olen törmännyt joitain kertoja oastareiden ja sairaaloiden ym. akvaarioissa uisketeleviin isoihin kultakaloihin (jos se nyt on kultakala edes), joilla on valkoisia läiskäalueita suomuissaan. Näyttää sairaalta, ui normaalisti jne. Onko se jotain sairautta, puutostilaa ???? Tuntuu pahalta, jos huonosta hoidosta kalat sairastuu.
sairaat kultakalat????
ihmettelijä tyttönen
3391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja sitten sitä rataa pistämään asiat kuosiinsa..Elikkä ei niitä siellä saa rääkätä..Ja ei ole kauheen kaunista katteltavaa yleisissä tiloissa jos akva päin per**ttä!!!!
Kai siihenkin joku viranomainen saattais löytyä???
Sellasia kultakaloja kyllä on olemassa joissa on noita läikkiä,lähinnä jalostetuissa...
Monet akvaario seurat hoitavat noita julkisten paikkojen akvaarioita ja niitä hoidetaankin paremmin kujin monen harrastajan kotona. Ulko kuori pettää ja epäily saattaa vahvistua vääräksi jos asiasta oikeasti tiedustelisi eikä epäilisi asian olevan nurin niskoin.
Isot karpithan on kyllä aikas rentoja liikkeissään...
Yleensä ne onkin HYVÄSSÄ HOIDOSSA...
Siksi kysäsinkin että kukahan hoitelee jos asiat noin,mutta mistä sitä tietää toisen jutun perusteella??? Vai mitä Kingi???
Vaikee sanoo ku ei oo nähny mitäääääääää siittä akvasta..