Moikka! en ole ollenkaan varman onko tämä oikea paikka kysyä tätä asiaa. otin selvää että arabian kieltä voidaan kirjoittaa oikealta vasemmalle ja ylhäältä alas. Olen löytänyt netistä sivun joka kääntää tekstin englannista-arabiaksi. Teksti tulee tällöin vaakasuoraan. Tulee kysymys halua tekstin pystysuunnassa käännänkö ko. teksti kuinka päin. oikea vai vasen puoli ylös? toivottavasti edes joku ymmärsi mitä tarkoitan.
arabían kirjoittaminen
4
441
Vastaukset
- vast882
Voitko kertoa minullekin nettiosoitteen, missä tuo käännösohjelma on?
Normaalitekstissä (esim. uutisteksteissä) arabiaa kirjoitetaan oikealta vasemmalle. Ylhäältä alas kirjoittaminen on varmasti mahdollista, mutta silloin kirjaimia ei voi sitoa samalla tavalla kuin vaakasuoraan kirjoitettaessa. Eli monet arabian kirjaimet kirjoitetaan hieman eri tavalla riippuen siitä, onko kirjan sanan alussa, keskellä vai lopussa.
Jos välttämättä haluat tekstin pystysuoraan, on tietenkin oikea puoli ylhäällä, koska siitähän se lause alkaa. Mietin kyllä kovasti, miksi haluat tekstin ylhäältä alas ... No, asia ei tietenkään minulle kuulu. ;D Mitään asiasta tietämättä, voisiko kyse olla vain rivijärjestyksen ilmoittamisesta. Merkit oikealta vasemmalle, rivit ylhäältä alas. (Voisihan ne olla nousevastikin, periaatteessa).
Jos aidosti haluat kirjoittaa
n
ä
i
n
n
i
i
n
luulen, että arabian merkit tulevat ihan samalla tavalla kuin nämä latinalaisetkin merkit. Tuskin tulee kuitenkaan useampia sarakkeita samalle sivulle?- en ole
kuullutkaan, että kirjoitettaisiin myös ylhäältä alas....arabian kirjoitustaitoisena täytyypi sanoa, että olisi myös hieman hankalaa..
- sakina
Kyllä arabiaa kirjoitetaan ylhäältä alas, kuten suomeakin. Siis rivit tulevat siihen järjestykseen, että ne luetaan ylhäältä alas. Mutta ei siis
n
ä
i
n
missään nimessä. Kirjoitus näyttäisi tältä
no ässät
ikkremise ellunis
luet vain oikealta vasemmalle, muuten kuten eruooppalaisia kieliä yleensäkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2111648Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1401404- 541143
- 581053
- 721005
- 106932
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva53926Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53860- 82840
- 31774