Miten saa 20GT levyltä...

superpilpopoint

... Kaikki näkyviin??? Kyseessä on Toshiban levy. 98SE näyttää siitä vain vajaat 10GT...

3

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bios-ongelma?

      ehkä sun koneen bios ei tue tuota kokoa? En tiedä tuosta koneen mallista höykäsen pölähtävää, enkä siis siksi sitäkään kuinka vanha se on mutta ensimmäisenä tuo bios-juttu tulis mieleen.

      Mun omassa koneessa on biosin rajoituksena 30 GT ja jos on tuon ylittäviä levyjä niin niitä ei parane pistää biosin asetuksiin koska muuten kone jää jumiin käynnistäessä. Tosin jos käynnistää koneen jollain muulla levyllä ja on vaikka 40 GT levy kiinni 2.väylässä niin levy toimii kyllä Windowsin kautta (tosin toi 40 GT:n levy on alustettu Seagaten omalla ohjelmalla).

      • superpilpopoint

        Koneessa oli aikasemmin OEM-XP joka näytti levystä vajaat 15 gigaa. Osa levystä meni XP asennustiedostoille piiletetussa osiossa.

        98(SE) Taas ei tue 10 gigaa suurempia levyjä ilman jotain päivitystä.


      • Helppiä!
        superpilpopoint kirjoitti:

        Koneessa oli aikasemmin OEM-XP joka näytti levystä vajaat 15 gigaa. Osa levystä meni XP asennustiedostoille piiletetussa osiossa.

        98(SE) Taas ei tue 10 gigaa suurempia levyjä ilman jotain päivitystä.

        Minulla on koneessani 40Gt kovalevy, ja tuo on näkynyt kokonaan Windows XP:ssä, nyt asensin Windows 98:n ja näkyy vain 2Gt. en sitten noista bios asioista tiedä, mutta XP:ssä kaikki tila näkyi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe