pääsisin synnytysosastolle hoitamaan vastasyntyneitä vauvoja. Ei siis välttämättä sairaita, vaan ihan vaan kaikenlaista vaipanvaihtoa, syöttämistä jne.? Mihin kouluun pitäis hakee? Ennen ammatti oli lastenhoitaja, mutta miten sinne nyt pääsee, minkä ammatin kautta?
mikskä mun täytyy opiskella, jotta
Ronja
4307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
?
tarkoitat varmaan lähihoitajan tutkintoa, tai sitten korkea asteella sairaanhoitajaa?
oon ihan pihalla, ku opo sano et pitäs lukee sairaanhoitajaks ja erikoistua sitten lapsiin... mutta jossain esitteessä luki että ennen se ammatti oli nimeltään lastenhoitaja ja nykyään vaan lähihoitaja...?!!
Eli, ainakin yleisellä tasolla on seuraavasti:
Jos menet AMK:hon, josta tulee sairaanhoitaja, suuntautumisvaihtoehtoja on yleensä akuutti, perioperatiivinen, geriatrinen, lapset.. Eli sitten sun pitää suuntautua lapsiin. Lähihoitajan nimikkeeseen on yhdistetty lastenhoitajan tutkinto. Eli 2 vuotta perustaa ja sitten 1 vuosi erikoistumista lapsiin ja nuoriin;-) AMK:hon vaaditaan lukiopohja tai ammatillinen 3 vuotinen tutkinto, lähihoitajaksi suoraan peruskoulusta;-) Toivottavasti selventi;-)