mikä sääntö tämä on. olen siitä näistäkin keskusteluista lukenut, että ensi vuonna ei mene auto katsastuksesta jos on ihan vaan miten pienikin halkeama tuulilasissa?
Miksi eräs purkamon johtaja ei tiennyt siitä mitään, vaikka näiden asioiden kanssa joka päivä on tekemisissä?
onko tämä vain huhupuhetta vai miten asia oikeasti on tietääkö kukaan?
Miksi eräs purkamon johtaja ei tiennyt siitä mitään, vaikka näiden asioiden kanssa joka päivä on tekemisissä?
onko tämä vain huhupuhetta vai miten asia oikeasti on tietääkö kukaan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
,mutta asiahan selviää kun vie auton katsastukseen.
Oikeassa olet. Tuulilasi on osa kantavaa rakennetta. Ei saa olla minkäänlaista halkeamaa.
Tulee menemään kymmeniätuhansia laseja vaihtoon.
miksi tästä ei ole ilmoitettu,ainakaan täällä (viitasaarella) kohtahan vuosi vaihtuu?
Autonvalmistaja päättää onko liimalasi osa auton kantavaa rakennetta vai ei, joten osassa autoista hylky tulee kun liimalasi on halki osassa ei vaikuta mihinkään.
kumitiivisteellä kiinnitetyissä laseissa ei halkeama aiheuta hylkyä jollei ole näkökentässä.
Konttoreilla on ohjekansionsa joissa on mallikohtaiset katsastusohjeet kaikille "yleisille" automalleille joita suomessa liikkuu, joten pyytäkääpä katsastusinsinööriä tarkistamaan kansiosta kuuluuko omassa autossanne liimalasi kantavaan rakenteeseen vai ei. Valmistajan ilmoitus ratkaisee.