Helsingin perussuomalaisten kansanedustajaehdokas Jussi Halla-aho kirjoittaa vieraskirjassaan:
"Sanon aivan suoraan, että jos maahanmuuttajajengi raiskaa Rosa Meriläisen, minä olen tapauksesta yksinomaan iloinen. Olen valmis sanomaan tämän suoraan aivan koska, missä ja kenelle tahansa. Pystyn myös perustelemaan sen:
* Se on moraalisesti oikein, koska Meriläisen kaltaiset ihmiset ovat syyllisiä siihen, että noita tyyppejä tulee Suomeen.
* Se vähentää raiskaajien Suomessa oloon syyttömien naisten tilastollista todennäköisyyttä tulla raiskatuksi.
* Se on opettavaista."
http://www.freebok.net/books/scripta/view.html?page=3
"Sanon aivan suoraan, että jos maahanmuuttajajengi raiskaa Rosa Meriläisen, minä olen tapauksesta yksinomaan iloinen. Olen valmis sanomaan tämän suoraan aivan koska, missä ja kenelle tahansa. Pystyn myös perustelemaan sen:
* Se on moraalisesti oikein, koska Meriläisen kaltaiset ihmiset ovat syyllisiä siihen, että noita tyyppejä tulee Suomeen.
* Se vähentää raiskaajien Suomessa oloon syyttömien naisten tilastollista todennäköisyyttä tulla raiskatuksi.
* Se on opettavaista."
http://www.freebok.net/books/scripta/view.html?page=3
Vastaukset 31
Vanhimmat
sitä saa mitä tilaa...
kaltainen rasisti mekastaa. Teksti täyttää määreen; Kiihotus kansanryhmää vastaan. Persuilla näyttää riittävän näitä kusipäitä.
ovat aivan oikealla asialla että hallitsemattomaan maahanvyöryyn puututaan viimeinkin kovalla kädellä
Suomessa maahanmuuttajien määrä on hyvin pieni verrattuna mihin tahansa muuhun EU-maahan. Sitäpaitsi melkein joka päivä näkee mediassa huolestuneita mielipiteitä siitä, että tulevaisuudessa "kunnon" suomalaiset = valkoihoiset, syntyperäiset suomalaiset eivät riitä hoitamaan esimerkiksi yhä vanhenevaa väestöä. Miten me saamme tänne väkeä, jos Halla-Ahon kaltaisten persujen mielipiteet leviävät vähänkin laajemmalle. Tuollaista tekstiä voi pitää jo lain rajoja hipovana kiihotuksena. Se on hyvin loukkaavaa myös naisia kohtaan. Viestihän on se, että jos nainen on eri mieltä näiden hihhulipersujen kanssa, sen saa raiskata.
kulttuureista, jotka eivät työtä tee, eivät ainakaan vääräuskoisille? Kiina, Thaimaa, Intia, sieltä ne työn tekijät tulevat, mutta eihän se käy hyysäreille, koska he jäisivät silloin työttömiksi.
Eiralanen tohtorismies joka on Perussuomalaisten ehdokkaana Helsingistä, toivoo Rosa Meriläisen tulevan joukkoraiskatuksi opetukseksi vihreille "hyysäreille".
Saas nähdä, toteutuuko tämän yliopistomiehen langettama "fatwa". Rosa Meriläisen kannattaa olla nyt yhtä varovainen kun Salman Rushdien.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000019&posting=22000000022230385
päästää julkisuuteen, käsittääkseni tuota voidaan tulkita solvaukseksi...
kuinka sanasta voi häkki heilua kun ei teosta vrt. se tapahtuma jossa joku poliitiikko teki jotain ei vastuuseen ei edes viherpiiperöt ottaneet kantaa ihme juttu, kuinka pelkästä kirjoituksesta älämölöidään eikä teosta istuva kansanedustaja shhh hiljaa on meikäläisiä.
Vaikka Halla-aho uhoaa olevansa valmis sanomaan olevansa yksinomaan iloinen Meriläisen joukkoraiskauksesta "suoraan aivan koska, missä ja kenelle tahansa" kyseinen teksti ja siihen viittaava kirjoittelu on nyt sensuroitu miehen vieraskirjasta. Tosi vakuuttavaa meininkiä.
Ote Halla-ahon vieraskirjasta:
Nimi : Arawn
Mitä teen : Kommentoin
Viesti : Reino: "Aika moni "lähes varma äänestäjä" on täällä esittänyt (jo ennen tätä viimeisintä kirjoitusta), että Jussin pitäisi varoa puheitaan ja olla enemmän kuin aito poliitikko: hajuton, mauton, väritön, ei sanoa mitään, ei loukata ketään."
Itse en henkilökohtaisesti ole aivan tätäkään mieltä - tämähän on vain toinen ääripää. Olen sitä mieltä, että politiikon olisi hyvä varoa puheitaan ja puhua harkiten. Erityisesti tärkeää on, MITEN jonkin asian sanoo ja usein se on tärkeämpää kuin itse sisältö ja varsinainen loukkaantumisen syy.
"En usko, että se linja olisi voittoisa. Jos yrittää mahd. varovaisesti miellyttää kaikkia, lopulta ei miellytä ketään."
Nähdäkseni se, että pitäytyy ilmaisemaan mielipiteensä tyynesti ja rauhallisesti ilman kärkkäitä kommentteja ei ole kaikkien miellyttämistä.
Eikä tarpeen olekaan miellyttää KAIKKIA. Tarpeen on miellyttää kyllin monia.
21. joulukuuta 2006 14:39:01
Vastaus (Halla-aho) : Olen edelleen täysin samaa mieltä.
En ole tottunut varomaan muotoilujani, mutta ilmeisesti se on välttämätöntä.
Mies on selvästi hullu. Eihän noin hampparimaista kieltä käytä edes Tony Halme.
Miten "Vittu haisee hyvälle"-Rosasta voi muutoin puhua. Rankkaa realismia tuo Halliksen teksi on, mutta Rosa on toimillaan aiheuttamassa Suomeen rikollisaallon. Emme hyväksy sitä, emmekä sitä, että tänne roudataan edelleenkin islamisnuskoisia. Ne eivät ole meille tosipaikan tullen ollenkaan lojaaleja.
että naisia saa raiskata, jos eivät hyväksy teidän fanaattisia rasistivuodatuksianne.
Rosa haluaa roudata Suomeen islaminuskoisia eli hän haluaa tuhota suomalaiset yhteisön. Olis ihan hyvä, että saisi itsekin kokea mitä me muut olemme jo kokeneet. Nuo islamistien kakarat ovat jo räkineet lastemme päälle. Syy on se, että ne on opetettu sylkemään ns. vääräuskoisten päälle. Luuletko ihan oikeasti, että voimme seurata tapahtumia toimettomina, kun rakkaittemme päälle syljetään?
Et taida ymmärtää, että sylkeminen ja raiskaaminen on ihan eri tason asioita. Niin kauan, kun pidätte sallittavana yhdenkin naisen raiskaamista, olette raiskaamiseen yllyttäjiä.
Teille rasisteille on tyypillistä, että niputatte kokonaisen kansanryhmän, tässä tapauksessa islamin uskoiset kaikki samanlaisiksi rikollisiksi ja sylkijöiksi. Luuletteko, etteivät "hartaiden" lutherilaisten lapset osaa syljeskellä muita lapsia naamaan?
Suomessa on elänyt pitkälti toistasataa vuotta islaminuskoinen vähemmistö, tataarit. Oletteko kuulleet, että tataarit olisivat syljeskelleet erityisen paljon muita lutherilaisia suomalaisia?
Omat kokemukseni persujen politiikasta ovat sellaiset, että ryhmä koostuu omassa elämässään katkeroituneista, kateellisista ihmisistä, jotka eivät osaa muuta kuin etsiä omalle epäonnistumiselleen syyllisiä toisista ihmisistä, mieluiten mahdollisimman puolustuskyvyttömästä ja pienestä ryhmästä. Kateudessa yllätte vähintään kommunistien tasolle.
muistaakseni meriläinen oli jonkin huumesotkun takia käräjillä, mutta näyttö ei riittänyt tuomioon. yleensäkin rikoksista on vaikea saada pitävää näyttöä joten usea rikollinen pääsee kuin koira veräjästä. mitä tulee tuohon pakolaispolitiikkaan, niin mielestäni suomesta ei tule tehdä laittomien pakolaisten paratiisia, varoittavia esimerkkejä löytyy keskieuroopan maista ja isosta-britanniasta, mitä tulee liian sallivan pakolaispolitiikan seurauksiin. samoin australiassa on oma palestiinalias ongelmansa. ei siis ympäristösaastetta suomeen, ainoastaan koulutettuja siirtolaisia.
ole itsekään rasisteja. Suomeen tulleet somalit ovat aivan eri vuosisadalta, ja yksi maailman rasistisimpia kansoja.
Paremman kuvan kirjoittajan ajatusmaailmasta saa, kun lukee kokonaisia kolumneja.
http://www.halla-aho.com/scripta/monikulttuurisuus_ja_nainen.html
paljon miehen ajatusmaailmasta. Eipä tee mieli lukea enempää Halla-ahon kaltaisen naisia halventavan paskiaisen tekstiä. Onko persuista tullut raiskaajia suosiva puolue, kun tälläkin listalla yritetään puolustella Halla-ahon räikeää kielenkäyttöä?
Puolueen kansanedustajaehdokkaaksikin otettiin raiskauksesta tuomittu mies, joka edusti jopa telkkarin keskusteluohjelmassa puoluettaan. Kun rikos tuli julkisuuteen, tyyppi sitten poistettiin listalta.
Vihreät eivät puolustele puolueeseen kuulunutta pedofiilia.Ymmärrämme tuomita tuollaiset tyypit. Pedofiilit ja raiskaajat kuuluvat samaan halveksittavaan porukkaan, ja noiden tekojen puolustelijat eivät ole sen parempia.
Kävin muuten lukemassa noita Halla-Ahon kirjoituksia. Miehellä näyttää olevan paljon sanottavaa monikulttuurisuudesta. Harvinaisen fiksua tekstiä.
Olet tietenkin persu. Kertoo aika paljon puolueen suhtautumisesta varsinkin naisiin. Jos et vihaa maahanmuutajia, joudat raiskattavaksi.
Ei voi kukaan olla niin sokea etteikö näkisi monikulttuurisuuden aiheuttamia kustannuksia ja haittoja Ruotsin valtiolle! Ghettoutuminenko on Vihreiden suunta johon pitää pyrkiä???
Suomeen verrattuna ja vauraus näkyy. Vaurautensa Ruotsi on luonut nimenomaan houkuttelemalla maahan ulkomaalaisia työntekijöitä. Vaikka Ruotsi säästyi sodalta ja sen aiheuttamilta kustannuksilta, se olisi kuihtunut Albaniaksi, jos maa olisi käpertynyt itseensä. Samoin Saksa olisi Puolan kaltainen köyhä maa, jos se ei olisi avannut rajojaan miljoonille ulkomaisille työntekijöille.
Suomenkin talouselämän halu olla luonnollista kokoaan suurempi perustuu yksinkertaiseen matematiikkaan. Länsimaista vaurautta ei voida ylläpitää, jos tukeudutaan pelkkään oman maan työvoimaan. Vaurauden kasvaessa syntyvyys pienenee. Maa kuihtuu, jos alentuvaa syntyvyyttä ei korvata maahanmuuttajilla.
Maahanmuuttoa vastustavat ovat oikeastaan tosivihreitä. Heidän opeillaan Suomi muuttuisi parissa vuosikymmenessä Pentti Linkolan kuvaamaksi paratiisiksi. Talvinuotta toisi maalla särkeä ja ahventa joulupöytään. Helsingin Aleksanterikadulla kulkisivat hevosvetoiset raitiovaunut.
on epäonnistunut mamujen integroinnissa ja jos vihreiltä kysytään, ei mamujen tarvitsekaan oppia maan tavoille, vaan suomalaisten tulee oppia mamujen tavoille ja luopua suomalaisista ja kristillistä perinteistä.
Haistakaa vihreät vittu - ja sehän sitä paitsi haisee hyvälle Rosa Meriläisen mukaan.
oikeisto-vasemmisto, eikä puolue akselilla. Vaan se menee hyysäys- järki akselilla.
niin mitähän mahtaisi tapahtua...???
Rikossyyte paikallaan jos näyttöä ei ole jo sensuroitu blogista...
http://fi.wikiquote.org/wiki/Jussi_Halla-aho#Raiskauksia_lis.C3.A4.C3.A4v.C3.A4st.C3.A4_politiikasta
ALOITUS ON IRROTETTU ASIAYHTEYDESTÄ. Vihreät lukevat kuin piru raamattua, se on heidän ainoa aseensa, kun ei järkeä ole. Halla-aho ei ole edes perussuomalaisten jäsen, eikä hänen bloginsa ole perussuomalaisten puolueohjelma.
estää totuuden puhuminen. Onkohan tuollainen estäminen rikollista, ainakin se hengeltään on demokratian vastainen.
Paskasakkia nuo tyhmät "viheraatamit", jotka pääsääntöisesti lisäksi ovat perverssejä setalaisia..
Taistolais-kommunistis-SKDL-vasemmistoliittolaiset luokkataistelijat vihaavat porvareita, kapitalisteja, oman kodin / tuotantovälineiden omistajia, kulakkeja ja tähtäävät proletaariseen vallankumoukseen jossa laillinen valta kaadetaan ulkoparlamenttaarisin tai parlamentaarisin keinoin.
Esim. Sundqvistin puolue (lyhennys SDP) on hyysännyt näitä ja ottanut jopa hallitukseen luokkataistelijoita vielä vähän aikaa sitten.
Halosen porukat ovat nimittäneet virkoihinkin julkikommunisteja, karmein esimerkki viime ajoilta on Kalevi Kivistö, joka (sensuurikommunistisen SKDL:n presidenttiehdokas ja ministeri) johti JULKISEN SANAN NEUVOSTOA ja sai tukea KANSAN UUTISILTA (ehkä jopa tiedonantajalta),
kommarilehdillä oli neukkuaikana toimittaja Moskovassa jota subventoitiin venäläisten taholta.
tällaista peliä Suomessa jossa kommareita pannaan sananvapauden vaalijoiksi, he takuulla eivät näe kommarien vihasanomaa ongelmana.
Nuor- ja uustaistolaiset ovat hippipuolue vihreissä nykyisin.