Jos liiga keväällä aukeaa, niin todennäköisiä karsijoita ovat mielestäni TuTo ja Sport, koska jukurit on ilmoittanut, ettei talous riitä.
Noista kahdesta TuTo:lla lienee talous paremmalla kantilla ja kun koko sairastupa ketju saadaan pelaamaan, ei runkosarjan voitto ole mikään mahdottomuus!
Noista kahdesta TuTo:lla lienee talous paremmalla kantilla ja kun koko sairastupa ketju saadaan pelaamaan, ei runkosarjan voitto ole mikään mahdottomuus!
Vastaukset 10
Vanhimmat
aikanaan aiheuttivat sellaisen katastrofin Kärpille, että vieläkin naurattaa hahahaha ;)
Kertoisitko missä Jukurit on ilmoittanut ettei talous riitä!Vaikka talous kriteerit onkin ihan vaan sen takia että vaikka urheilullisesti ja muutenkin täyttyisivät niin siihen viimeistään kompastutaan monessa Mestis seurassa, vaikka nykyiset Liiga seuratkaan eivät niitä täytä.Tottakai olis hienoa että joku Liigaan pyrkivistä sais edes mahdollisuuden kokeilla voittaessaan karsinnat mutta kaukana se vielä on.
Ruotsalainen sitä sanoi joskus kauden alussa, taisi olla jatkoajan haastattelu, saattaa olla, että tilanne on muuttunutkin. Tosin eihän Jukurit ole ilmoittanut liigaan pyrkivänsä? En ainakaan kauden alussa huomannut, kun noita joukkueita julkistettiin... Tuo talousjuttu on liigalta täyttä pelleilyä, kun ei uskalleta pitää liigaa suljettuna niin pannaan liian kovat ehdot. Urheilullisin tavoittein sinne pitäs nousta, eikä talouden perusteella!
Itse olen sitä mieltä, että liiga pysyvästi auki, ja joka vuosi mestiksen paras ja liigan huonoin karsii ja liigajumbo hävitessään putoaa!
Ainoa jolla on mahdollisuus nostaa päätä Mestiksestä ja nousta liigaan on SaPKo (Savonlinnan Pallokerho)..
Jo Jatkoajan sivuilla SaiPan ja JYPin pelkurifanit itkevät että kunhan ei vaan SaPkoa nosteta, se olisi SaiPan ja JYPin tarun nolo loppu.
Luuserit tietävät että SaPKo pelaa niin raakaa ja karua peliä että neitikiekkoilijat liigassa saisivat karun opetuksen kuinka pelataan kanadalaistyylistä lätkää.
Myös Talvisalon halli on kevyesti SM-liiga kelpoinen. Sinnehän mahtuu porukkaakin noin 17.000 kunhan kaikki vaan ladotaan päällekkäin joten eipä pääse Helkovaara ja Kummolan mulkvistit itkemään hallin koosta.
Talouskin on SaPKolla kunnossa sillä olemme palkanneet maailman parhaan kenon pelaajan Kiinasta riveihin ja mies voittaa joka viikko Veikkaukselta SaPKolle 30.000€
Myös maanmainiot SaPKokäristeet tekevät kesäisin niin hyvin kauppansa että kyseinen käriste tunnetaan jo jokaisessa maailman maassa ja tilausmäärät ovat valtavia.
SaPKo, Suomenmestari kaudella 2008-2009
Tiedätkö, siinä on vain yksi ongelma, SaPKo:n pitäisi voittaa runkosarja ja se nyt ei kovin todennäköiseltä näytä...
Sapko yllätti pelaamalla syyskaudella yläkanttiin. Siten se ei pudonnut sarjasta kesken kauden.
Miksi ihmeessä runkosarja pitäisi voittaa? Riittää että pääsee 8 parhaan joukkoon, jolloin silti on mahdollisuus voittaa Mestis.
" Ainoa jolla on mahdollisuus nostaa päätä Mestiksestä ja nousta liigaan on SaPKo (Savonlinnan Pallokerho).. "
Mistä lyhene SaPKo? PalloKORHO?
Sapkosta ei ole siihenkään
ei varmalla nouse mikään mestisnippu