masennus-opiskelu-minä

ensimmäinen

Elikkäs, sairastan masennusta ja opiskelu tuntuu todella raskaalta, en jaksa keskittyä, eikä kiinnosta mikään ym. Olen miettinyt että pitäisin "välivuoden" jatkaisin taas syksyllä (ainakin niin uskottelen itselle ja muille). Terapeutti ja äiti on sitämieltä että pitäisi vaan yrittää jaksaa vaikka en jaksaisi enää yhtään. Pelkään että olen taas kohta sairaalassa jos yritän väkisin, mutta toisaalta haluaisin koulun mahdollisimman nopeasti pois alta, jäljellä enää 1,5 vuotta.

Kertokaa mitä minun pitäisi tehdä, en osaa päättää, olen kyllä välivuoden kannalla.

6

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • demonitar

      Opiskelu tuntuu todella raskaalta jo lukiossa masennuksen vuoksi, joten en jaksa edes kuvitella mitä se stressi oikeasti opiskellessa tulee olemaan, mikäli sinne asti selviää. Olet varmasti sietokykysi äärirajoilla, mutta yleistähän on, että ulkopuoliset vähättelevät oireita, vaikka potilas kulkisi jo toinen jalka haudassa.
      Toisaalta, lähimmäisesi ja terapeuttisi saattavat ajatella omasta näkövikkelistään katsoen puhtaasti sinun parastasi. Haluavat, että toimintakykysi säilyy etkä vain heittäydy sille tielle, että välivuoden jälkeen seuraa uusi välivuosi jne.

      Lopulta, itse tiedät parhaiten, mitä kestät ja jos masennuksesi on ollut sairaala-asteella, sen on täytynyt olla hyvin vakavaa. Vaikka olisit ollut siellä aivan toisestakin syystä, niin parempihan olisi selvitä kai ihan omillaan jos suinkin mahdollista. Ihmisen toimintakyky varmaan muuttuu jotenkin sairaalassa, kun ei ole pakkoa jaksaa mitään? Ainakin itselläni pelkäisin sitä, että jos luovuttaisin ja vaihtaisin hetkeksi off-vaihteelle, olisi vaikea rämpiä takaisin normaaliin elämään. Toisaalta...tänään viimeksi kuvittelin tyhmän pääni sisällä kuinka hienoa olisi päästä vaikkapa vankilaan tai johonkin suljettuun laitokseen lepäämään. Olisi oikeutus sille levolle, ei syytettäisi pelkästä laiskuudesta. Tulevaisuuden kannalta ei paljon jaksa enää edes ajatella, mitä mahdolliset sivuvaikutukset olisivat sairaalahoidosta/vankilassa oleskelusta. Ainut mikä estää, on perheeni ja heidän kunniansa säilyttäminen. Vaikka he eivät liiemmin halua säilyttää minun kunniaani; eivät hyväksyisi minkäänlaiseen hoitoon hakeutumista ja satuttavat sanoillaan päivittäin. Minusta ei tule mitään, olen kuulemma surkea pultsarinalku (vaikken edes käytä liiemmin alkoholia), en pärjää elämässä koska olen laiska lukiossa ja pilaan tulevaisuuteni(ka lähentelee ysiä ja siksi olenkin aivan loppuunpalanut jo tässä iässä)eikä mulla tulevaisuutta olisi lukion takana taikka edessä sen paremmin kun mieli ei jaksa suunnitella kuin itsemurhaa, laihdutusta tai vaihtoehtoisesti sitä miten pääsisin valkoiseen pehmustettuun huoneeseen missä ei tarvisi osata, tietää tai välittää mistään.

      Anteeksi että eksyn sivujuonteille...vituttaa vaan kaikki aika reippaasti. Kun jaksaisi jotenkin hakea apua, läheiseni tuomitsevat ajatuksen ensimmäisinä, koska olen pelkästään laiska paskiainen.

      Pidä ihmeessä välivuosi ettet ajaudu syvemmälle hulluuteen. Toisilla ei ole edes vaihtoehtoja, on pakko upota aina vain kunnes tukehtuu.

      • ensimmäinen

        On minullakin vankilat ja mielisairaalat mielessä pyörineet. Psykoottisimmissa ajatuksissani olen miettinyt että tappaisin jonkun, pääsisin vankilaan, jossa voisin vaan olla, selittelemättä mitään. Toisaalta olen myös miettinyt että hankkiutuisin sairaalaan, jossa alkaisn riehua. Kävisin kaikkien kimppuun, ihan huvikseni, joutuisin Niuvanniemeen, jossa saisin olla monta vuotta rauhassa.


    • Ehkä et tarvitse kokonaista vuotta. Lyhyempikin breikki saattaa riittää ja voit myöhemmin täydentää väliin jääneitä kursseja. Jos aiemmin olet jo ollut sairaalakunnossa, osaat varmasti itse ennakoida mitä tapahtuu, jos pakon edessä jatkat opiskelua ilman siihen tarvittavia voimia.
      En ole lääkäri, enkä voi ottaa vastuuta päätöksestäsi, mutta jos olisit oma tyttäreni, olisin suosittelemassa taukoa opiskelusta.

    • Perhonen

      Olen sitä mieltä, että opiskelua ei kannata kokonaan keskeyttää. Pystyisitkö esim. keventämään opiskelua niin että vähentäisit kurssien määrää? Tuo ehkä pidentää valmistumisaikaa, mutta helpottaisi tämän hetkistä opiskelua.
      Olen asunut yhdessä masennuksesta kärsivän ihmisen kanssa ja ainakin hänelle kaikkein vaikeinta oli taas aloittaa opiskelut uudestaan, kun oli ollut kotona. Sitä paitsi tietynlainen päivärytmi tuntui ainakin minun ystävällä auttavan masennukseen.
      Tsemppiä!!

      • kalle_kani

        kevennä lastiasi, pääset sitten perille. Ota se aika itsellesi jota tarvitset. Olen kyllä sitä mieltä että älä lopeta vaan pidä taukoa tai kevennä oiken hurjasti mutta pidä yhteys opiskeluun olemassa, se on sitten uudelleen aloittaessa paljon vaikeampaa....... kokemusta on.
        Koita kestää ja muista ettei tätä maailmaa päivässä tehty!


    • ensimmäinen

      Sain tänään muutaman viikon sairasloman. Todennäköisesti pidän tämän jakson taukoa ja jatka seuraavassa jaksossa helmikuussa. Jään sairasloman takia niin paljon jälkeen, että on parempi suorittaa kurssit myöhemmin uudestaan.

      Tiedän että on vaikeaa lähteä jatkamaan opiskeluja jos pitää puolen vuoden tauon, joten se ei ole ehkä paras vaihtoehto.

      Kun elämä on kuin käsijarru päällä ajamista, niin mielessä käy kaiken näköisiä asioita...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1117
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      115
      916
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      281
      682
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      658
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      621
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      566
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      40
      532
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe