Olen konepajalla siivoojana. Huolettaa että mitkä työt saattaa olla haitaksi raskaudelle?! :-/ Siivous on niin konttooreiden kuin tuotannon puolenkin siivousta. Hallit ajetaan harjakoneella epätasaisilla lattioilla minkä seurauksena kyyti on "aika" rajua. Äkilliset tärähdykset ja iskut ovat aika kovia... Siiivousaineet ovat tuotannon puolella syövyttäviä ja voimakkaita muutenkin. Melu levyhalleissa on aika kova,mutta itse pystyy suojautumaan kuulosuojaimilla mutta mitenkäs on lapsen laita?! Jätesäkit painavat joskus melkoisesti,joten onkohan mitään painorajaa olemassa? Myös olen kuullut että vahauksia ei saisi raskaana ollessa tehdä. Pitääkö paikkansa?! Juuri nimittäin tuli käsky että tarvisi joku viikonloppu mennä,mutta itse ajattelin kyseisestä työstä kyllä nyt kieltäytyä. Ehkä tämä ei oikein tänne palstalle kuulu,mutta ajattelin josko kellään olisi omakohtaista kokemusta tai asiasta parempaa tietoa?! Raskauteni on alkuvaiheessa,9 0 olisi meneillään. Huolestuttaa vaan... :-(
Siivoustyö ja raskaus
Janetsky82
71505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen myös siivooja ammatiltani, tosin enemmänkin kerroshoitajana. Työ oli fyysisesti rankkaa. Jäin sairaslomalle kuukautta ennen äitiyslomaa. Kannattaa keskustella lääkärin kanssa, ja miettiä miltä itsestä tuntuu tuo työ. Melusta en usko olevan haittaa vauvalle, mutta vahaukset kannattaa jättää väliin.
Itse kävin automaalaus puolta ammattikoulussa ja olin sitä ennen siivoojana,että että...ite pääsin erityisäippärahalle koska koulussa ne aineet ovat vaarallisia ja mulle ainakin sanottiin että sama on siivous työssä koska siinäkin on liuottimia.Ja kerta siellä on syövyttäviä aineita niin sinuna pyytäisin niistä aineista käyttöturvallisuus tiedotteet ja menisin niiden kanssa lääkärille niin luulempa et pääset erityisäippärahalle jos ne toteaa ne vaaralliseksi.Ja eihän se ole hyväksi jos kerta siinä työssä saat "iskuja" mahan alueelle!ja siinä hakemuksessa menee semmonen kuukausi että sitä ennen saat saikkua siihen asti et päätös tuleepi.
Jos tuntuu yhtään siltä että ei ole hyväksi olla siellä niin eikun töppöstä toisen eteen.Ainahan kannattaa yrittää!!
Toivottavasti tästä oli jotain apua edes!!
Oikeen mukavaa odotusta!
Mistä ihmeestä ihmisille tulee asenne "aina kannattaa yrittää sairauslomalle"?!?! Sairausloma on tietenkin paikallaan silloin kun se on OIKEASTI tarpeen, ärsyttää tuollainen.
ja alkuperäisen kannattaa selvittää noiden käytettyjen liuottimien sun muiden merkit ja vaarallisuus. Joitain poikkeuksia lukuunottamatta siivoushommissa voi olla raskauden aikana ihan normaalisti
en ole kyllä kannustanut jäämään sairaslomalle vaan erityisäippärahalle jos ne liuottimet ovat vaarallisia.
Ja siksihän laitoin et koittaa hommata ne käyttöturvallisuus tiedotteet joissa selviää nuiden aineiden sisältö että ovatko vaarallisia/haitallisia eli jos ovat niin silloin niiden kanssa ei saisi olla tekemisissä!
Itsehän tosiaan jäin ihan oma tahtoisesti pois koulusta mutta lääkäripä ei antanut siellä olla kun kuuli mitä puolta opiskelin vaikka jäljellä oli vaivaset puoli vuotta!!
Otin tänään töistä käyttöturvallisuustiedotteet mukaan. Ajattelin ottaa ne mukaan tortaina neuvolaan ja kysäistä asiasta siellä. Eihän ne mitään "lisääntymisterveydelle vaarallisiksi"-merkittyjä ole mutta esim. voimakkaasti syövyttäviä, ärsyttää hengityselimiä, ärsyttää silmiä, vakava silmävaurion vaara, höyryt voivat aiheuttaa uneliaisuutta, kehittää myrkyllistä kaasua hapon kanssa, helposti syttyvää ja vahanpoisto-aineessa oli mm. et terveydelle haitallista hengitettynä. No nähtäväksi jää mitä niistä sanotaan... Sitten olisi ainakin yksi huolenaihe vähemmän,jos niistä ei raskausaikana mitään haittaa olisi. Aika voimakkaita aineita vaan ja päivittäin käytössä... :-/
yvä että otit ne!
Mut tulipa mieleeni että ei niitten tarvikkaan olla lisääntymisterveydelle vaarallisia..Kun olin maalaus puolella niin siellähän on nämä maalit,kitit tms niin ne on kanssa esim.haitallisia hengitysteitse hengitettynä ja siellähän käytetään suojaimia mutta silti lääkärin mielestä ei ole TODELLAKAAN hyväksi niitä hengittää!!
Että jos tuolla sinun työpaikalla on syövyttäviä ja tuommosia mitä sanoit niin kyllä ne nekin on hengitettynä vaarallisia sille sikiöllekkin!
Mut kysyhän ihmeessä!!!
sanoivat noista vahanpoisto aineista ja muista kemikaaleista?