neurasteniaa muilla?

cherry30

ketään jolla ois todettu neurastenia eli väsymysoitreyhtymä?tai tietääkö kukaan kellä ois.itse en ole törmännyt kehenkään saman diagnoosin omaavaan henkilöön.

4

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elina

      Käsittääkseni tuo termi neurastenia on vanhentunut. Sitä käytettiin diagnoosina paljon n. 1800-1900 lukujen vaihteen tienoilla, kuten myös hysteriaa. Myöskään neurooseista ei enää puhuta, vaan tänä päivänä diagnoosi on sen sijaan yleistynyt ahdistuneisuushäiriö.

      • cherry30

        tavallaan olen samaa mieltä mutta miten psykiatri on löytänyt noin vanhan diagnoosin vaikka oireet pitävätkin paikkansa.ja tälle neurastenialle löytyy luokituskin.mutta enhän mä voi psykiatrin diagnoosia mennä muuttamaan.mutta kiitos vastauksesta.


    • Anonyymi

      Haurausoireyhtymä lienee oikeampi suomennos. Johtuu usein lääkkeistä, esimerkiksi
      "käytöshäiriöiden" hoidosta Risperdalilla tai ,muilla neurolepteillä, mikä on kuulemma valitettavan yleistä:

      https://helda.helsinki.fi/handle/10138/237126

    • Anonyymi

      Mä sain neurastenia diagnoosin mutta sitten se poistettiin mun potilashistoriasta.Tästä on jotain 10 vuotta.Sain oikein A4 luettavaksi jossa kerrottiin tästä diagnoosista.Sen jälkeen diagnosoitiin masennus ja ahdistuneisuushäiriö.Mutta tuo neurastenia diagnoosi poistettiin kun mainitsin että se on ikivanha sairaus.Harvoin lääkärit suostuu poistamaan antamiaan diagnooseja .Ehkä tämä psykiatrian puolella oleva lääkäri tajusi ettei diagnoosi ole tätä päivää.Joo heikkohermoinen voi olla mutta ei musta luonteenpiirteelle ei mun mielestä herkälle ihmiselle tarte diagnoosia sen takia antaa.Kaikki ei ole mieleltää vahvoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2356
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe