Keskustelut

Tällä palstalla voisi olla hyvinkin rakentavaa jutustelua. Jotkin nimimerkittömät jaksavat vittuilla jokaisesta kommentista mitä kukaan kirjoittaa.
Minusta esim. SähkömiesYT on aivan hienoilla linjoilla monessa asiassa ja monesti tarkoitus on ollut ainoastaan herättää keskustelua ja mielipiteitä eri aiheista. Ja mitä kaveri on saanut ? Eipä muuta kuin vittuilua. Enpä minäkään merikapteenina kaikkiin kirjoituksiin ja niissä esiintuleviin mielipiteisiin voi yhtyä mutta on hienoa, että joku ja tässä tapauksessa hän uskaltaa ryhtyä mielipiteenvaihtoon.
Raukkamaisimpia ovat ehdottomasti nämä ilman edes tunnistettavia nimimerkkejä loistavat vittuilijat.
Kyllä Suomessa vielä ainakin se henkilökohtainen suhtautuminen ammattiin on korkealla huolimatta kansainvälisen STCW95 vaatimusten alhaisen vaatimustason suhteen.

Ja nyt sitten kaikki paskanjauhajat, olen ollut merellä 30 vuotta, praktiikkaa on niin tankeista, pientonnistosta kuin lautoista.
Viimeiset kymmenen vuotta niin rahtipuolelta kuin risteilijöistä ulkomailta.

14

1649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelkkiä vastuksia?

      Nimimerkki Yahoo(lossi-vahti Puumalasta?) horisi mm.seuraavaa;"..SähkömiesYT on aivan hienoilla linjoilla monessa asiassa.." Jos jotain alasta tietäisit,tietäisit myös että SähkömiesYT on yleensä pihalla kuin lintulauta.

      • nimimerkkiä. Kommentti sinänsä. Vastaa kirjoittajan kykyyn harjoittaa kaeskustelua.


      • vitut
        Yahoo kirjoitti:

        nimimerkkiä. Kommentti sinänsä. Vastaa kirjoittajan kykyyn harjoittaa kaeskustelua.

        sinä uhoava yahoo lossikuski olit varmaan aika vittumainen kippari vittu.


      • wanha äijä
        vitut kirjoitti:

        sinä uhoava yahoo lossikuski olit varmaan aika vittumainen kippari vittu.

        Ja monenkohan promillen kännissä nykyseilori on tämän henkevän kommentin kirjoittanut?


      • helposti sen
        wanha äijä kirjoitti:

        Ja monenkohan promillen kännissä nykyseilori on tämän henkevän kommentin kirjoittanut?

        _mitä_ kirjoittaja sanoi?


      • Jurputtaja
        helposti sen kirjoitti:

        _mitä_ kirjoittaja sanoi?

        sinulle _ymmärtäminen_ ja _keskustelun taso_ovat sama asia?
        Ymmärrän...


      • KOKO ketjun
        Jurputtaja kirjoitti:

        sinulle _ymmärtäminen_ ja _keskustelun taso_ovat sama asia?
        Ymmärrän...

        ja käestäisitte ymmärrystä ja kielenkäyttöä sen jälkeen?


      • nimimerkki
        Yahoo kirjoitti:

        nimimerkkiä. Kommentti sinänsä. Vastaa kirjoittajan kykyyn harjoittaa kaeskustelua.

        tekee sinusta tosimiehen


      • NimiMerkki"NickName"
        Yahoo kirjoitti:

        nimimerkkiä. Kommentti sinänsä. Vastaa kirjoittajan kykyyn harjoittaa kaeskustelua.

        ..ei ole enää mitään sanottavaa,kannattaa valittaa nickin puutetta,mahdollisia kirjoitusvihreitä,tms.
        Jos olisit tosi syvänmeren seilori,olisit heittänyt sen pakollisen;vittukatomäoonseilannukato..


    • Huuhaahuu

      Ruotsinlaivan viinikassa on tainnut syödä kuormasta isolla kädellä ja on sitten ylentänyt itsensä kippariksi kännissä.

    • hasse

      Totta puhut virkaveli,
      En tiennyt tasta palstasta ennen tata paivaa ja taytyy sanoa, kun olen noita horinoita ja vittuiluja lukenut, etta kovasti on edelleenkin unionin porukalla vaikeuksia keskustella asioista muun laivavaen kanssa.
      Tosiasialle, etta laivassa on vain yksi paallikko, ei voi mitaan.
      Ovi korkeampaan koulutukseen on auki kaikille, joilla on kykya/halua kouluttaa itseaan. Samalla taytyy kuitenkin muistaa, etta myos asiantuntevaa miehistoa tarvitaan.
      Tuntuu kuitenkin, etta useimmat noista kirjoittajista eivat varmaankaan pystyisi ottamaan vastuuta, jota tana paivana odotetaan paallystolta.
      En ole juonut kuormasta, enka ole ollut Puumalan lossivahtina kun olen voinut olla viimeiset 18 vuotta paallikkona ulkolaisissa tankkilaivoissa.

      • ammatissa

        Luin koko ketjun läpi (Hmm!!)
        Siis jos vain merenkulkijat vierailesivat palstalla,sehän olisi hieno juttu! Käsittääkseni palsta on juuri heitä varten?!!
        Mutta joo,WEB:hän palvelee koko maailmaa,idiotteineen!


    • Sähkömies (YT)

      Todellakin on vähän kehno. Mutta mitä voi odottaa, edes unionin lehdessä kun ei kuulemma julkaista jäsenten kirjoituksia.
      Mitä sitten avuksi. En todellakaan tiedä. Laivoillahan on nykyään aika laajat mahdollisuudet harrastaa kirjallisuutta, ja pitkät vapaat antaa mahdollisuuden opiskella. En todellakaan tiedä miten taso on päässyt vajoamaan näin alas.

      • Suomelainenmerimies

        Siis mitä tarkoitit? "Kuulemma". Et taida sitten merillä ollut koskaan tai liittoon kuulunut?
        Siis kun et ole unionin lehteä nähnyt...kuulemma...hekoheko..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      258
      5516
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      58
      2756
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      90
      2459
    4. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      407
      1648
    5. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      104
      1400
    6. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      29
      1213
    7. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      1139
    8. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      265
      1011
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      180
      947
    10. Haapaveen nähtävyys?

      Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u
      Haapavesi
      42
      925
    Aihe