Minkälainen kuvaaja suurinpiirtein tulee, kun esitetään intensiteettitaso L intensiteetin I funktiona?
Intensiteettitaso L intensiteetin I funktiona?
Ääniä
3416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
katsoisin Decibelin määritelmää ja rupeaisin siitä purkamaan ongelmaa, jos osuisi omalle kohdalle, koska decibelit kummittelee aina äänenvoimakkuuksien yhteydessä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Desibeli
http://en.wikipedia.org/wiki/Decibel
Tuostahan tulee selkeä logaritmifunktion kuvaaja.
Määritelmän mukaan Intensiteetti I=10^-12 W/m^2 vastaa äänen intensiteettitasoa 0 dB. (Nolla desibeliä ei siis ole täydellinen hiljaisuus)
Ihmisen korvan kannalta toinen "ääripää" 120 dB:n äänenintensiteettitasoa vastaa intensiteetti joka on 1 W/m^2. Ihmiskorvalla on siis aika mieletön dynaaminen alue. Ero hiljaisimman ja kovimman(=kipukynnys) välillä on miljoona miljoonaa.
Yleensä tuollaiset kuvaajat tehdään puolilogaritmiasteikolle, jolloin kuvaajasta saadaan suora.
.ruoska
Sitä voidaan kuvata joko suoraan (I,L)-koordinaatistossa, jolloin kuvaaja on tyypillinen y=lgx kuvaaja.
Toinen tapa piirtää kuvaaja ns. puolilogaritmisesti. Siinä I-akseli (x)on logaritminen ja L-akseli lineaarinen. Koska lg1=0, lg10=1, lg100=2, lg1000=3 jne, saadaan asteikko muistuttamaan lineaarista asteikkoa. Nyt vaan väli 0-1 vastaa väliä 0-10, 1-2 väliä 10-100, 2-3 väliä 100-1000 jne. Tässä koordinaatistossa kuvaaja on suora.