tulisalamanterista

kysyn vain seuraavaa

Eräs kaverini väitti että on olemassa kokonaan vedessä eläviä tulisalamantereita.
Jos oikein itse muista niin tulisalamanterit ovat huonoja uimaan eivätkä mene kokonaan veteen edes lisääntymistarkoituksessa.
Toukat kylläkin elävät vedessä.
Siis onko tulisalamanterilla neonteniaa.

2

403

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joonas @ Sammakkolampi.net

      Neoteniasta en muista (enkä just nyt parista kirjasta katsoessani löydä) tämän lajin osalta mistään lukeneeni mainintaa. Mutta Arnoldin Reptiles and Amphibians of Europe (Princenton University Press, 2002) kertoo sivullaan 32 (suomeksi vapaasti käännettynä) että "poikkeustapauksissa laji voi olla akvaattinen korkealla vuoristossa eläessään." Oletan että tässä viitataan "normaaleihin" aikuisiin eläimiin, ei neoteniaan.

      Kyse on todellakin erittäin poikkeuksellisesta korkeiden olojen erikoistapauksesta, valtaosa lajia käsittelevästä kirjallisuudesta ei asiaa edes mainitse. Pääasiassa tulisalamanterit eivät juuri avovedestä välitä.

      Aika usein törmään tilanteisiin, joissa "tulisalamanteri" ja "tulilisko" menevät ihmisillä sekaisin. Näistä jälkimmäinenhän on vahvasti akvaattinen. En väitä että juuri tässä tapauksessa olisi kyse sekaantumisesta, mutta näin yleisenä mainintana kerrottakoon tämäkin.

    • ÄssäMix

      ehkä sellanen voi olla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1626
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      133
      924
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      752
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      45
      462
    Aihe