Minkälaisia vaatteita AKK valmistumisjuhlaan

Minkälaisia vaateita suosittelette iskälle kun lapsoset valmistuvat AKK.

Ollaan vain normaalina yleisönä,
siis

puku ja valkoinen paita,

pikkutakki yms.,

vai siisti villapaita ja paita.

Juhlia on kierretty, mutta ensimmäinen tämänlainen,
aina jännitän ja aina on tullut pukeuduttua liian vanhanaikaisesti.
6414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ja t-paita.

Niillä on selvinnyt kymmenvuotiasta asti, ja tyyliä en vaihda, vaikka linnan juhliin pitäis mennä.

Ja jos ei käy niin minua ei näy. ;)

Äänestä

Pukeutuminen riippuu siitä, mikä on yleensäkin tyylisi pukeutumisen suhteen. Siisti asu on ihan jees.

Juhlaan osallistuvat kunnioittavat "juhlakaluja" pukeutumisellaan. Olen seurannut useitakin vastaavia juhlia ja huomannut, että tyyliä on monenlaista. Toisilla on päällä puku ja valkoinen paita, toisilla pikkutakki kauluspaitoineen ja on niitäkin, jotka pukeutuvat vapaamuotoisemmin.

Tyyli on siis melko vapaa. Tärkeää on, että tyyli on sinulle luonteva. Resuiset farkut tai likainen asu yleensä eivät kuulu tämän tyyppiseen juhlaan.

Onnea iskälle, nämä hetket ovat tärkeitä koko perheelle.

Äänestä

Kunhan siisti asu. Ei lenkkivaatteissa ja iänikuisissa farkuissa mennä nuorten valmistujaisiin, on sikseen tärkeä juhla. Pitää olla ylpeä lapsistaan ja kunnioittaa heidän uurastustaan.
Onnea ja menestystä valmistuville nuorille!

Äänestä

Lapselle tärkeä ja vanhempien pitäisi osoittaa, että arvostaa lapsen suoritusta.

Suorat, siistit housut, poolo/paita ja pikkutakki. Siisti puku (housut ei kiillä ja prässit kohdalla) paita ja skraka. Farkutkin käy, kunhan on uudet ja siistit (ei lönköttävät), siihen sitten poolo ja pikkutakki. Muista yhteen sopivat värit. Muista kengät, lankatut ja yhteensopivat asun kanssa. Vielä lisäksi, jos on pitkä ulsteri ja kaulaliina. Hiukset puhtaat ja siistit ja vielä hyvän tuoksusta partavettä....

Nykyään ihmiset pukeutuu miten sattuu. Samalla tavalla joka paikkaan. Minusta se on loukkaus juhlakalua kohtaan ja sen lisäksi myös muita juhliin osallistujia kohtaan.

Äänestä
  • Ei tarvitse olla valkoinen paita. Esim. sininen paita on ihan hyvän näköinen tai vaikka raidallinen, jos sopii muihin väreihin.

    Äänestä

  • vielä edelliseen viestiini kirjoitti:

    Ei tarvitse olla valkoinen paita. Esim. sininen paita on ihan hyvän näköinen tai vaikka raidallinen, jos sopii muihin väreihin.

    joku mainitakin, että juhliin siisti asiallinen asu, jolloin tavallaan kunnioitetaan valmistuvia.

    Itse laittaisin kauluspaidan, puolitakin ja krakun kaulaan, mutta voihan sitä mennä puvussakin.

    Pukeutuahan voi eri tavoin tyylikkäästi, mutta aika usein näkee näitä villatakki hemmoja ilman tyylitajua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


iskä. kirjoitti:

Minkälaisia vaateita suosittelette iskälle kun lapsoset valmistuvat AKK.

Ollaan vain normaalina yleisönä,
siis

puku ja valkoinen paita,

pikkutakki yms.,

vai siisti villapaita ja paita.

Juhlia on kierretty, mutta ensimmäinen tämänlainen,
aina jännitän ja aina on tullut pukeuduttua liian vanhanaikaisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu