Tuntuu monetkin 850:t syövän tuota öljyä reippaanlaisesti erinäisistä syistä johtuen, mutta onko kellään kokemuksia hyvästä öljystä jota söis vähemmän. Tuli vaan mieleen kun omassa escortissani pidin ensin jotain 5W50 market öljyä ja piti jo 4000km kohdalla lisätä yli puolilitraa kun öljyä hupeni. Sitten laitoi koneeseen fordin suosittelemaa mobil super fe special 5W30 öljyä niin öljynkulutus väheni niin että ei 10000km vaihtovälillä hävinny tikusta kuin noin 0,5 litraa. Mietin että toimiskohan sama öljy volvon koneessa. kokemuksia?
850 öljy ja sen kulutus
pop
3976
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Autosi kuluttaa vain vähän öljyä eli siis vaihtovälillä sen mittatikun verran ylärajasta sinne alarajaan kun on huollon aika.Silloin voi olla että jokin öljymerkin vaihto tai nopeuttettu vaihtoväli jolloin on se moottorinpesu puhtailla öljyillä jutskan aika auttaa sen että tämä kulutus häviää tyystin jos autolla on ajettu alle 250tkm.
Öljymerkistä tarkeitä on nämä luokitus jutut sama merkintä öljykanisterissa kuin siinä omistajan käsikirjassa kaikki ok .Sekä tietenkin on synteetistä jos kovilla pakkasilla joutuu käynistelemään ilman lohkoja siten öljyn pumppattavuus tärkeä seikka että ne yläpuoliset nokka-akselit saa voitelua sekä hydraaliset venttilin nostajissa painetta ettei venttiilit naputtele kovin pahasti.Moottori on kallis paketti jota kannataa vaalia sillä hempeydellä ja hyvillä aineilla mitä on saatavilla.
Niin no escortillani on kilometrejä takana yli 340tkm, en tiedä sitten onko koneelle tehty mitään aiempien omistajien toimesta. Mutta nuo fordin litkut on nimenomaan hydraulisäätäjille tehty ja mielenkiinnosta nuo öljyt nyt kipattiin myös veljen 850 volvoon. Ensihavaintona oli se että pienen ajelun jälkeen moottorin käyntiääni tuntui hieman tasaantuvan ja hydraulisäätäjien naputtelu hävisi lähes olemattomiin. Pitää kilometrien kertyessä tarkkailla öljynkulutusta(joka tässä yksilössä johtuu koneen hienoisesta väljyydestä).
itselläni on kulutus (850i)0,l/5000 joten sulla taitaa olla joku isompi jutska