Mitä on käynyt volvon turvallisuudelle? Miksi volvo mainostaa nyt ajonautintoa eikä turvallisuutta niin kuin aina? Vai eikö nyt volvolla ole kanttia kehua kun ei ole sitä viidettä törmäys tähteä. No itse en juuri painoa anna onko 4 vai 5 tähteä. Minusta se volvo ei kuitenkaan ole koskaan ollut eikä koskaan tule olemaan yhtään sen turvallisempi kuin muutkaan kokoluokassaan.
Volvolla on käsittääkseni maailman uusin ja nykyaikaisin tesaus labra mutta missä on tulokset? Kertokaas edes joku innovaatio jonka volvo on keksinyt ja minkä myös muut merkit ovat ottaneet käyttöön. Jotenkin tuntuu että ne esikuvat tulee edelleen saksasta kuten turvatyyny, ABS, BAS, ESP, SBC. Ai niin eihän volvolla vielä SBC:tä ole. No viiden vuoden päästä sitten.
Volvolla on käsittääkseni maailman uusin ja nykyaikaisin tesaus labra mutta missä on tulokset? Kertokaas edes joku innovaatio jonka volvo on keksinyt ja minkä myös muut merkit ovat ottaneet käyttöön. Jotenkin tuntuu että ne esikuvat tulee edelleen saksasta kuten turvatyyny, ABS, BAS, ESP, SBC. Ai niin eihän volvolla vielä SBC:tä ole. No viiden vuoden päästä sitten.
Vastaukset 17
Vanhimmat
joku yrittää provota teitä volvisteja.
Molemmat, sinä ja tuo pepekyy eksyneet samalta palstalta tänne (vaikka väärässä paikassa minäkin olen) ;)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=95&conference=573&posting=21500000000244278
Onkos se sitten kiellettyä käydä vähän huudattamassa?
kolmipisteturvavyöt.. näyttävät olevan aika yleisiä muillakin merkeillä :)
1944 PV444:n myötä esiteltiin myös ensimmäinen Volvon turvallisuuskeksintö, laminoitu tuulilasi. Samalla esiteltiin toinen, ehkä hieman kyseenalainenkin ominaisuus eli ns. turvakori.
1956 Tuulilasin pesimet
1957 Ensimmäisenä maailmassa Volvo ryhtyi tosissaan panostamaan turvallisuuteen 1950-luvun puolivälissä. Turvavyö kehitettiin yhteistyössä Vattenfallin kanssa ja vuodesta 1957 lähtien sen sai lisävarusteena.
1958 Takaistuimien turvavöiden kiinnittimet
1959 Vuonna 1959 Volvo tarjosi ensimmäisenä autonvalmistajana kolmipisteturvavyöt. Ja ne olivat kaikissa Volvo -malleissa vakiona.
1960 Pehmustettu kojelauta
1965 Jarrutehostin ja paineenrajoitusventtiili
1966 Volvo 144 oli alusta alkaen suunniteltu turvalliseksi. Vankat teräksiset palkit suojasivat matkustajia ja auton katon sisään asennettiin turvakaari. Volvon Amerikan organisaatio järjesti turvakaarista näyttävän havaintoesityksen pinoamalla seitsemän Volvoa päällekkäin. Volvo 144 selvitti USA:n uudet, tiukat turvallisuusmääräykset jo ennen kuin ne astuivat voimaan.
1966 Takaikkunan huurteenpoistin
1966 Ristikkäinen kaksipiirinen jarrujärjestelmä
1966 Törmäysvoimia sitovat rungon osat edessä ja takana
1966 Murronkestävät ovien lukot
1966 Kierähdystangot katossa
1967 Amazonin ja 144:n omistajat pystyivät hankkimaan autoonsa uraauurtavan keksinnön: selkä menosuuntaan asennettavan lasten turvaistuimen. Turvaistuin asennettiin irrottamalla ensin etumatkustajan istuin ja kääntämällä se 180 astetta. Sen jälkeen turvaistuin kiinnitettiin etuistuimeen erityisten kiinnitysnauhojen ja erillisen
selkäosan avulla.
1967 Istuimen turvakiinnitys
1967 Turvavyöt takaistuimella
1968 Niskatuet etuistuimilla
1969 Henkilöautoissa suurin uutuus olivat etuistuinten rullavyöt. Kukaan ei enää voinut valittaa turvavöiden käytön hankaluutta.
1969 Lämmitetty takaikkuna
1971 Turvavyön varoitusvalo
1972 Volvo esitteli turvavyön muistuttajan vakiovarusteena kaikissa malleissaan.Samana vuonna esiteltiin myös takaistuimelle asennetut rullavyöt, ovien lapsilukot sekä hätävikut.
Volvo Experimental Safety Car (VESC)
Volvo päätti rakentaa "liikkuvan testilaboratorion", jossa useampia voimaan tulossa olevia turvamääräyksiä voitiin tutkia samanaikaisesti. VESC:ssä oli useita mielenkiintoisia ja kiehtovia turvallisuusratkaisuja, se selvisi nokkakolaritestistä ja peräänajosta 80 km/h nopeudella ja myös rajusta katolleenajosta. VECS:ssä esiteltiin lisäksi lukkiutumattomat jarrut, automaattiset turvavyöt sekä turvatyynyt, jotka suojasivat matkustajia nokkakolarissa ja takamatkustajia peräänajossa. Ulkonäöltään auto muistutti 240-mallia, joka esiteltiin vasta kaksi vuotta myöhemmin.
1972 Kolmipisteturvavyöt taakse
1972 Lastenturvaistuin
1972 Lapsilukot taakse
1973 Sivutörmäyssuoja
1973 Kokoonpainuva ohjauspyörä
1974 Törmäysvoimia sitovat turvapuskurit
1974 Hehkulamppuilmaisin
1974 Turvavyön merkkivalo/äänimerkki
1974 Kokoonpainuva ohjauspylväs
1974 Valonheittimen pyyhin/pesin
1975 Perään kohdistuvilta törmäysvoimilta suojattu ja eristetty polttonestesäiliö
1975 Varoitusvalot
1975 Pienempi poljinvoimatarve yhdellä jarrupiirillä
1978 Volvo kehitti "väli-ikään" eli turvaistuimeen liian kookkaille ja auton omiin vöihin liian pienille lapsille kohottavan tyynyn, joka nosti lasta siten, että tämä istui auton vöihin nähden sopivalla korkeudella.
1979 Laajakulmainen taustapeili
1982 Turvavyön altaliukumissuoja
1982 Varoitusvalot avoimessa ovessa.
1982 Laajakulmainen taustapeili
1982 Etusumuvalo
1982 Takasumuvalo
1984 Lukkiutumattomat ABS-jarrut
1985 ETC - Electronic Traction Control
1986 Lisäjarruvalo
1987 Turvavyön esikiristimet
1987 Airbag-turvatyyny
1990 Kolmipisterullaturvavyö takana keskellä. Integroitu lastenistuin
1991 SIPS -Volvon sivutörmäyssuoja
1991 Etuturvavöiden automaattienen korkeudensäätö
1992 Etumatkustajan turvatyyny (autoissa, joissa on vasemmanpuoleinen ohjaus)
1992 Törmäysvyöhykkeet
1994 SIPS- sivuturvatyynyt
1995 Lastenistuin
1998 WHIPS, Volvon piiskaheilahdussuoja
1998 IC-turvaverhot
En minä mitään copy paste listaa volvon mainoksesta halunnut. Kysymys kuuluikin että mitä volvo on keksinyt. Listastasi on murto-osa volvon esittelemiä/patentoimia turvallisuus juttuja.
Enkä jaksa koko listaan perehtyä mutta pieniä tarkennuksia. Vuonna 40 mersu esitteli ensimmäisen turvakorin. Mersu aloitti ensimmäisenä maailmassa järjestelmälliset törmäys testit -59. Kaksipiirijarrut on olleet käytössa mersulla ennen -65. Etu ja takasumarit löytyy mersusta jo ennen -76. ABS -79. Airbag ja turvavyön kiristimet -81. BAS, ESP, SBC ensimmäisenä maailmassa. Turvavyö taitaa olla volvon kehitystä, hatun nosto sille.
No joo tappeluhan tästä tulee mutta kuitenkin edelleenkään ei volvon "paremmuus" vakuuta.
Toisaalta nuo SIPS-sivuturvatyynyt, WHIPS Volvon piiskaheilahdussuoja ja IC-turvaverhot on Volvon kehittämiä ja varmaan joskus tulee olemaan yhtä yleisiä kuin turvavyö. Ne airbagit ja ABS:tkin ovat olleet silloin alussa vain S-sarjan Mesessä kun Volvoon ne on saanut huomattavasti kohtuullisempaan hintaan.
Ne airbagit ja ABS:tkin on kyllä volvon kehittämiä.
Vastaukseksi(ja lisäykseksi) siihen kun kysyit, että mitä volvo on itse kehittänyt.
1972 Volvo esitteli turvavyön muistuttajan vakiovarusteena kaikissa malleissaan.Samana vuonna esiteltiin myös takaistuimelle asennetut rullavyöt, ovien lapsilukot sekä hätävikut.
Volvo Experimental Safety Car (VESC)
Volvo päätti rakentaa "liikkuvan testilaboratorion", jossa useampia voimaan tulossa olevia turvamääräyksiä voitiin tutkia samanaikaisesti. VESC:ssä oli useita mielenkiintoisia ja kiehtovia turvallisuusratkaisuja, se selvisi nokkakolaritestistä ja peräänajosta 80 km/h nopeudella ja myös rajusta katolleenajosta. VECS:ssä esiteltiin lisäksi lukkiutumattomat jarrut, automaattiset turvavyöt sekä turvatyynyt, jotka suojasivat matkustajia nokkakolarissa ja takamatkustajia peräänajossa. Ulkonäöltään auto muistutti 240-mallia, joka esiteltiin vasta kaksi vuotta myöhemmin.
Tota noinaa. Mercedes esitteli ABS jarrujen prototyypin vuonna -70. Samana vuonna USA:ssa otetaan viranomaisten käyttöön Mercedesksen menetelmät kaato kokeissa. Vuonna -71 aloitetaan myös muualla maailmassa ESV -ohjelmat. Mersun ESV -autossa oli silloin turvatyynyt, turvavyön kiristimet ja voiman rajoittimet. Daimlerin insinöörit jättävät patenttihakemuksen turvatyynyistä samana vuonna.
Ja ESP oli vakiona kaikissa mersun malleissa ja monissa saksalaisissa ennen kuin volvon vastaavaa järjestelmää oli saatavana edes lisävarusteena. SBC jarruja ei volvolla edes ole. Vielä.
No nyt tartuimme näihin vuosilukuihin mutta edelleen, volvo ei ole eikä koskaan tule olemaan yhtään turvallisempi auto kuin muutkaan. Maailman parhaat autot on tehty ja tullaan aina tekemään saksassa. Volvolta puutuu edelleen se viides tähti ja volvolla ei ole kanttia mainostaa turvallisuutta vaan ajo nautintoa. Ja lisäksi, turvallisessa autossa ei tarvitse olla kuin se yksi tähti.
Kyllä mä ainaki kuulen Volvon mainoksissa aina että: "... ja yksi maailman turvallisimmista..." mut mä kai kuulen sit vaa omiani, se musiikkiki on kyl todella hyvä btw. :)
Juu se mainosbiisi on kyllä hyvä! Mäkin tykkään. Ja onhan se niin, että Volvollakin pitäs olla jokaisessa mallissa se viides tähti kun niissä kaikissa on se turvavyön muistuttaja.
Mitä hyötyä niistä SBC-jarruista on? Ei näytä paljoakaan olevan kun Bemut pysähtyy paremmin ilman...
Ja riita poikki! Mersu eikä Volvo eivät ole hauskoja ajaa, joten miksi kukaan sellaista alunperinkään haluaisi? Outoa kun kolarointi on auton paras ominaisuus.
Jonkun niitä kolarointi ominaisuuksiakin on kehitettävä kun tollaiset bemukuskit aiheuttavat niitä kolareja ylimielisellä asenteellaa.
Samaa sanottiin aikanaan kun ABS jarrut tuli markkinoille.
Volvo kehitti ensimmäiset sivuturvatyynyt. Ne otettiin käytöön 850 jo 94 kun esim MB sai ensimmäiset autoihinsa vasta 96. Ja MBn tyynyt olivat alussa monien muiden merkkien tapaan ovessa, eivät istuimessa niinkuin Volvolla. Sittemmin MBkin on siirtänyt tyynynsä istuimeen!
WHIPS järjestelmä eli selkää ja niskaa peräänajossa suojaava istuin mekanismi on ainutlaatuinen, ja sen arvoa ei voida vähätellä. Törmäys testit eivät huomioi peräänajoa jolloin nämä oivallukset eivät pääse oikeuksiinsa!
Pitää paikkansa.Mutta tuolla ylempänä esitetty väite ABS-jarruista tai airbagista ei pidä paikkaansa.
ABS-jarrut ovat Mercedeksen ja Boschin innovaatio,airbag nimenomaan Mercedeksen,ensimmäisenä maailmassa S-sarjan autoissa.
Tämä on muutenkin sen tason juupas/eipäs väittely,että huh-huh,jos auton kehityshistoria yhtään "hallussa" niin tiedossa että juuri nuo kaksi merkkiä todellakin tehneet eniten autojen turvallisuuden kehittämiseksi.
Mitenkään väheksymättä samalla saralla tapahtunutta BMW;n,Saabin tai jonkun Audi/VW;n panosta asiaan.
Niin,mitenkähän monta autojen turvallisuutta eteenpäin potkinutta keksintöä ystävämme japanilaiset ovat tehneet...
Eihän siitä pääse yli eikä ympäri etteikö Volvo olisi turvallinen ja osin edelläkävijäkin...mutta Volvolta on mm jäänyt huomaamatta Saabin ensimmäisenä esittelemät sivutörmäyssuojat ja ajovalopesurit/pyyhkimet. WHIPS on hyvä mutta Saabin SAHR tuli markkinoille aiemmin ja on toimivuudeltaan samanveroinen.