Kysympä ihosta

Kysyn nyt, vaikka olenkin sitten turhamainen =) Mulla tekee raskaus-hormoonit ihon ihan teiniaknelle, lääkäri sanoi, ettei asialle voi mitään, kun on hormoniperäistä, katsotaan sitten synnytyksen jälkeen jos jatkuu (kuulemma loppuu yleensä silloin) Mutta kun tässä töissä kuitenkin joutuu olemaan ja ihmisten ilmoilla ;) niin olisiko joku keksinyt turvallisen tavan saada ihoa paremmaksi? Nestettä juon runsaasti ja puhdistan päivittäin.. Kiitos =)
7609
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sama homma on vaivannut minuakin koko raskauden ajan enkä voi väittää ettenkö odottaisi vauvan syntymää tämänkin asian takia. Tosin toisillahan akne jatkuu imetyksenkin ajan, joten veikkaan, että itse kuulun ainakin tähän ryhmään...

Äänestä
  • Niin siis olen huomannut, että säännöllinen ihon kuorinta pitää finnit pikkaisen enemmän loitolla. Lisäksi aina ennen kuorintaa otan "kasvosaunan" (= höyryhengitys periaatteella), jotta ihohuokoset olisivat auki.

    Äänestä

No kyllä kai te tuon 9kk raskausajan kestätte aknen kanssa?

Itselläni ongelma on päinvastoin. Sairastan kroonista ihotautia, joka näkyy normaalisti sadan metrin päähän, mutta nyt raskausaikana se on ollut poissa. JES. JIPII. Mutta. Raskauden jälkeen oireet tulee taas kasvoihin ja on kasvoissa niin kauan kunnes henki pihisee.

Että ei tuo 9kk aika nyt niin paha ole.

Äänestä
  • Kyllähän minä kestän, ei se nyt maailman kauhein asia ole, siksi sanoinkin että on turhamainen kysymys =) Mutta silti vinkkiä kyselin ;)
    Ja on maailmassa tärkeämpiäkin asoita kuin iho, silti tässä asiakaspalvelussa se on vähän itselleen epämiellyttävä...

    Äänestä

Peseminen on hyvä juttu, mutta muista että liiallinen pesu voi kuivattaa ja ärsyttää aknea. Valitse kemikaalit huolella; Rasvaiset, peittävät, öljyiset ja ihon huokosia tukkivat voiteet ja aurinkosuojat pahentavat aknea. Kosmetologin tekemästä ihonpuhdistuksesta voi olla hyötyä. Itse ei kannata mustapäitä tai ihomuutoksia mennä puristelemaan ja kannattaa muutenkin välttää kasvoihin koskemista likaisin käsin! Tulehdusreaktio vain pahenee.

Äänestä

mut nyt kanssa raskauden puolen vbälin jälkeen ilmestyi näppyjä kasvoihin aika rutkasti, ei kuitenkaan varsinaisia finnejä. Pesin joka ilta kasvopesulla,laitoin hoitavat rasvat jne. Sain vinkin ettei ne mun näpyt ainakaan olleet aknea vaan hormoninäppyjä jotka on eri asia kuin akne,joten aknevoiteita ei ainakaan mulle suositeltu.
Sitten iski laiskuus, siirryin takaisin entisiin metodeihini, eli normaalin ilta- ja aamupesujen yhteydessä kasvopesu ja joskus perusrasvaa kasvoille. Eipä ole enää niin pahana,hiukan rosoisemmat posket kuin normaalisti mut ei enää näkyviä näppyjä..ainakaan kauas näkyviä. Joku sanoi et saattaa raskauden loppuvaiheessa jo hellittää eli täähän voi johtua siitäkin et taas on muuttunut kehossa asiat sitten puolivälin..menen kuitenkin jo rv:lla 27 2.
En tiedä mikä olisi yleisesti akikille toimiva ohje,me kun ollaan kaikki niin erilaisia.

Äänestä

joo minulla kans on ollut ongelmia ihon kanssa. Minä olen itse 8 viikolla ja tuntuu että naama on alkanut kukkimaan ihan älyttömästi...en ole itse ainoa, joka tämän on huomannut sillä oma mieskin sanoi eilen, että hei sun naama n alkanut kukkimaan ihan älyttömästi. Itse olen myös asiakaspalvelussa ja meikkiä ei saa olla! Että pitää vain kestää ja yrittää jaksaaa vaikka tuntuu kauhealta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvoa? kirjoitti:

Kysyn nyt, vaikka olenkin sitten turhamainen =) Mulla tekee raskaus-hormoonit ihon ihan teiniaknelle, lääkäri sanoi, ettei asialle voi mitään, kun on hormoniperäistä, katsotaan sitten synnytyksen jälkeen jos jatkuu (kuulemma loppuu yleensä silloin) Mutta kun tässä töissä kuitenkin joutuu olemaan ja ihmisten ilmoilla ;) niin olisiko joku keksinyt turvallisen tavan saada ihoa paremmaksi? Nestettä juon runsaasti ja puhdistan päivittäin.. Kiitos =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu