Tämä sjoda palsta kun näyttää olevan oikea lastentarha niin pyytäisin oikeasti asiallisia kommentteja ja mielellään kokemuksia Skodan sedan RS mallista. Olen käynyt katsomassa autoa liikkeessä, hieno auto on, hieman laatuvaikutelma jännittää, olen lukenut testit jossa skoda on pärjännyt hienosti! Testit ovat testejä, kertovat jotain mutta niitä ei kuitenkaan kannata sokeasti lukea. Jokaisella testaajalla kun on omat mielipiteet kyseessä aika pitkälti.
Asiallisia kommentteja Skoda RS?
Kiinnostaisi kaupat
487179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
jos fyrkat ei riitä Audiin, mutta silti olisi tarvetta päästä liikenteeseen kyykyttämään rupusakkia, ni eiku skodan ostoon.
kumpaankaan?
valinta on Skoda RS. Tehty samoista osista kuin Audi,saa alleen vain pakjon edullisemmin. Ominaisuudet ovat samat kummassakin, johtuu samoista alustan osista. Suosittelen Skodaa.
Täytyy vielä puolisen vuotta ajella tolla 2002 mallin 2.0D4 Avensiksella ja sitten vaihdan ihan uuden RAV4:sen.
henkilökohtaisia valintoja. Itse en Toyotalla halua ajaa, vaikka olisi kuinka luotettava tahansa.
Taidat olla hieman keskenkasvuinen, kun ajattelet tuolla tavalla"ketä tuolla tiellä pitää oikein kyykyttää"? Ei maantie ole mikään leikkipaikka kenellekkään. Tarkistappa asenteesi autoiluun.Sinulle voi sattua vammautuminen tai jopa hengenmeno tuolla ajotyylillä, jota ilmeisesti harrastat.
15tkm mittarissa ja alla rs farkku. Ei ainakaan itselläni ole mitään pahaa sanottavaa. Auto on toiminut täydellisesti.
Riippuu mitä autolta hakee. Aikaisempi autoni oli A4 sedan 1.8T s-line -03 ja kyllä se käänsi enemmän päitä kuin tuo octavia, mutta rehellisesti sanottuna lisäpotku (ehkä olen hiukan lapsellinen kun pääsen auton rattiin) tuntuu kivalta ja nuo kääntyvät päät eivät vaikuta auton ostooni.
Audin kohdalla ihmiset katselevat kyllä ja kaikki tietävät millainen auto on kyseessä. Octavialla törmää muutaman päivän välein tilanteisiin että tulet kohti autoa ja joku (yleensä 40 ikäinen mies) kiertelee autoa ja ihmettelee. Kun pääset autolle niin alkaa varovainen kysymyssarja:
- Onkos tää sun?
- Millanes auto tää on? Onko hyvä?
Itselläni on vakiovastauksena aina tuo "no olen minä ainakin ollut tyytyväinen" ja vastauksena tulee lähes poikkeuksetta takaisin (ehkä kohteliaisuudesta tai sitten jostain muusta syystä) "niin no täähän on jo ihan sama ku volkkari".
Eli autona ei omasta mielestäni mitään vikaa; ei häiritse rengasmelu, on tilaa vähintäänkin tarpeeksi, softapäivityksen jälkeen tehoakin riittää sopivasti, ajoasento on toistaiseksi paras mitä olen löytänyt (makuasioita) ja sisustus on aivan toista maata kuin pykälää vanhemmassa mallissa.
Eli lyhyesti:
Skodan statusarvo on kokonaan eri asteikolla kuin Audin, eli jos sitä haet - älä osta
Jos status ei ratkaise ja jaksat vastata uteluihin niin RS on hyvä ostos. Hinta/laatu suhde kohdallaan.
Jos ko. kärry kääntää päitä sen enempää kuin RS:kään, niin ihmettelen! Noitahan on parkit pullollaan!
Noita uusia versioita alkaa olla joka paikassa. Vanhempia ei niin paljoa. Nyt tuntuu olevan trendi että autoon saa sport paketin päälle jossa tulevat listat, helmat ja merkit.....
Jos haluat nimenomaan sitä, että auto vaikuttaa arvokkaalle ja herättää huomiota niin esim. juuri avomersu tai avobemari on Suomessa takuuvarma valinta, ja on ihmisten mielissä ja silmissä jo aivan omassa luokassaan olevia autoja, joihin tavalliset pulliaiset eivät pääse kiinni. Tosin Z3 bemari on niin käppänän ja jotenkin kuitenkin halvemman oloinen että se ei aivan sillä lailla herätä huomiota kuin esim. Z4 avona (jonkun verran herättää kunnioitusta Z4 myös Coupena), Z3 on lisäksi rättikatto päällä varsin onnettoman oloinen. Sitten mersun SLK sen sijaan herättää erittäin paljon huomiota, koska kolmisakarainen tähti keulalla ja tyylikäs avoauto on yhdistelmänä ihmisten mielissä "miljoonan markan auto". Muutenkin autojen kanssa on eroja: tiedän yhden kaverin joka toi Saksasta vm 1985 W124-korisen mersun 300 koneella ja vei sen Demecin pajalle laitettavaksi, vuonna 2000 autoa luultiin uudeksi. Harvaa muuta autoa ihmiset luulevat 15-v. vanhana ihan uudeksi autoksi...
...ainakin mun ajotyylilläni.
Kun ajelee samalla tavalla, niinkuin firman Audilla totuin ajamaan: sporttisia vilkuttomia ohituksia, aina reilua ylinopeutta, muutenkin agressiivisella ajotyylillä.
Hyvin on kotipoliisit RS:n huomanneet, valot välkkyy ahkerasti.
Minä vaan myhäilen tyytyväisenä tehokkaan ja tilavan Skodan ratin takana.
On muuten taittunut 10tkm:iä viattomasti ja mukavasti, huoltovälikin mukavan pitkä.
Kuka pahvi luulee 2000-luvulla W124-koppasta mersua uudeksi?
vm 1985 W124-korinen mersu maalattuna metallinhohtovihreäksi ja tuunattuna huomaamattomasti hyvällä maulla korisarjoin ja uusin valoin ja isoin vantein ja kylillä puhuttiin, että se ja se meni nyt ostamaan vielä ihan uuden mersunkin! Ja mersu vuonna 2000 15-v. vanha Saksan tuontiauto. Toki virheettömässä kunnossa ja todella upea ja huomattavasti enempi kylillä pyöriessä herätti huomiota kuin yksikään uusi Skoda RS.
että millä kylillä pyörit, jos -85 mersu herättää siellä huomiota ja ihastusta?
Olen kuvitellut, että etelän kasvukeskuksista raahataan ihan liikaa rehellisten veronmaksajien varoja kaiken maailman kainuitten tekohengittämiseen. Asianlaita ei taida olla tämä, jos kerran jumalauta ihastellaan jotain 20 vuotta vanhaa meseä. Kaiken huipuksi luullaan vielä uudeksi, ei helv... eivätkö ole uudempaa korimallia koskaan siellä nähneet??
Lisää rahaa junteille ja heti!!!
Niin, siis siinä on nyt se, että OSA porukasta, joka autoista yleensäkin jotain tietää, niin tietää, että W124-korinen voi olla uusimmillaan 5v. vanha eli vm1995 v. 2000. Mutta eipä tuo "porukka" kylillä ole keskimäärin mitään autoasinatuntijoita! Siis sanotaanko, että otetaan satunnaisotannalla 50kpl 40-vuotiaita naisia jostakin n. 30.000 asukkaan kaupungista, vaikkapa Kouvolasta ja kysytään että kuinkas uusi on tämä Mercedes-Benz. Sitten jos kyseessä on virheetön tuunattu maalattu 1985 W124, niin moni sanoo varmasti että "2 vuotta" tai "ihan uusi".
Sitäpaitsi Mersu on se Auto isolla A:lla kuitenkin edelleen, merkillä on huomattava status-arvo ja lienee eräs maailman tunnetuimpia automerkkejä ja jos jotakin tuotetta verrataan muihin niin siitä puhutaan "mersuna". Siis esim. kerran olin hankkimassa stereo-kuulokkeita ja hifi-liikkeen mainoksessa oli "STAX - kuulokkeiden Mercedes-Benz"
Mikä muu tuotemerkki pystyy vastaavaan?
Enpä ole nähnyt "Thomson - digiboksien Skoda"
tai jos olisi, niin sitten mainos puhuisi tuotettav vastaan, mielikuva tuotteesta olisi, että kyseessä on halpis-digiboksi tai vastaavaa.
Niin, palatakseni alkuperäiseen aiheeseen: Asiantuntijakaan ei erota tällaisessa tapauksessa päällepäin vm 1985 tai vm 1995 W124:ää, jos se on rakennettu hyvin. Sitten vielä se, että tosiaan "kansa" ei tiedä Mercedeksen mallisarjoista sen kummemmin eikä sen tarvitsekaan tietää, tietävät vain että kyseessä on huomattavan arvokas, kallis ja arvostettu auto, jos joku ostaa mersun, niin sillä on varallisuutta jne.
Eihän autoilijapiireissäkään monet tiedä kovin paljoa paremmin. Tyyliin "se osti sitten tuontimersun, oli kyllä upean näköinen" johon toinen "ai jaa, minkäs mallin osti" ja siihen: "en tiedä, olisko ollut kaks-satanen vai ihan kolmesatanen peräti". Ei noita luokkia tai mallisarjoja tiedä "kansa" ja W-numeroja ei enää osaa usein kuin mersuharrastajat sitten...
tuulipukukansan keskuudessa on: näitä muutamia merkkejä arvostetaan yli kaiken, vaikka todellinen paikka niille olisi paalaamo. Paras minkä olen nähnyt, kun kaveri, jolla oli uudenkarhea Toyota Corolla heitti naapurin juuri ostamasta 80 Audista (oisikohan ollut vm -87), että millä helvetin rahalla sillä on varaa Audiin ? voi perse näitä urpoja !
Täysjärkinen ihminen kyllä näkee että mikä on uusi ja mikä vanha auto. Ei siitä vanhasta mersusta uutta saa vaikka sen merkin kiillottas kuinka kiiltäväksi tahansa. Naurettavia härpäkkeitä nuo ikäloput "tuunatut" autot.
RS kyllä kääntää minun pään ja tuo 1985 W124 mese ei kiinnosta tippaakaan.
H-E-H-E!
Ja mistäköhän johtuu. Kun autossa ei ole mitään muuta "ÄRÄSSÄÄ" kuin muka tehokas moottori. Kääntääkö 1.6 Ocu sun pääs? Oletko huomannut, että kaikki Skodat kääntävät sun pääs? Johtuen siitä, että olet hurmisti.
Huvittavia väitteitä. "RS" kääntää sun pääs, mutta Mese ei kiinnosta pätkääkään. Eihän tässä kiinnostuksesta ollut kyse. Se Mese VARMASTI kääntää sun pääs.
Kukaan täysjärkinen ihminen ei tunnista 1.6 Skodaa ja "RS" Skodaa.
No jos et erota 1.6 Ocua ja RS:ää niin mene silmälääkäriin!
toi alkaa olla jo mesefanitusta korkeimmillaan.. Kyllä se "mese" munkin pään kääntää - poispäin.
Ja aika moni tuntuu kyllä tunnistavan RS:n normi 1.6 ocun rinnalta.
Aika rohkee pelle kun on kanttia sanoa että "VARMASTI kääntää sun pääs" ..oletko koskaan kuullut makuasioista? Toiset tykkää äidistä ja toiset tyttärestä. Ei kaikkia jaksa joku vanha mese kiinnostaa pätkääkään - itseäni ei kiinnosta edes uusi mese. En sano etteikö uusi mersu olisi hieno, siinä ei vaan ole mitään mikä kääntäisi pääni tai aiheuttaisi sen että jaksaisin edes katsoa mitä siellä persuksissa lukee. Enkä yhtään halveksu silti niitä jotka kuolaavat sitä mersua kieli pitkällä. Audin takana ajaessani vilkaisen aina mikä peli on kyseessä ja samaten skodankin.
Seuraavaksi varmaan väität että olen "väärässä" ??
joka teidän kylällä kääntää kaikki päät? Jota luullaan uudeksi autoksi? Piti ihan kaivaa kuva, millainen on tuo ihmepeli.
Ja repesin=DDDD
http://image.nettiauto.com/extra/carimg/1012501_1012600/1012535_b_4582be9d4a5a43e8.jpg
Jos maskista ja perseestä poistetaan räsän logo ja ei katsota jarrusatuloiden väriä, niin miten se ero tavalliseen 1.6 näkyy??
Kysyn kun en tiedä.
ja skodisteja lukuunottamatta 99 % muistakaan autoilijoista ei tiedä. Veikkaan, että 98 % muista autoilijoista ei edes tiedä tuollaista RS-mallia olevankaan. Huvittavaa, että sellainen on yleensä tehty. Mutta onhan sitä muillakin halvoilla ja huonoilla merkeillä ollut tehokkaampiakin malleja.
Audia ja Volkkariakin katsotaan ihaillen mutta Skodaa säälien ja naureksien. On niillä sen verran iso ero. En aja millään VAG-merkillä mutta Passatia harkitsen. Tuollaista rumaa wannabe-Volkkaria en edes harkitse ja kiihkoskodistien lapsellinen käytös on omiaan lisäämään vastenmielisyyttä.
Pitää taatusti kutinsa. Ei noita skootia erota toisistaan mitenkään, nooh... ehkä ne 80- luvun takapotluiset oli jotenkin paremman näköisiä kuin nämä New Skodat. Nämähän on ihan vanhan Ladan näköisiä, olikos se seittemän yli yheksän (2107) Lada prikulleen samanlaisella maskilla? Tainnut VW- konserni ostaa vanhan neukkulan ylijäämä osat ja laittanut ne skootaan.
Kyseiseen autoon oli siis vaihdettu korisarjan puskurit eteen ja taakse, helmat samaten korisarjasta, valot vaihdettu ja madallettu, isot vanteet ja tummat lasit ja maalattu uudestaan metallinhohtovihreäksi. Auton rakentaminen maksoi Demecillä enemmän kuin maksaa 4 vuotta vanha Skoda Octavia 1.6
tällä palstalla. Eivätkö Skoodan ostajat arvosta korin jämäkkyyttä ja ulkonäköä lainkaan vaan tyytyvät luiruun vanhan näköiseen koppaan?
ei ole muuta arvoa kuin että se on yhden antiskodaistin mihinkään faktoihin perustumaton mielipide,
ei mitään muuta...
Jos sinä et tunnista eri automalleja ei se tarkoita, että muut olisivat yhtä tietämättömiä.
Älä yleistä ja leiki kaikkitietävää autojeesusta, etenkin kun tietosi ovat vain ja ainoastaan mutua.
monen muunkin ihmisen mielipide. En tunne ainoataan ihmistä joka erottaisi edes Octavia I ja II korimallit toisistaan. Jostain syystä Skoda ei kiinnosta lainkaan autoihmisiä.
Eräs kaverini osti käytetyn Octavian, vuosimalli on -04. En ole muistanut kysyä kumpaako korimallia se on. Hänen veljensäkään ei tiedä kumpiko korimalli se on. Tämä Skoda-mies ei ole pätkääkään kiinnostunut autoista mutta hänen veljensä on. Häntä tosin kiinnostavat hiukan erilaiset autot, ns. laatuautot.
ei sinun tuttavapiirisi ole koko maailma ja koko maailman mielipidevaikuttaja.
Lähinnä teet itsestäsikin yksinkertaisen jos tuttavapiirisi on noin tietämätöntä, vai onko
teillä jokin viherpipertäjäkommunistirinki jossa autot ja autoilu ovat kirosanoja?
Kyllä minun tuttavapiirissäni ja työpaikalla kaikki
jotka ovat kiinnostuneita autoista ja autoilusta tietävät RS:n.
Kyllä minäkin tiedän milloin 328 Ferrarin valmistus loppui tai paljon 335i bemarissa on tehoa,
silti mielenkiintoa riittää myös näille kansansporteille.
Ja ettei kukaan pääse syyttämään skodakiihkoilijaksi voin kertoa että autoni on
Golf GT TDI DSG , 2007. Miksi en ostanut RS Skodaa? No en tarvitse Octavian tiloja, DSG ei saatavana
ja Golf GT on anonyymimpi malli.
Samaa tavaraa kuitenkin...
ja melko suuri osa kavereista on autourheilijoita. Golf GTi:lläkin on tullut ajettua. Tuommoiset Skodat tai Ladat eivät yksinkertaisesti kiinnosta, tätä palstaa luen vain sen takia, että täältä saa hyvät naurut kiihkoskodistien ansiosta.
Skodien erot tietävät lähinnä vain Skoda-kuskit itse, eli ei kannata yleistää niinkään päin.
Hyvän valinnan olet tehnyt, onhan Golf monin verroin laadukkaampi auto kuin Octavia.
Joku täällä pyysi asiallisia mielipiteitä mutta lukekaas näitä. On se hienoa huomata miten tuo RS herättää tunteita. Oli miten oli, skoda RS on erittäin hieno ja sporttinen auto ollakseen kuitenkin perhemallia. Hinta/laatusuhde on kuitenkin huomattavasti parempi kuin esim volkkarilla. Minä taas olen sitä mieltä että volkkari on ylihinnoiteltu roju.
On se hyvä että jotakin jaksaa joku ikäloppu mersu kiinnostaa!! Itseäni ei kiinnosta koko merkki! Sen sijaan Audi, BMW, Volvo, VW ja Skoda kiinnostaa.
Olenihan tosissani! Kertokaa nyt mitkä ULKOISET seikat erottavat RS:n ja normaalin 1.6 MPI:n. Sen verran sain selvää, että Räsässä taitaa olla joku alkaratsa verhoilu normaaliin kangasverhoiluun verrattuna. Mutta ne ULKOISET erot??
Pliis!
Itsellä on ollut Audin A4 1.8t farkkuna ja kävin koeajamassa tuon Skodan RS:n. Ei pääse moittimaan. Juuri nuo audin ja skodan vertaajat on jakamassa lapsellisia kommentteja. Itsellä oli audissa niin paljon sähkövikaa liittyen audioon ja ajotietokoneesee´n että ei taida audikaan olla enää mikään laatuauto.No itselläni on huonoja kokemuksia vastikään audista niin ottaisin mielelläni pienemmällä rahalla tehokkaan ja näyttävän skoda RS:än. ja mitä koeajolla ajelin niin kyllä tuo RS erottuu ilmeisesti kuitenkin massasta niin paljon että kyllä se herätti katseita. Olen samaa mieltä kuin aiemmat eli tuo audi oli jossain vaiheessa ns trendiauto (itsekin erehdyin siihen) ja niitä on parkin täynnä. Ei kukaan jaksa tuijottaa kun joka 5. auto on audi ja turbokoneella.
Itse pidin skodan ajo-ominaisuuksista ja puollan kyllä ostovalintaa.
Itsellä on 30tkm täynnä RS Sedan (tai oikea termi HB) ja yhtään vikaa, tai edes meiltäpahoittavaa ominaisuutta, ei ole ilmaantunut. Ensimmäinen huolto osui 27tkm kohdalle ja öljyt ja suodatinhan siinä tarkastusten lisäksi vaihdellaan.
Se, jotta moottorin vääntöön tottuu nopeasti, niin kesäkelillähän voisi kyllä harkita jo softapäivitystä, talvella siitä ei ole 2-vetoisella mitään hyötytä. Muuta toivottavaa RS:ään voisi olla DSG-laatikko ja 4-veto, mutta näitä ei ole ihan lähiaikoina tietääkseni tulossa, vaan jos tulee, saattaa mennä RS päivitykseen uudempaan versioon.
Lue pitkä stoori osoitteesta www.ultimatevw.com, mukana paljon asiallisiakin kommentteja.
on jokaisen perheenisän unelma-auto: Sportti- ja perheauto samassa kuoressa. Kyllä näitä löytyy muiltakin, mutta mihin hintaan...
>> Muuta toivottavaa RS:ään voisi olla DSG-laatikko ja 4-veto
Nelivetoa tuskin tulee, menee liikaa Audilta myyntiä. Skodahan ei saanut tehdä alkuun edes 2.0 TDI 103kW nelaria. Lisäksi 4-veto skodat myydään korotetulla alustalla, optio, jota Audin tai VW:n omistajista aika harva ottaa. Eli 4-veto skodasta on tehty ei-sporttinen ja työkalumainen näillä valinnoilla.
näyttäisi siltä että 4x4 Octaviasta saa matalamman ja sporttisemman jos haluaa. Eihän siihen tartte kuin tilata alkup. korisarja ja laittaa RS-Octavian iskarit ja jouset sekä 17" tai 18" aluvanteet.
Ei vaan saa 4x4:ään sport-alustaa tehtaalta (eikä edes vakio alustaa). Jälkikäteen voi tietysti asentaa, mutta miten käy tehdastakuun?
jos asennetaan merkkiliikkeessä!
hurmisti perustella ilman kiihkoa, millä tavalla Skodan "RS" on näyttävä auto?
Ymmärrän, että tuo näyttävyydestä puhuminen on osa itselleen ja muille vakuuttelua siitä, että teinhän hyvät kaupat.
Mutta jos Skodan "RS" on näyttävä, millaisia ovat oikeasti näyttävät autot?
Hymyilen lukiessani näitä suurella tunteella ja hurmalla kirjoitettuja kehutarinoita.
Ja ei, hurmistin ei pidä nyt ottaa kantaa minuun tai kirjoitukseeni henkilökohtaisesti, vaan vastata asiallisesti kysymykseen: Millä tavalla Skodan "RS" on näyttävä?
RäSä:ssä on ainakin punaiset jarrusatulat, vanhemmissa vihreät.
Mielestäni Skoda RS on näyttävä auto. Komea korimalli urheilullisine yksityiskohtineen tekee siitä näyttävän. Pitäähän moni BMW:a näyttävänä niin miksei Octaviaakin?
Näyttävyys on katsojan silmissä. Omasta mielestäni tällaiset tehdas -"tuningit", juuri hillittynä, istuvat silmään. Varauksetta en kehu Octavian HB mallin peräpään muotilua, mutta RS:ssä lintulauta keventää kivasti "Jennifer Lopezmaisuutta".
Mielestäni näyttävämpi kuin esmes sisar Golf GTI.
Ja ettei vallan hurmoksena tätä otettaisi, monia, erittäin monia, näyytävämpiä autoja löytyy minunkin mielestäni. RS Octavian sisustus tosin, varsinkin istuimet, aivan kärkeä, mihin olen törmännyt.
Olen samaa mieltä. Ei tarvitse olla mikään S-mese ollakseen näyttävä, juuri tehdasvalmiit "tuunatut" autot tosiaan on juuri näitä näyttäviä pelejä. Monta kertaa tulee ajateltua tien päällä että yksinkertainen tyylikkyys on se paras ja komein. Lumiaurat ja lentokoneet on sitten erikseen.
makuasioiksi?
Pitäähän moni esim Z3 bemariakin näyttävänä ja omasta mielestäni se on yksi rumimmista autoista mitä koskaan on valmistettu.
Kuten sanottu, tuo on todellakin vain minun mielipiteeni ja jokaisella on oikeus omaansa.
Ellen tarvitsisi tilaa autossa ja uusi TT olisi halvempi niin ostaisin ehdottomasti sen tai 350Z nissanin ulkonäkönsä takia. RS4 on myös "näyttävä" peli, mutta on myös "hintava" peli..
Nyt edelleen ajelen 2007 mallin RS farkulla ja mielestäni se on hyvännäköinen. Ja se kenen mielestä se on ruma, saa pitää mielipiteensä ja huudella sitä niin paljon kuin haluaa.. Se ei muuta omaa makuani mitenkään ;)
Itse olen ihmetellyt RS:n suosiota myös! Kai se on tuo konsepti, että se on hillityn näköinen. Ei yhdellä silmäyksellä hirveästi poikkea perusautosta, mutta kuitenkin sen huomaa jos tarkemmin katsoo. Lisäksi tärkein lienee se, että se toimittaa myös sen perusauton tehtävät kiitettävästi (saa myös farmarina). Pieniä mutta aika tärkeitä asioita!
Hieman yllättävää on että farkkumallia myydään suht yhtä paljon kuin huomattavasti tyylikkäämpää HB:tä.
Tyylikkyysero vielä RS:n kohdalla korostuu HB:n tyylikkään spoilerin takia.
Myös tilan vuoksi farkku versio on aika huono peruste valita, sillä käytännössä HB:ssä on yhtä paljon tilaa. Ainoastaan maksimitilavuus on Combissa hieman parempi, mutta sekin ero on vain 200 litraa, kun se yleensä on 300-500 litraa. Normiasenossaanhan tavaratilat ovat samankokoiset.