Voiko sydän oireilla näin: kävellessä tulee kipu rintaan ja ylävatsalle, siis jo kymmenen metrin kävelyn jälkeen.Tätä on kestänyt viikon verran ja paripäivää sitten otettiin ekg mikä oli aivan normaali.Levossa ei mitään oireita.Olen alle 40 nainen,rasitustesti tehty vuosi sitten ja oli ok.
KIpu tulee myös kumartuessa ja kyljellään makaaminen on hankalaa.KIva jos joku viitsisi vastata.
KIpu tulee myös kumartuessa ja kyljellään makaaminen on hankalaa.KIva jos joku viitsisi vastata.
Vastaukset 3
Vanhimmat
lääkärissä,itsellä alko mäet ahdistaa ja kovia ylävatsakipuja kunnes paljastu:sappikivet!Sekin on hankala tauti sillä vaikuttaa maksaan ja haimaan eli ei ole leikkimistä sairauksien kanssa.
Terveyskeskuksessa otettu tavallinen EKG ei sano juuri mitään. Minulla oli vuosia rasitusrintakipuja ja EKG:ssä näkynyt mitään, lääkärit kyllä nitroja antoivat. Lähetettiin sitten rasituskokeeseen keskus-sairaalaan. Sieltä sain lähetteen varjoaine kuvaukseen jossa samalla kertaa tehtiin pallolaajennus.
Kävellessä nopeasti tuleva kipu ylävatsalle voi olla sydänperäinen. Jos sinulla on nitrot niin jos niistä on apua, se melkoisella varmuudella on sydänperäistä.
Tuo kumartuessa ja kyljellään maatessa tuleva kipu oli minulla ruokatorviperäistä.