nyt siirty firma ulkomaille

nettissä palveluita tarjoavani firma on joutunut tilanteeseen jossa, kustannukset kirjanpito/tilintarkastaja/verottaja/alv.leikki. on mielestäni kohtuuttomia verrattuna liikevaihtoon. jos siirrän yritykseni ulkomaille, niin miten tuloutan rahat käteeni ja mikä maa olis paras. onko suomessa yritystä joka näitä ulkomaan muuttoja vois hoitaa.
111345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos kerran kirjanpidosta ja tilintarkastuksesta firmallesi aiheutuva kustannus ajaa sinut perikatoon, niin siirrä ihmeessä tuommonen NAPPIKAUPPA sinne missä pippuri kasvaa !

Äänestä
  • en tarkoittanut rahallisesti, vaan tuo työn määrä lippuineen ja lappuineen ja alv.leikkeineen. saan saman rahan oli yritykseni täällä tai tuolla missä pippuri kasvaa.

    Äänestä

  • Tämän herjan takana on paljon Know Howta.

    Äänestä

Tuolla ollessaan kun ei tartte maksaa ALVia.

Äänestä

että ALV:iin on suhtauduttava niin, että se on vain hetken sinulla lainassa. Siis, kun budjetoit, niin budjetoi alunalkaen netton, eli alvittomana. Silloin pysyt kärryillä.
ALV:ista saat vähentää ostoista kertyneet alvit ja mitä siitä jää maksettavaksi verottajalle, on ajateltava kuuluvankin verottajalle.

Kirjanpitäjiä on monen hintaisia ja monet maksavat aivan liikaa kirjanpidosta.

Itsellemekin kävi niin, että alkuvuosina maksoimme viisin kertaisen hinnan kirjanpidosta verrattuna tähän päivään.
Hinta toki putosi silläkin, että teemme nyt itse kirjanpidon niin pitkälle kuin mahdollista. Eli laitamme kuitit tiliotteiden mukaiseen järjestykseen mappiin. Se on helppo jokaisen tehdä, siis tarkistaa tiliote ja siinä ohessa numeroida laksu mappiin.

Tärkeintä on muistaa, että ALV ei ole sinun rahaasi, vaan paremminkin hetken sinulla lainassa olevaa rahaa.

Äänestä

mistä löytyy verovapaa maa, josta on kokemuksia.
sellsinen maa, missä voin vain pitää yritystäni olemassa. paikka joka ei kysele veroja eikä kuitteja. joku vuosittainen kiinteä maksu on ok.
pankkiasiat ja postiosoitteen voin pitää suomessa. voin tarvittaessa asua kyseisessä maassa jonkun aikaa vuodesta jos se on tarpeen. nettiyritykselläni ei todellakaan ole merkitystä missä maassa se on rekisteröity. kunhan sen ylläpito on helppoa. täällä se ei ole

Äänestä
  • Laita sinne firma tai säätiö. Säätiö voisi olla vielä parempi vaihtoehto.

    Äänestä

Menemättä sen kummemmin yksityiskohtiin.

Äänestä

Ilman muuta pois Suomesta ja äkkiä.
Tutustu alla oleviin perusteluihin, niin muutto on helppoa.

"Kaikki muut on turhia pikkuasioita paitsi tämä: Lue se ja tutustu siihen elintärkeään asiaan perusteellisesti. Kysy keneltä tahansa rehelliseltä yrittäjältä, niin vastaus on ÄLÄ PERUSTA FIRMAA! "
"Olen varma, että sinäkin olet suosittelemassa
yrittäjäksi ryhtymistä. Tosiasia kuitenkin on, että riskeistä et tiedä yhtään mitään.
Otappas selvää ja kysele kokeneilta mitä tarkoittaa saada yrittäjän leima itseensä! Voin auttaa kertomalla että se on jotakin aivan muuta kuin kuumottava ensihuuma, joka sinulla selvästi hehkuu. Tätä teidän aloittelijoiden tulee varoa. "

"Jos yrityksesi toiminta tuottaa tappiota,
eikä ole varaa hoitaa velvoitteita, joudut sinä ja perheenjäsenesi joutuvat vastuuseen henkilökohtaisesti kaikista veloista, joista pääosa on saattanut tulla Suomen LOISTAVILTA uusyrittäjäkeskuksilta.
Sillä ei ole, poika, mitään yhteistä sen kanssa,
miten hyvältä pohjalta yritys perustettiin.
Se, että sinä ja kaltaisesti tietämättöminä houkuttelette muita aloittelijoita yrittäjiksi kertomatta todellisista epäonnistumisista.

Tosiasia kuitenkin on, että ylläkuvatussa tilanteessa varaton yrittäjä ei voi yrittää, ei siirtyä palkansaajaksi eikä siirtyä edes työttömäksi. "

Äänestä
  • yritys on perustettu jo, niinkuin sanoit kyllä kaduttaa. ajatus onkin olla tressitön yrittäjä.
    SIIS MIKÄ MAA.
    onko olemassa maata, jossa pidät yritystä ikäänkuin postilokerona. maksat vain kiinteän summan vuodessa, eikä muuta. kertokaa ihmeessä miten,missä,kuka,häh.eikö kukaan tiedä

    Äänestä

  • Mikä on syynä siihen että yrittäjäjärjestöt eivät
    tässä asiassa hoida tehtäviään? Kyse on sentään
    perustavaa laatua olevasta epäkohdasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


riiittää kirjoitti:

nettissä palveluita tarjoavani firma on joutunut tilanteeseen jossa, kustannukset kirjanpito/tilintarkastaja/verottaja/alv.leikki. on mielestäni kohtuuttomia verrattuna liikevaihtoon. jos siirrän yritykseni ulkomaille, niin miten tuloutan rahat käteeni ja mikä maa olis paras. onko suomessa yritystä joka näitä ulkomaan muuttoja vois hoitaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu