa kyllä täyteen "halvoilla" tempuilla,
mutta samalla menee kyllä lajin arvostuskin.
Esimerkiksi järjestämällä kisoihin kaikenlaisia
Myhilaattoreita, Termostaattoreita ja Killeri-
Killejä, saataisiin katsomoihin varmasti paljon
"arvostajia", mutta samalla menetettäisiin ne
todelliset painin ystävät.
Parempi se suhteellisen pieni ja asiantunteva
joukko kuin tupa täynnä pimeäpäisiä örveltäjiä.
Yleisömäärä vaan tuppaa vaikuttamaan suoraan huippuurheilijoiden palkkoihin. Eli mitä enemmän on katsojia, sitä enemmän huiput saavat palkkaa.
-Don Mog
palkka ei ole sama asia kuin lajin arvostus. esim. triathlon on arvostetumpi kun formula1, mutta palkat toisin. paini on arvostetumpi kuin golf palkat vaan toisinpäin. kysykää esim. urheilutoimittajilta ne tietää nää arvostukset. don mog ei näe metsää puilta.
Kyllä yleisöä tarvitaan nimenomaan rahan hankkmiseksi. Jotta painijat voivat teitä viihdyttää, ei paljon aikaa treeneiltä jää leivän tienaamiseen! Kyllä edes matkarahat ja päivärahat kelpaisi painijoille ( ja tuomareille) jotka sen työn siellä matolla tekevät....
Päinvastoin. Raha ja kunnia ovat molemmat olleet arvostuksen luojina lajeissa kautta aikojen. Jos vertaat muinaisia huippupainijoita ja filosofeja tämän päivän "amatööri" -painijoihin, niin näet eron lajin arvostuksessa. Tyhjän saa pyytämättäkin. Luulenpa että jokainen elämänsä painille luovuttanut olisi tyytyväinen suurempaan palkkapussiin. Tai edes jonkin näköiseen palkkapussiin - kaikki huiputkaan eivät saa mitään.
Painista on tehty parinkymmenen vuoden aikana tylsä. Se ei yksinkertaisesti vastaa nykypäivän yleisön odotuksia. Nykyaikaan kuuluu tietyn asteinen show. Show ei kuitenkaan tarkoita automaattisesti lajin itsensä muuttamista, saatika sen tekemistä pelkäksi teatteriksi.
Toimittajista. Valitettavasti vanhan kansan urheilutoimittajat ovat jo lähdössä eläkkeelle. Nämä nykyiset arvostavat eniten vauhtia ja "nopeita käännöksiä", olkoonkin että nämä käännökset ovat usein pelkkiä kolareita tai turpaan vetämistä jääkiekkokaukalossa.
Vastaa sinä minulle, hyvä julle9: miksi niin äärettömän tylsä laji kuin jääkiekko on myös niin äärettömän suosittu?
-Don Mog (Joka ei näe metsää puilta.)
vastaus kuuluu näin...
meille painijoille jääkiekko voi olla tylsä peli. mut jostain 0-0 tuloksesta saa nuo innokkaat jääkiekkofanit paljoki irti.
sitte taas...
jääkiekko voi olla suosittu laji mutta onko se tosiaankin arvostettu? mäkihyppy voi olla myös suosittu mutta entä arvostettu? jääkiekko ja mäkihyppy on muutamassa pohjoisessa maassa harrastettuja lajeja. tosi urheilufanaatikot ei jääkiekkoilijoita korkeelle noteraa. F1 taas pelkkää välineurheilua.
suosittu ja arvostettu on kaksi eri asiaa.. triahtlon ei ole niin kovin suosittua.. silti todella arvostettua, kuten esim. marathon ja paini. nää lajit ei kuitenkaan houkuttele juuri nuoria koska ovat "kovia" lajeja. niitä pitää harjoitella niin julmetun kovaa jos haluu pärjätä!
hyvää joulua Ron Mog ja muutki
saa juoda kaljaa siellä väliajalla. siksi tietysti jääkiekkokierros on siirretty lauantaille kun se on tavallaan myös "kiitorata" illan muille tapahtumille.
Kyllä minustakin kaljatarjoilu nostaisi
painin arvostusta.
olisi varmaankin katsojia...
Jonkun kerran olen katsojana painikisoissa ollut, eikä viinanpuute ole mikään ongelma ollut. Pikemmin sitä on tullut olleen joskus liikaa.
miesten sm kisoissa on olutta myytäväksi asti.
Painin arvostus katoa hetkessä kun painista tehdäänkin veteraani huru-ukkojen jalkapalloa kuten Vantaan Sammossa. Papat potkivat siellä keskenään tovin palloa ja sitten toteavat "aake kalliala ja pulttibois" tyyliin limupullo kädessä taukohuoneessa että hoh hoijaa kun tuli hiki, painia ei taijja ennää kukkaan jaksaa.
Mie mietin onko tää seura ees mikkään oikea painiseura?
Se nyt on vaan tänä päivänä niin että sekin on tullut urheilukilpailuihin,ei voi mitään mutta se myy ja vetää katsojia jos saa väliajalla ottaa pari olutta.
Se on sitten toinen juttu kuuluko se sinne.
No painikilpailuissa joku on kaljoissa ollutkin vaikkei ole edes myyty.
Joskus jopa ........
Käsittääkseni Vantaan Sampo on erittäin
arvostettu jalkapalloseura.
Ai että jalkapalloseurako se olikin? mutta kun porukoilta kuulee että salivuoro on varattu vantaan kaupungilta painitarkoitusta varten painijoille ja siellä papparaiset vaan juoksevat
painimatolla päivästä toiseen pallon perässä
eivätkä saa mitään oppia painista.
Tietysti joskus joku papparainen jaksaa vielä painiakin kun on sydänlääkkeet ottanut kovan
ja hikisen jalkapallopelin jälkeen mutta sekin taitaa olla ihme !
Katselin tuossa vantaan sammon sijoittumista pistetilanteissa ja siellähän se hännänhuippuna peränpäänpitäjänä näytti olevan.
Onhan se hyvä että painijat oppivat pelaamaan jalkapalloakin mutta ei niillä eväillä kilpailumolskilla pärjätä.