ASPia kannattaa tietenkin käyttää jos on tykästynyt mikkisoftaan ja JSP:tä jos javaan, mutta noin yleisesti, kumpi on "parempi"?
Vastaukset 5
- Excelit.fi
Molempia olen käyttänyt kuten myös ASP.NET-teknologiaa, ja jos noita kahta pitää verrata niin sanoisin että JSP on parempi. JSP on enemmän "oikeaa" ohjelmointia ja monipuolisempaa koska siinä pystyy käyttämään Javan oliomallia, ASP taas on skriptikoodia.
- Henkka R
>kuten myös ASP.NET-teknologiaa
Et näköjään ole sitten käyttänyt sitä .NET- teknologiaa. Se on kaikilla saroilla sekä kieleltään uudistetumpi, että nopeampi kuin tuo Java Server Pages.
Jopa ASP:n uusimmassa versiossa on luokkamalli, mutta etkai siihen nyt javaa enää vertaa? - Excelit.fi
Henkka R kirjoitti:
>kuten myös ASP.NET-teknologiaa
Et näköjään ole sitten käyttänyt sitä .NET- teknologiaa. Se on kaikilla saroilla sekä kieleltään uudistetumpi, että nopeampi kuin tuo Java Server Pages.
Jopa ASP:n uusimmassa versiossa on luokkamalli, mutta etkai siihen nyt javaa enää vertaa?Ilmeisesti ymmärsit siltä osin väärin, että olisin verrannut ASP/ASP.NET vs JSP. siitä ei ollut kyse. Kuten otsikossakin lukee, tässä oli kyse ASP- ja JSP-teknologioiden vertailusta. ASP.NET on aivan eri asia, koska nimien samankaltaisuudesta huolimatta ne eroavat niin paljon toisistaan ettei ASP.NETtiä voi edes laskea ASP-teknologiaksi. Ehkä alkuperäisen kysymyksen tarkoitus olikin nimenomaan vertailla ASP/ASP.NET vs JSP, itse ymmärsin asian toisin.
Jos tehdään vertailua ASP/JSP/ASP.NET niin silloin toki paras vaihtoehto on ASP.NET koska siinä JSP:n oliomalli on viety vielä vähän pidemmälle .NET Frameworkin ansiosta. Myös se tosiseikka, että aspx-sivujen ohjelmallisen osuuden voi tehdä sekä C#- että VB.NET ohjelmointikielillä lisää ohjelmoijien valinnanvaraa.
Yhteenvetona, jos vertailu tehdään tasolla ASP vs JSP niin silloin sanoisin JSP, jos taas ASP vs JSP vs ASP.NET niin silloin toki ASP.NET. Eli asia riippuu siitä mihin vertaa. - säätäjä
Excelit.fi kirjoitti:
Ilmeisesti ymmärsit siltä osin väärin, että olisin verrannut ASP/ASP.NET vs JSP. siitä ei ollut kyse. Kuten otsikossakin lukee, tässä oli kyse ASP- ja JSP-teknologioiden vertailusta. ASP.NET on aivan eri asia, koska nimien samankaltaisuudesta huolimatta ne eroavat niin paljon toisistaan ettei ASP.NETtiä voi edes laskea ASP-teknologiaksi. Ehkä alkuperäisen kysymyksen tarkoitus olikin nimenomaan vertailla ASP/ASP.NET vs JSP, itse ymmärsin asian toisin.
Jos tehdään vertailua ASP/JSP/ASP.NET niin silloin toki paras vaihtoehto on ASP.NET koska siinä JSP:n oliomalli on viety vielä vähän pidemmälle .NET Frameworkin ansiosta. Myös se tosiseikka, että aspx-sivujen ohjelmallisen osuuden voi tehdä sekä C#- että VB.NET ohjelmointikielillä lisää ohjelmoijien valinnanvaraa.
Yhteenvetona, jos vertailu tehdään tasolla ASP vs JSP niin silloin sanoisin JSP, jos taas ASP vs JSP vs ASP.NET niin silloin toki ASP.NET. Eli asia riippuu siitä mihin vertaa.Pelkkä kielen oliomalli ei ratkaise teknologian paremmuutta. Pitäisin erittäin merkittävänä myös sitä, millä alustoilla järjestelmää on mahdollista käyttää. Sitoutuuko valinnan tehdessään Windows-serverikierteeseen hamaaseen tulevaisuuteen, vai saako homman toimimaan melkein millä tahansa käyttiksellä.
- moneytalksbswalks
säätäjä kirjoitti:
Pelkkä kielen oliomalli ei ratkaise teknologian paremmuutta. Pitäisin erittäin merkittävänä myös sitä, millä alustoilla järjestelmää on mahdollista käyttää. Sitoutuuko valinnan tehdessään Windows-serverikierteeseen hamaaseen tulevaisuuteen, vai saako homman toimimaan melkein millä tahansa käyttiksellä.
...että höpsistä poijjaat, raha tehdään Mikkisoftan tuotteilla johtuen aika pitkälti nopeasta tuotekehityssyklistä kiitos mm. .NET Frameworkin ja Visual Studion loistavan iden ja muiden työkalujen. Ja tuo alkuperäinen kysymys on 'obsolete', eihän uusia projekteja asp:illa ole aloitettu vuosiin, kyllä se on vähintään viimeiset viisi vuotta ollut asp.net joka rulaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6171633Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44887Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl487753Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14743- 45672
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30566- 32543
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE161498