Niih :D mulla on pienehkö ongelma :P oon menos maanataina kisoihin,ja mä en tiedä miten letittäisin ponin harjan..tarvisin selkeet ohjeet,oon nimittäin aika huono ymmärtämään,eli letitys malleja :DD linkittäkää
Letitys apua :D
4
1420
Vastaukset
- ViiBel
elikkäs.. osaatko letittää ihan normaalisit.. eli jos sun pitäs tehä kaverisi tukkaan yksi letti?
jos osaat niin ihan ensimmäiseksi..
1. jaa ponin harja niin moneen tupsuosaan (kuminauhoilla) kun haluat,että lettejä tulee..
yritä tehdä tupsuista suunnilleen saman kokoisia (ei nyt ihan mittanauha kourassa tarvi olla)
2. voit käyttää lettien tekoon myös semmosta letitysgeeliä..(jos käytät letitysgeeliä,laita sitä vaikka kampaan/harjaan ja levitä/harjaile sitä ponin harjaan.. tai kysy ihmeessä myyjältä,miten sitä olisi järkevintä käyttää!!) sitä saa hevostarvike kaupasta.
3. aloita ponin niskasta.. tai saathan sä`än kohdaltakin aloittaa.. mutta yleensä letitys aloitetaan ylhäältä (niskasta).
4. ota ensimmäisestäö tupsusta se kuminauha pois ja letität sen ja muut tupsut niinkuin normaalisti letissäisit kaverillesi lettiä tai johonkin muuhun..
5. kun olet letittänyt kaikki tupsut leteiksi.. aloita taas ylhäältä,tai kummasta päästä itse sitten haluatkaan.. ja "rullaa" se letti sitten kun olet rullannut sen.. koita muotoilla siitä semmonen,ettei se olisi ihan pallon muotoinen lettipallero.. jotta sinun on helpomi jatkaa..
6. kun olet "rullannut" letin ota kuminauha ja laita se kuminauha 2 kertaa tai useammin,jos menee sen lettirullan ympärille..
7. kun olet ekan rullan tenhyt,jatkat vain muiden tekemistä.
voi olla että en osaa selittää sitä silleen ymmärrettävän järkevästi.. helpompaa olisi tulla näyttämään vierestä xDD - Ka$$u
Kisahevosia paljon hoitaneena järkytyn edelleen kahdesta asiasta.Lettejä/sykeröitä ei tarvitse olla kuin n.10kpl.Riippuu hevosesta.EI SIIS 20-40kpl kuten jotkut laittavat.Toiseksi,letit pitäisi olla kaulan myötäiset ei sellaiset jotka sojottavat joka ilmansuuntaan pystyssä.On mukavamman näköistä kun sykeröitä ei ole 30 kpl pystyssä sojottamassa.Harjoittelulla saa siistit sykeröt ja kokeneemmilta kannattaa kysyä neuvoa,netissä vaikea auttaa.En osaa linkittää,mutta tuossa mallia,entisen kilpurin sykeröt.
http://irc-galleria.net/view.php?nick=Ninnuli&image_id=43089756 - letittäjä
Moi osaatko tehdä kalanruotoletin?ensin teet vaikka häntään 2:ksi tupsua niin että otat hännästä kuin kummallakin kädellä ja ota aina vuoro tullen oikeasta ja sitten vasemmasta aina ulko reunalta pienen tuo on ja laitat esim oikealta ensin pieni tuppo jouhia ison tupon yli vasemmalle jne.katso video YouTubessa (näin kerpparille kalanruotoletti) (videoo ei ole vielä tehty)
- dorkaaaa
Hahaahhahahah et vastannukkaan kun 10v vanhaan kysymykseen. .....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512